PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds
![]() |
Na zdjęciu od lewej: Kacper Kostrzewa (Ocean Winds), Aleksandra Starowicz (Ørsted), Piotr Dziubałtowski (PGE Baltica) |
Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie terminala T5 do budowy morskiej farmy wiatrowej BC-Wind z portfela Ocean Winds.
Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, która buduje morską farmę wiatrową Baltica 2, będzie dzierżawić przestrzeń portową w Gdańsku. Na powierzchni ponad 21 hektarów powstanie terminal instalacyjny T5. Zostanie on wykorzystany na etapie instalacji turbin dla projektu Baltica 2 w 2027 roku.
Umowa rezerwacyjna podpisana z BC-Wind, projektem realizowanym przez Ocean Winds w Polsce, jest pierwszym krokiem do wypracowania ostatecznych umów poddzierżawy tych terenów portowych. Ocean Winds chce skorzystać z terminala T5 w 2028 roku jako zaplecza instalacyjnego dla morskich turbin wiatrowych w ramach projektu BC-Wind.
- W Gdańsku powstaje terminal T5 – jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, który stanie się kluczowym ogniwem w realizacji ambitnego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego znaczenie podkreśla fakt, że będzie wykorzystywany nie tylko przy budowie największej inwestycji OZE w kraju – farmy wiatrowej Baltica 2 – ale także przez inne projekty offshore wind, zarówno polskie, jak i międzynarodowe – powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Podpisana umowa rezerwacyjna to kolejny, bardzo istotny kamień milowy w rozwoju całego sektora offshore na Bałtyku. Ogromne zainteresowanie korzystaniem z terminala T5 potwierdza nie tylko potencjał tej inwestycji, ale i pozycję Grupy PGE jako lidera transformacji energetycznej. To również silny impuls rozwojowy dla regionu Pomorza oraz szansa na dynamiczny rozwój łańcucha dostaw z udziałem krajowych firm. Co najmniej przez najbliższe 10-15 lat terminal T5 w Gdańsku będzie działał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a po tym czasie będzie wykorzystywany w zależności od przyszłych potrzeb rynku – dodał Dariusz Marzec.
– Udostępnienie terminala T5 kolejnemu projektowi po zakończeniu instalacji dla Baltica 2 wpisuje się w długofalową strategię maksymalizacji wykorzystania zasobów portowych oraz budowania trwałych fundamentów dla rozwoju polskiego rynku offshore wind. To rozwiązanie zgodne z najlepszymi praktykami rozwiniętych rynków morskiej energetyki wiatrowej, które pozwala efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby
i wzmacnia pozycję Polski jako kluczowego gracza w transformacji energetycznej regionu – skomentował Ulrik Lange, Vice President & Managing Director Baltica 2, Ørsted.
– Z satysfakcją obserwujemy, jak rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczynia się do dynamicznego rozwoju polskich portów oraz zwiększania ich znaczenia w procesie transformacji energetycznej. Terminal T5 w Gdańsku spełnia wszystkie nasze wymagania techniczne, harmonogramowe i lokalizacyjne, co stanowi solidną podstawę do sprawnej realizacji zaplanowanych działań. Cieszymy się, że oba porty instalacyjne, z których będziemy korzystać, zlokalizowane są w Polsce – wybór ten był dla nas świadomym priorytetem. Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind wzmacnia lokalny łańcuch dostaw i wspiera rozwój kompetencji krajowego sektora offshore – powiedział Kacper Kostrzewa, Dyrektor Zarządzający w Polsce, Ocean Winds.
Źródło: PGE Batlica

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.