HINES NABYWCĄ PRESTIŻOWEGO KOMPLEKSU BIUROWEGO W WARSZAWIE
Hines, międzynarodowa firma z branży nieruchomości, sfinalizowała zakup warszawskiej inwestycji biurowej Wola Center o powierzchni 34 000 mkw. Transakcja została dokonana w imieniu Hines European Value Fund (HEVF 1). Sprzedającym była Develia, polska spółka deweloperska, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wola Center jest już ósmą inwestycją wchodzącą w skład portfela HEVF 1, funduszu typu „core plus/value-add”, dla którego firma Hines pozyskała od lipca 2017 r. do sierpnia 2018 r. aż 721 mln euro zobowiązań kapitałowych w transakcjach, przekraczając pierwotną wartość docelową tego flagowego funduszu o ponad 40%. Portfel inwestycyjny HEVF 1 obejmuje aktywa wielosektorowe, zlokalizowane w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii i we Włoszech.
Kompleks Wola Center składa się z czterech połączonych ze sobą budynków biurowych (zbudowanych wokół zadaszonego patio) i znajduje się w samym sercu zachodniej części Centralnego Obszaru Biznesu (CBD West) w Warszawie. Inwestycja powstała w 2013 r.
Ten nowoczesny kompleks biurowy klasy A jest obecnie w pełni wynajęty, jednak z uwagi na wygasające wkrótce umowy najmu, pod koniec 2020 r. inwestycja będzie skomercjalizowana w 30%. Dla spółki Hines będzie to doskonała okazja do modernizacji powierzchni przed ponownym jej wynajęciem.
– Kompleks Wola Center jest jedną z najbardziej znanych i prestiżowych nieruchomości biurowych w Warszawie. Wysoka jakość oferowanej powierzchni, lokalizacja oraz profil najemcy utwierdzają mnie w przekonaniu, że nabycie Wola Center to słuszna decyzja i przełomowa transakcja dla Hines w tym regionie. Jestem pewien, że w efekcie planowanej modernizacji wolnych przestrzeni, możemy spodziewać się wzmożonego zainteresowania tą inwestycją wśród potencjalnych najemców. Tym samym przyczynimy się do rozwoju warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu – powiedział Wojciech Rumian z Hines.
– Transakcja ta stanowi doskonały przykład podejścia Hines do aktywności w sektorze nieruchomości. Nasz lokalny zespół dołożył wszelkich starań, aby sfinalizować transakcję nabycia tego wysokiej jakości kompleksu, którego dodatkowym atutem jest położenie na terenie Centralnego Obszaru Biznesu. Obiekt ten zdecydowanie posiada potencjał, aby stać się naszym kluczowym aktywem, dlatego w naszych działaniach zamierzamy skupić się na nowoczesnym wykończeniu przestrzeni oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu opłat z tytułu najmu. Jestem przekonany, że w efekcie działań Hines, wartość inwestycji Wola Center wzrośnie – zarówno poprzez modernizację jej powierzchni, jak i wynajem nowej bazie najemców. Tempo rozwoju funduszu HEVF sprawiło, że przyspieszyliśmy planowane uruchomienie funduszu uzupełniającego HEVF 2. Będzie on kontynuował filozofię swojego poprzednika, traktując priorytetowo obiekty o najwyższej wartości, położone w najlepszych lokalizacjach, w najbardziej zinstytucjonalizowanych miastach Europy – dodał Paul White, menedżer funduszu HEVF 1.
O Hines
Hines jest prywatną firmą specjalizującą się w prowadzeniu inwestycji na rynku nieruchomości na całym świecie. Firma została założona w 1957 r. i obecnie ma biura w 219 miastach w 23 krajach. Hines zarządza aktywami o wartości 124,3 mld USD, w tym portfelem o wartości 63,8 mld USD jako inwestor oraz portfelem o wartości 60,5 mld USD jako zarządca nieruchomości. Obecnie Hines realizuje 148 projektów deweloperskich na całym świecie. Dotychczas firma wybudowała, zmodernizowała lub nabyła 1 362 nieruchomości o powierzchni ponad 41,7 mln mkw. Portfel dotychczasowych realizacji deweloperskich firmy obejmuje ponad 514 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 20,6 mln mkw. Jako inwestor z bogatym doświadczeniem w inwestowaniu w nieruchomości wszelkich typów, na różnych rynkach i przy odmiennych poziomach ryzyka, stosujący przy tym nowatorskie rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, Hines jest obecnie jedną z największych i najbardziej renomowanych firm na globalnym rynku nieruchomości. Dodatkowe informacje na temat działalności Hines znajdują się na stronie www.hines.pl oraz www.hines.com.
Spółka Hines obecna jest w Europie od 1991 roku. Za sprawą swojej działalności, firma obecna jest w 47 miastach zlokalizowanych w 12 krajach i zarządza aktywami o wartości 18,2 mld euro, które znajdują się w Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, we Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Regionalne biura firmy zlokalizowane są w 16 miastach Europy.
O Hines European Value Fund 1
HEVF 1 to fundusz inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu, który powstał w lipcu 2017 r. i zarządzany jest przez Hines. Jego celem jest nabywanie nieruchomości komercyjnych typu core-plus i value add w całej Europie w imieniu grupy inwestorów instytucjonalnych. Walutą funduszu jest euro.
W sierpniu 2018 r. Hines ogłosił ostateczne zamknięcie funduszu HEVF 1, którego całkowita wartość zobowiązań kapitałowych wynosi ponad 720 mln euro, co przekracza wartość docelową o ponad 40%. Jako flagowy fundusz Hines w Europie, HEVF 1 posiada mandat geograficzny w całej Unii Europejskiej (oraz w Norwegii) i elastyczność w zakresie inwestowania w sektorze biurowym, detalicznym, logistyce, mieszkalnictwie oraz na cele mieszane na głównych rynkach instytucjonalnych.
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.