Iberdrola wzmacnia lokalny łańcuch dostaw lądowej energii wiatrowej w Polsce
Made in PR
Ul. Wejnerta 26 lok. 2
02-619 Warszawa
b.kurzejewska|madeinpr.pl| |b.kurzejewska|madeinpr.pl
602 557 755
https://madeinpr.pl/
Łódzka fabryka ZREW będzie dostawcą nowego transformatora 30/110kV, który wzmocni budowę instalacji ewakuacyjnej Korytnica II
Zespół firmy Iberdrola odwiedził fabrykę transformatorów ZREW w Łodzi, aby nadzorować postępy w produkcji transformatora o mocy 30/110kV, 63MVA. Sprzęt będzie obsługiwał lądową farmę wiatrową Korytnica II.
ZREW, wchodzący w skład grupy R&S (dostawcy produktów infrastruktury elektrycznej na całym świecie), jest jednym z czołowych polskich producentów transformatorów olejowych dla elektrowni, elektrociepłowni, farm wiatrowych, sieci dystrybucyjnych, a także transformatorów przeznaczonych do celów przemysłowych.
Zespołem kierowali Alejandro Rodríguez, Country Manager Iberdrola Renewables (Onshore) w Polsce oraz Piotr Wróblewski, Networks Manager Iberdrola w Polsce, wspólnie z Raúlem Martínem, Antonio Fuentesem i Pedro Uncillą z zespołu Networks Iberdrola w Europie Północnej i Środkowej. Towarzyszyli im Tomasz Kaźmierczak, Kierownik Projektu ZREW Korytnica II oraz Bartosz Sobolewski, CJR Head of CEE Region.
Budowę elektrowni wiatrowej Korytnica II (50,5 MW) rozpoczęła w czerwcu 2022 r. firma CJR Polska, dostawca usług inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych (EPC). Elektrownia zostanie oddana do użytku w 2023 r.
CJR Polska powierzyła budowę stacji elektroenergetycznej polskiemu podwykonawcy P&Q. W ramach tej umowy R&S ZREW dostarczy transformator o mocy 30/110kV, 63MVA, który zostanie zainstalowany na potrzeby rozbudowy istniejącej stacji transformatorowej 30/110kV, do której zostanie podłączona farma wiatrowa.
W krajach, w których Iberdrola prowadzi swoją działalność, firma angażuje się w rozwój lokalnych łańcuchów dostaw. W ten sposób działa na rzecz lokalnych społeczności, wspierając bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy, które są kluczowe dla silnej gospodarki lokalnej. Równocześnie firma zyskuje zdolność do elastycznego zaspokajania podaży i popytu w szczytowych okresach.
Alejandro Rodríguez, Iberdrola Renewables (Onshore) Country Manager w Polsce, stwierdził: "Najlepszym sposobem na rozwiązanie kryzysu klimatycznego i energetycznego jest przyspieszenie przejścia na odnawialne źródła energii, zwiększenie inwestycji w celu ożywienia działalności gospodarczej i stworzenia miejsc pracy. Współpraca z lokalnymi dostawcami nie tylko wykorzystuje lokalne talenty i umiejętności w celu zbudowania silnych, zrównoważonych, lokalnych łańcuchów dostaw, ale także wpływa korzystnie na dobrobyt gospodarczy i socjalny społeczności, którym pomagamy. ZREW jest dla nas silnym i niezawodnym partnerem. Liczymy, że nasza współpraca przedłuży się o pracę przy kolejnych projektach".
Polska jest dla firmy kluczowym rynkiem wzrostu, dlatego Iberdrola rozszerza tutaj swoją działalność. Obecnie w naszym kraju eksploatuje już lądowe farmy wiatrowe Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW). Do 2023 r., firma planuje zwiększyć moc energii odnawialnej do 261 MW.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.