Komunikaty PR

Granaria uruchamia najnowszą kładkę na Wyspę Spichrzów

2020-09-04  |  10:25
Biuro prasowe

Zdjecia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iPodxgpGpExB7oX0iw?e=8oXutf

I etap prac nad zabudową najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – Wyspy Spichrzów, został oficjalnie zakończony 3. września o godz. 14.00. W tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie najnowszej kładki pieszej nad Motławą, która pierwszych spacerowiczów przyjęła 1. sierpnia 2020 r.

Kładkę na Wyspę Spichrzów wybudowała spółka Granaria zagospodarowująca północny cypel Wyspy Spichrzów w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego z Gminą Gdańsk. Konstrukcja pierwszej w Gdańsku obrotowej kładki ma 57 m długości i 4,5 m szerokości. Za jej projekt odpowiedzialne jest Studio Bednarski z Londynu, którego koncepcja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie przeprowadzonym przez Miasto Gdańsk i konsorcjum firm Immobel Poland i Multibud Wojciech Ciurzyński, inwestorów północnego cypla Wyspy Spichrzów. Projekt budowlany kładki przygotowała firma Europrojekt z Gdańska.

Początek projektu Granaria sięga 31 marca 2015, kiedy podpisano umowę partnerstwa publiczno-prywatnego między konsorcjum firm IMMOBEL i MULTIBUD oraz miastem Gdańsk. Porozumienie zakończyło trudny okres oczekiwań, przymiarek i  rozczarowań, wynikających z fiaska kolejnych koncepcji zabudowy najbardziej prestiżowej części Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Inwestycja realizowana na powierzchni 18 300 m kw. zakłada powstanie budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych, m.in. hotelu i apartamentów o łącznej pow. użytkowej ok. 60 000 m kw. oraz podziemnego parkingu na ok. 700 miejsc. Inwestycja obejmuje budowę obiektów celu publicznego: pieszej kładki nad Motławą, modernizacji Mostu Stągiewnego, przebudowę mariny i unowocześnienie infrastruktury drogowo-spacerowej Wyspy.

 

W ramach pierwszego etapu inwestycji, realizowanego pomiędzy ul. Pożarniczą, a Północnym Cyplem Wyspy powstał zespół budynków hotelowych o powierzchni ponad 14 tys. m.kw. oraz budynek usługowo-mieszkalny o powierzchni ponad 9 tys. m kw. Część usługowa obejmuje 30 lokali oraz 129 lokali typu aparthotel i apartamentów mieszkalnych. Wybudowano również 139 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach podziemnych.

Hotel na północnym cyplu został oddany do użytku w czerwcu 2019 roku. Znajduje sie w nim ogólnie dostępny, bezpłatny taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na panoramę Głównego Miasta, w kierunku Muzeum II Wojny Światowej, Młodego Miasta i terenów za Motławą.  Zakończenie całości pracy inwestycyjnych Granarii nastąpi w 2023 roku.

Pora na drugi etap

W II etapie najpierw powstanie wspólna część podziemna (na którą składać się będzie m.in. parking na 525 samochodów). Część naziemną będą stanowiły: drugi hotel (240 pokoi) oraz budynki biurowe i budynki mieszkalne (500 apartamentów). Partery zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie restauracje i kawiarnie. Inwestor planuje również budowę całorocznego pasażu, który połączy ul. Stągiewną z ul. Pożarniczą ogólnodostępną zadaszoną przestrzenią. Nad nią znajdzie się zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych. Projekt powierzono warszawskiej pracowni Mąka i Sojka Architekci.

W tym roku zaczyna się również realizacja kolejnych projektów infrastrukturalnych: przebudowa Mostu Stągiewnego, który ma odzyskać funkcję zwodzoną (kosztem 6,6 mln zł) oraz budowa nowej części mariny żeglarskiej, położonej za Mostem Stągiewnym. Jej ralizacja niemal podwoi liczbę stanowisk dla jednostek pływających, dostępnych na Motławie.

Ostatnim etapem realizacji umowy będzie ułożenie nawierzchni wokół miejsca, przy którym będzie cumować obrotowa kładka dla pieszych. Realizacja tego zadania planowana jest po zakończeniu  remontu Długiego Pobrzeża, co planowane jest na przełom 2022 i 2023 roku.

 

Nowatorstwo docenione międzynarodowo

Północny cypel Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta. Dla inwestora stanowiło to wielkie wyzwanie. Współczesna architektura, realizowana w tym fragmencie zabudowy Wyspy Spichrzów, jest pełna nawiązań do historycznej zabudowy. To powrót do klasycznej konstrukcji przestrzeni miejskiej, w oparciu o lokalną historię, tradycję budowlaną, klimat, przemieszanie funkcji. Projekt zakładał zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy, tworząc jednocześnie nową przestrzeń miejską. Znalezione w trakcie prac archeologicznych na wyspie artefakty zostały wkomponowane w fasady budynków, w ściany w przestrzeniach wspólnych. Indywidualne potrzeby nabywców lokali zostały więc splecione z atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców Gdańska i turystów.

