Komunikaty PR

Niepewność w branży budowlanej – jaka przyszłość czeka budownictwo?

2020-09-22  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Mogilska 65
31-545 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Pakiet PR ( 0.28 MB )

Rynek budowlany jest tą gałęzią gospodarki, która mimo początkowych obaw nie odczuła jeszcze w dużym stopniu negatywnych skutków epidemii COVID-19. Duże perturbacje obserwowane w innych branżach, zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych oraz problemy finansowe samorządów wpływają jednak silnie na perspektywy rynku nie tylko na najbliższe miesiące, ale i lata.

 

Kluczowa rola inwestycji publicznych

W II kw. 2020 r. mieliśmy bezprecedensowy lockdown w życiu społecznym i gospodarce. W efekcie po raz pierwszy od trzech dekad gospodarka Polski znalazła się na minusie. W takich okolicznościach kluczowego znaczenia nabiera rola Państwa i inwestycji publicznych. Stąd szczególna rola inwestycji infrastrukturalnych, które obecnie stają się nie tylko swoistym stabilizatorem sytuacji na rynku budowlanym, ale także i w całej gospodarce polskiej.

Pandemia nie tylko nie przekreśliła planów inwestycji drogowych, ale wręcz zwiększyła determinację rządzących, by tym kanałem napędzać gospodarkę. Za deklaracjami idą dodatkowe pieniądze i to konkretne. Czerwcowa aktualizacja Programu Dróg Krajowych przyniosła dodatkowe 21 mld zł, które od 2022 r. zaczną zasilać rynek budowlany. W końcówce sierpnia przyjęto ustawę, dzięki której znajda się większe pieniądze również na drogi lokalne. Budżet Funduszu Dróg Samorządowych jeszcze w tym roku ma zostać zwiększony o 3,8 mld zł. Należy również zauważyć, że prace na polskich drogach są obecnie mocno rozpędzone. Wydatki GDDKiA, w każdym z siedmiu podsumowanych do tej pory miesięcy br. były wyższe niż w analogicznych okresach 2019 r.

 

<wykres>

 

Również Krajowy Program Kolejowy jest już niemal w całości zagospodarowany. Według ostatnich danych z PKP PLK, inwestycje o wartości ponad 51,3 mld zł znajdują się w realizacji (projekty inwestycyjne o wartości 13,9 mld zł zostały już zakończone, a w procedurach przetargowych znajdują się kolejne projekty o wartości 4,8 mld zł). Co ważne, przedstawiciele PKP PLK zapowiadają, że mają już gotowe projekty inwestycyjne wybiegające za obecną perspektywę budżetu unijnego – inwestycje o wartości ok. 40 mld zł są już przygotowane i mają być realizowane w klasycznym systemie „buduj”. Czekają jedynie na przyznanie finansowania – jest zatem nadzieja, że po realizacji obecnego programu inwestycyjnego nie będzie luki inwestycyjnej.

Rząd nie wycofuje się także z gigantycznych planów inwestycyjnych związanych z realizacją CPK. To nie tylko megalotnisko, ale także linie kolejowe łączące je z głównymi miastami w Polsce. Podpisano już pierwszą umowę na prace związane z inwentaryzacja przyrodniczą terenów, na których realizowane będą inwestycje kolejowe (trasa Warszawa-Łódź). Rozpoczynająca się modernizacja stacji Warszawa Zachodnia obejmie już wyjście w kierunku CPK. Wartość dodana PKB brutto, którą wygeneruje ta inwestycja w polskiej gospodarce, to 126 miliardów złotych (wartość fazy budowy), a realizacja wszystkich powiązanych z nią komponentów to kilkanaście lat prac budowlanych.  

 

Budownictwo – jakie prognozy czekają poszczególne branże?

