Indeks Koniunktury PMR dla szpitali najwyższy w jednostkach publicznych

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Według badań przeprowadzanych przez PMR na rynku szpitalnym na przestrzeni ostatnich prawie 10 lat, sytuacja na rynku lecznictwa zamkniętego była najgorsza na jesieni 2020 r. Dotyczy to wszystkich typów szpitali: publicznych, niepublicznych – operujących jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz prywatnych. Wpływ na taką sytuację miało nie tylko ograniczenie procedur w związku z epidemią koronawirusa, ale również rosnące zadłużenie, nieadekwatne do postępu w medycynie finansowanie, jak również brak stymulantów dla rozwoju prywatnych inicjatyw, wynika z najnowszego raportu PMR „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw”.
Większość szpitali wskazuje na pogorszenie sytuacji finansowej w 2020 r.
W przypadku pytań o obecną sytuację finansową szpitala (jesień 2020 r.) w porównaniu do poprzedniego roku prawie 60% menedżerów szpitali odpowiada, że sytuacja jest gorsza. W ostatnich latach nie doszło w przypadku wielu procedur do zmiany wycen, a trudną sytuację szpitali w Polsce pogorszył kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa.
Wśród szpitali publicznych odsetek jednostek wskazujących na gorszą sytuację niż w roku 2019 jest jednak najniższy (37% ocenia ją jako zdecydowanie lub nieco gorszą). Przyczyną może być tutaj m.in. przyjmowanie przez nich najcięższych przypadków, których leczenie nie mogło być odłożone. W związku z tym zabezpieczyły one część przychodów, które były tracone przez jednostki wykonujące częściej procedury planowe.
Szpitale prywatne najbardziej poszkodowane?
Wskaźnik Koniunktury PMR na rynku szpitalnym osiąga obecnie najniższy poziom w prywatnych jednostkach, porównując go do innych rodzajów szpitali (publicznych i przekształconych). W roku 2020 osiągnął on poziom -5,7; przy najniższej możliwej wartości wskaźnika na poziomie -15. Jest to najgorszy wynik w całym okresie pomiaru (od 2012 r.). Wynika to z faktu przeprowadzania przez szpitale prywatne dużego odsetka procedur planowych, które musiały być w 2020 r. przełożone lub odwołane, jak również z recesji gospodarczej, która negatywnie wpływa na siłę nabywczą potencjalnych pacjentów prywatnego szpitalnictwa.
Dodatkowo, z analizy wysokości wskaźnika na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że koniunktura na rynku prywatnych szpitali pogarsza się od początku 2017 r., kiedy jasne już były założenia funkcjonowania sieci szpitali. W wyniku jej wprowadzenia część szpitali prywatnych straciła kontrakty, trudniejsze jest również wejście do publicznego systemu finansowania.
Szczegółowe informacje o wynikach finansowych szpitali i ich planach inwestycyjnych znajdują się w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021 ► https://bit.ly/3bkPUFg
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie ► https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.