Indie uruchamiają program Atmanirbhar Bharat
Indie ogłosiły specjalny program rozwoju gospodarki, który ma złagodzić skutki wywołane przez COVID-19. Zapoczątkowany przez premiera, Narendra Modi pakiet ma pomóc w odbudowie indyjskiej gospodarki, zapewniając większą niezależność w budowaniu silnego państwa. Dzięki programowi Atmanirbhar Bharat, Indie chcą stać się samowystarczalnym krajem.
Premier Indii, Narendra Modi zdeklarował, że głównym celem programu będzie osiągniecie większej niezależności, a gospodarka oraz infrastruktura będą kluczowymi elementami dla odbudowy kraju. Oprócz tych dwóch filarów, pakiet koncertuje się również na wytwarzaniu innowacyjnych systemów opartych na technologii, dynamicznej demografii oraz popycie.
Nowy program ma przynieść korzyści zarówno rolnictwu oraz sektorowi MŚP, a podjęte działania moją również mieć wpływ na życie zwykłych obywateli poprzez m.in. zwiększenie inwestycji w ochronę zdrowia czy dostosowanie edukacji do technologii online.
Nowy program Indii ma być bodźcem do reform i zmiany sposobu zarządzania. Samowystarczalność nie oznacza jednak odcięcia się od reszty świata. Premier Modi zaznacza, że niezależność Indii ma „stworzyć nowe możliwości dla kraju i jego mieszkańców”. Zapowiadany pakiet gospodarczy wyniesie około 10 proc. PKB Indii.
Globalny lider w dostarczaniu aplikacji
W ramach programu Atmanirbhar Bharat realizowane są również specjalne konkursy, mające na celu rozwinięcie potencjału lokalnych przedsiębiorstw oraz start-upów. Korzystając z ich doświadczeń oraz wiedzy, Indie chcą stać się globalnym liderem w dostarczaniu innowacyjnych aplikacji i platform, które znajdą swoje zastosowanie w biznesie, edukacji czy rozrywce.
- Młodzi Hindusi doskonale radzą sobie w dostarczaniu rozwiązań technologicznych w różnych sektorach. Obecnie widzimy ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród krajowych startupów w zakresie innowacji, rozwoju i promocji krajowych aplikacji. – powiedział Tsewang Namgyal, ambasador Indii w Polsce.
Dla rozwoju najnowszych technologii, Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych wraz z Atal Innovation Mission ogłosiły wyzwanie skierowane do społeczności start-upowej - Aatmanirbhar Bharat App Innovation Challenge, które będzie składać się z dwóch części. Pierwsza z nich odnosi się do promocji istniejących aplikacji, mających potencjał do wykorzystania na zagranicznych rynkach. Natomiast druga gałąź wyzwania ma zapewnić pomoc w tworzeniu nowych projektów wykorzystujących technologie mapowania twarzy, zdjęcia satelitarne czy tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym.

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.