Ta  wysublimowana inwestycja została zauważona na arenie międzynarodowej. Projekt Granaria na Wyspie Spichrzów znalazł się w gronie 44 finalistów prestiżowego konkursu MIPIM Awards.

MIPIM (Le marche international des professionnels de l'immobilier) to od lat najbardziej znana na świecie impreza dla przedstawicieli branży nieruchomości. Podczas niej oceniane są obiekty biurowe, mieszkaniowe, handlowe, przemysłowe, sportowe, opieki zdrowotnej, logistyki i przemysłu. Jest to też miejsce spotkań wpływowych inwestorów rynku nieruchomości.

44 finalistów tegorocznego konkursu (po 4 w każdej z 11 kategorii) jury wybrało spośród 228 zgłoszonych inwestycji z 45 krajów.

Granaria znalazła się w gronie czterech ścisłych finalistów MIPIM w kategorii „Urban project" (projekt miejski). Rywalizuje z inwestycjami z Brukseli - Tivoli Green City, z  Moskwy - przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy - i La Cite Fertile na obrzeżach Paryża, gdzie stworzono przyjazne miejsce do spędzania czasu wolnego, wśród nowej uprawy roślin.

Konkurs zwyczajowo rozstrzygany był podczas targów nieruchomości w marcu, w Cannes. Ze względu na pandemię spotkanie w Cannes odwołano, a uroczyste rozstrzygnięcie przeniesiono na 15 września do Paryża.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura BRAK ZDJĘCIA
2020-12-04 | 06:00

UNIFE rusza z kampanią Hop-On for our Planet

Za 5 lat ok 40% wysoko wykwalifikowanych pracowników przemysłu kolejowego przejdzie na emeryturę. Już teraz polskie, jak i europjskie koleje, zmagają się z brakami kadrowymi. Żeby temu zaradzić, Europejskie Stowarzyszenie
Infrastruktura Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost
2020-12-01 | 10:45

Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost

Danfoss wdraża nową strukturę grupy łącząc ze sobą segmenty Heating oraz Cooling, które od tej pory działać będą pod szyldem Danfoss Climate Solutions. Decyzja ta ma na celu
Infrastruktura Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami
2020-11-23 | 11:00

Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami

Rozwiązanie umożliwi korzystanie z danych oraz najnowszych technologii czujników i IoT w celu sprawniejszego realizowania zadań, jak np. zarządzanie odpadami i recykling, zarządzanie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Handel

Technologiczna rewolucja w handlu przyspieszyła dzięki pandemii. Skanowanie i płatności w aplikacji mobilnej mają zwiększyć bezpieczeństwo zakupów [DEPESZA]

Pandemia sprawiła, że podczas zakupów przykładamy większą wagę do własnego bezpieczeństwa i zachowywania dystansu. Choć w rekordowym tempie rośnie rynek e-commerce, Polacy wciąż kupują także w sklepach stacjonarnych, które w dobie koronawirusa zaczęły zbroić się w nowe technologie. Sieci handlowe wprowadzają rozwiązania, które pomagają zachować dystans i zwiększają bezpieczeństwo, takie jak np. mobilne kasy samoobsługowe. Całkowicie bezdotykowe płatności od 1 grudnia uruchomiła sieć Rossmann. Artykuły w popularnej drogerii można skanować za pomocą telefonu i zapłacić za nie aplikacją mobilną.

Prawo

CASE: W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia. Na razie przed zwolnieniami firmy powstrzymują warunki pomocy publicznej

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.

Problemy społeczne

Przez pandemię pogarsza się kondycja skóry Polaków. Przyczynami rezygnacja z wizyt u dermatologa, stres i noszenie maseczek

Prawie połowa pacjentów ze schorzeniami dermatologicznymi ogranicza lub rezygnuje z wizyt u lekarzy specjalistów w czasie pandemii COVID-19 – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii #WłączLeczenie. – Przewlekłe choroby skóry nieregularnie kontrolowane mogą się zaostrzyć,  a wtedy ich terapia jest bardzo trudna – przestrzega dermatolog, dr Ivana Stanković. Już teraz ponad połowa pacjentów dostrzega pogorszenie kondycji skóry w czasie pandemii. Wpływ na to może mieć nie tylko brak opieki dermatologicznej, lecz również stres i noszenie maseczek.

 

IT i technologie

Na wejście do branży IT decyduje się coraz więcej młodych. Większość programistów to samoucy, a co trzeci zaczynał od studiów kierunkowych

Ponad 60 proc. polskich programistów deklaruje, że samodzielnie stawiało pierwsze kroki w zawodzie. Tylko 35 proc. zgłębianie IT zaczynało na studiach, a 4 proc. – od kursów programowania – wynika z Antybadania firmy Just Join IT. Wbrew stereotypom programiści to nie zamknięci w domach introwertycy mieszkający z rodzicami, ale ludzie, którzy mają lub planują założyć rodzinę, lubią integrację z zespołem i sport. Co drugi pracownik podkreśla, że bardzo ceni sobie work–life balance.