Komunikaty PR

Emitel rozbuduje emisje cyfrowego radia dla rozgłośni Polskiego Radia

2023-10-11  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt
.
Kotara News

.
. Warszawa
kotara.news|gmail.com| |kotara.news|gmail.com
000000000
..

W postępowaniu przetargowym dotyczący rozszerzania zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia  wraz z 17 rozgłośniami regionalnymi Emitel wygrał 17 zadań. Po zakończeniu wdrożenia w zasięgu nadawanych cyfrowo emisji Polskiego Radia znajdzie się 75 proc. powierzchni naszego kraju i niemal 88 proc. mieszkańców.

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ została uruchomiona w Polsce 1 października 2013 r. Na początku cyfrowy sygnał w technologii DAB+ dostępny był w Warszawie i Katowicach. Obecnie największy zasięg emisji posiada Polskie Radio. Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim), rozgłośnie regionalne oraz ich kanały tematyczne.

Zasięg techniczny emisji DAB+ Polskiego Radia obejmuje obecnie około 47 proc. powierzchni Polski. Tym samym sygnał możemy być odbierany przez ok. 67 proc. słuchaczy, którzy posiadają odpowiednie odbiorniki radiowe.

Jesteśmy dumni, że to właśnie Emitel będzie realizować kolejny etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Radio cyfrowe daje możliwość nadawania większej liczby kanałów, oferuje najlepszą jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu – powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Oferty Emitel dotyczące multipleksacji ogólnopolskiej i regionalnej oraz emisji DAB+ zostały wybrane przez Polskie Radio w następujących miastach: Koszalinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Zielonej Górze, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Opolu oraz w części województw, w których znajdują się te miasta. Umowy, których łączna wartość wynosi 59 478 687,68 zł brutto będą obowiązywały od 1 października 2023 r. do 31 sierpnia 2027 r. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze ostatnia część przetargu dotycząca emisji w Bydgoszczy.

Radio cyfrowe oferuje lepszą jakość dźwięku, który nie ulega zakłóceniom i zniekształceniom, tak jak może to mieć miejsce w przypadku radia analogowego. Do słuchania audycji radiowych nadawanych w DAB+ niezbędny jest odbiornik radia cyfrowego w tym standardzie. Dodatkowo odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy, logotypy stacji, przewodnik po programach, czy aktualizacja informacji o ruchu drogowym. Możliwe jest także przesyłanie stron internetowych.

Platforma DAB+ pozwoli budować nowe usługi, w odróżnienia od UKF, gdzie możliwości sieci zostały już wyczerpane. DAB+ może być wykorzystywany również do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, z chwilą osiągnięcia przez tą sieć pokrycia 88% populacji Polski. Dzięki dodatkowym funkcjom DAB+ możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. W zależności od odbiornika komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik jest nieaktywny. System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kotara News
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan Biuro prasowe
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały
Infrastruktura ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
2024-10-21 | 09:15

ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25

Niekiedy zima lubi zaskakiwać drogowców, ale aby tego uniknąć, większość z nich powinna być już w pewnej części przygotowana na zmianę warunków pogodowych na drogach w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.