Komunikaty PR

HVO w transporcie – Girteka uruchamia Alternative Fuel Program

2024-11-22  |  15:00
Biuro prasowe

Girteka, wiodąca europejska firma transportowa, uruchomiła nowy program - Alternative Fuel Program (AFP) jako jedną z inicjatyw w działaniach na rzecz dekarbonizacji procesów logistycznych poprzez zastosowanie paliwa HVO w codziennych operacjach. To rozwiązanie ma pomóc klientom w redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 3 (tzw. Scope 3), pochodzących z transportu drogowego, nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym.

Zasada działania jest prosta

Alternative Fuel Program dostosowany jest do potrzeb firm współpracujących z Girteką w ramach długoterminowych kontraktów, które angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i dążą do obniżenia emisji pochodzących z transportu.

Sama zasada jego działania jest prosta – klienci wybierają usługi transportowe w oparciu o HVO (Hydrotreated Vegetable Oil), natomiast Girteka wykorzystuje do realizacji dostaw samochody ciężarowe napędzane alternatywnym paliwem wszędzie tam, gdzie dostępna jest odpowiednia infrastruktura tankowania. Następnie klienci otrzymują szczegółowy raport, ze wskazaniem poziomu redukcji emisji. Z tej opcji mogą korzystać klienci, dla których realizowane są dostawy na dedykowanych trasach, z wyłączeniem usług na rynku spotowym.

„Obecnie zrównoważony rozwój staje się kluczowym elementem strategii korporacyjnych” – mówi Viktorija Terekė, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Girtece. „Dzięki Alternative Fuel Program oferujemy naszym klientom niezawodny i przejrzysty sposób redukcji emisji, bez konieczności zmiany już działających łańcuchów dostaw”.

Wymierne korzyści

Przystąpienie do Alternative Fuel Program zapewnia klientom wiele korzyści, takich jak:

 • redukcja emisji: nawet o 90% w porównaniu do standardowych dziś rozwiązań jak diesel, co pomaga klientom realizować cele klimatyczne UE.

 • przejrzystość: transport jest monitorowany, a dane o ilości paliwa i redukcji emisji są przedstawiane w formie raportu.

 • certyfikacja: paliwo jest certyfikowane przez dostawców, co zapewnia pełną identyfikowalność i przejrzystość.

• reputacja: firmy korzystają z uznania ich zaangażowania przez konsumentów coraz częściej wybierających produkty transportowane w oparciu o niskoemisyjne rozwiązania.

Program AFP Girteki opiera się na powszechnej metodologii obliczania emisji zgodnie z GLEC Framework (Global Logistics Emissions Council Framework). To gwarantuje dokładne pomiary, co zwiększa wiarygodność danych i możliwość wykorzystania w audycie.

„Nasze obliczenia bezpośrednio są powiązane z każdym transportowanym ładunkiem,” – wyjaśnia Viktorija Terekė. „Możemy dokładnie pokazać naszym klientom, który pojazd został wykorzystany, kiedy był zatankowany i jakim paliwem. Każda transakcja tankowania jest w pełni certyfikowana przez naszych dostawców paliwa, tak aby nie było żadnych wątpliwości”.

Girteka włącza w AFP strategicznych partnerów

AFP do swoich operacji włączają już strategiczni partnerzy Girteki.  „Szukaliśmy sposobów na zmniejszenie emisji z transportu, bez zakłócania naszego łańcucha dostaw, a program AFP zapewnił nam dokładnie to, czego oczekiwaliśmy. Przejrzystość, śledzenie i raportowanie w ramach programu dały nam pewność i byliśmy w stanie znacznie poprawić naszą sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju” – powiedział przedstawiciel jednej z firm korzystających z tej usługi.

Alternative Fuel Program Girteki został zaprojektowany tak, aby wspierać firmy w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju przy redukcji emisji na transparentnych zasadach. Wobec wzrostu zapotrzebowania na niskoemisyjne opcje transportowe nie tylko stanowi realną alternatywę dla tradycyjnych paliw, ale przede wszystkim pomaga firmom wywierać realny wpływ na dekarbonizację branży logistycznej.

HVO – redukcja emisji gazów cieplarnianych

HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) to biopaliwo drugiej generacji, wytwarzane z odnawialnych surowców, takich jak oleje roślinne (najczęściej rzepakowy, palmowy i słonecznikowy), produkty odpadowe (np. zużyte oleje spożywcze UCO) i tłuszcze zwierzęce (produkty uboczne przemysłu mięsnego, np. łój). Głównym powodem rosnącego zainteresowania HVO jest jego zdolność do znacznej redukcji emisji CO₂ i innych szkodliwych substancji. Jak wskazują badania HVO może obniżyć emisje CO₂ w całym cyklu życia nawet o 90% w porównaniu z olejem napędowym pochodzenia kopalnego, w zależności od zastosowanego surowca i metod produkcji, emisje cząstek stałych o 80% i tlenków azotu o ok. 8%. To czyni je paliwem o czystszym spalaniu, które przyczynia się do poprawy jakości powietrza, szczególnie na obszarach miejskich[1].  HVO jest paliwem typu „drop-in”, co oznacza, że może być stosowany jako bezpośredni zamiennik konwencjonalnego oleju napędowego, bez konieczności modyfikacji nowoczesnych silników.

 


[1] https://www.mtu-solutions.com/eu/en/pressreleases/2022/milestone-towards-net-zero--mtu-gensets-from-rolls-royce-approve.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw Biuro prasowe
2025-02-24 | 08:30

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

DPD Polska konsekwentnie rozwija zakres usług w ramach DPD Mobile, zapewniając użytkownikom aplikacji jeszcze większą wygodę w nadawaniu przesyłek międzynarodowych. Od teraz
Transport Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
2025-01-29 | 09:10

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Jeszcze 2-3 lata temu trudno było znaleźć właściciela ciężarówki dopuszczającego myśl o zamianie jej na elektryczną. Przez ten czas najwidoczniej wiele się zmieniło. Z
Transport Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
2024-12-27 | 14:30

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany

Rosnące zainteresowanie rowerami wodorowymi, konieczność wykorzystywania innowacyjnych technologii w codziennym życiu oraz zwiększone zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w transporcie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.