Indie uruchamiają program Atmanirbhar Bharat
Indie ogłosiły specjalny program rozwoju gospodarki, który ma złagodzić skutki wywołane przez COVID-19. Zapoczątkowany przez premiera, Narendra Modi pakiet ma pomóc w odbudowie indyjskiej gospodarki, zapewniając większą niezależność w budowaniu silnego państwa. Dzięki programowi Atmanirbhar Bharat, Indie chcą stać się samowystarczalnym krajem.
Premier Indii, Narendra Modi zdeklarował, że głównym celem programu będzie osiągniecie większej niezależności, a gospodarka oraz infrastruktura będą kluczowymi elementami dla odbudowy kraju. Oprócz tych dwóch filarów, pakiet koncertuje się również na wytwarzaniu innowacyjnych systemów opartych na technologii, dynamicznej demografii oraz popycie.
Nowy program ma przynieść korzyści zarówno rolnictwu oraz sektorowi MŚP, a podjęte działania moją również mieć wpływ na życie zwykłych obywateli poprzez m.in. zwiększenie inwestycji w ochronę zdrowia czy dostosowanie edukacji do technologii online.
Nowy program Indii ma być bodźcem do reform i zmiany sposobu zarządzania. Samowystarczalność nie oznacza jednak odcięcia się od reszty świata. Premier Modi zaznacza, że niezależność Indii ma „stworzyć nowe możliwości dla kraju i jego mieszkańców”. Zapowiadany pakiet gospodarczy wyniesie około 10 proc. PKB Indii.
Globalny lider w dostarczaniu aplikacji
W ramach programu Atmanirbhar Bharat realizowane są również specjalne konkursy, mające na celu rozwinięcie potencjału lokalnych przedsiębiorstw oraz start-upów. Korzystając z ich doświadczeń oraz wiedzy, Indie chcą stać się globalnym liderem w dostarczaniu innowacyjnych aplikacji i platform, które znajdą swoje zastosowanie w biznesie, edukacji czy rozrywce.
- Młodzi Hindusi doskonale radzą sobie w dostarczaniu rozwiązań technologicznych w różnych sektorach. Obecnie widzimy ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród krajowych startupów w zakresie innowacji, rozwoju i promocji krajowych aplikacji. – powiedział Tsewang Namgyal, ambasador Indii w Polsce.
Dla rozwoju najnowszych technologii, Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych wraz z Atal Innovation Mission ogłosiły wyzwanie skierowane do społeczności start-upowej - Aatmanirbhar Bharat App Innovation Challenge, które będzie składać się z dwóch części. Pierwsza z nich odnosi się do promocji istniejących aplikacji, mających potencjał do wykorzystania na zagranicznych rynkach. Natomiast druga gałąź wyzwania ma zapewnić pomoc w tworzeniu nowych projektów wykorzystujących technologie mapowania twarzy, zdjęcia satelitarne czy tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym.
UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce
WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
Polska przyciąga obcokrajowców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.