Cyklicznie organizowane Forum Budownictwo będzie bardzo dobrą okazją do przedstawienia najnowszych prognoz dla wszystkich segmentów rynku budowlanego, nie tylko dla kluczowej dla przyszłości branży infrastrukturalnej. Podczas forum zaplanowano pięć paneli dyskusyjnych, prezentacje wprowadzające oraz czas na aktywny networking.

Obecność przedstawicieli administracji rządowej, liderów branży budowlanej, producentów materiałów budowlanych, jak i finansistów pozwoli na wymianę opinii na temat perspektyw rozwojowych.

Będziemy rozmawiali m. in. o:

  • najważniejszych problemach, które ograniczają działalność firm budowlanych,
  • nowej ustawie o zamówieniach publicznych, która zacznie obowiązywać od 2021 r.,
  • perspektywach wpływu środków pomocowych z tzw. funduszu odbudowy postcovidowej,
  • zmianach, które zaszły na rynku nieruchomości komercyjnych,
  • spodziewanych tendencjach na rynku materiałów budowlanych.

 

V Forum Budownictwo PMR odbędzie się 1 października w Warszawie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie   https://www.forum-budownictwo.com/

 

Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie  https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/

 

AUTOR
Szymon Jungiewicz
Construction Business Unit Director, PMR

 

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Inteligentne bramki bezpieczeństwa – nowy sposób na koronawirusa Biuro prasowe
2020-10-22 | 14:10

Inteligentne bramki bezpieczeństwa – nowy sposób na koronawirusa

Polacy przed koronawirusem zabezpieczają się maseczkami, przyłbicami, rękawiczkami, w podróży dezynfekują ręce lub korzystają z dozowników w przestrzeni publicznej.
Infrastruktura BRAK ZDJĘCIA
2020-10-21 | 14:00

Pokolenie Z w Europie stawia na kolej

Kolej jest obecnie jedną z najbardziej przyjaznych środowisku form transportu, która dzięki stale wdrażanym innowacjom rozwija się i funkcjonuje w sposób coraz bardziej zrównoważony.   Dlaczego osoby w wieku
Infrastruktura Wystartowały strategiczne inwestycje na północy Krakowa – znamy szczegóły
2020-10-05 | 11:00

Wystartowały strategiczne inwestycje na północy Krakowa – znamy szczegóły

Ostatnie tygodnie to dla północy Krakowa bardzo dobry czas. Nowe, od dawna wyczekiwane w tej części miasta inwestycje, w końcu zaczęły być realizowane. Za kilka lat ta okolica, z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Bankowość

Polacy nie mają zaufania do rynku kapitałowego. Szansą na jego zbudowanie może być wzmocnienie nadzoru

Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju utracone korzyści Polaków wynikające z niechęci do aktywnego inwestowania na rynku kapitałowym to około 10 mld zł rocznie. W efekcie oszczędności są zamrażane w gotówce lub na lokatach bankowych, zamiast „pracować” na większe zyski. – Potrzebne jest wzmocnienie nadzoru nad instytucjami finansowymi, aby odbudować zaufanie Polaków do rynku kapitałowego – mówi dr Konrad Hennig, współautor raportu „Save & Invest: Prawo chroniące pieniądze Polaków”.

Farmacja

Dzieci z cukrzycą w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Pomóc im mogą systemy ciągłego monitorowania cukru

W Polsce jest około 20 tys. dzieci z cukrzycą typu I, która może prowadzić do ciężkich powikłań. – Sytuacja zrobiła się trudna, kiedy zaczął obowiązywać lockdown. Dzieci zostały w domu, a część rodziców nadal chodziła do pracy. Kłopot polega na tym, że dziecko chorujące na cukrzycę nie jest w stanie samo sobie z tą chorobą poradzić – wskazuje prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, Dagmara Staniszewska. W tej chwili problemem jest też brak pielęgniarek w szkołach, przez co młodzi pacjenci diabetologiczni zostali bez profesjonalnej opieki. W kryzysowych warunkach alternatywą dla rodziców są systemy ciągłego monitorowania cukru, które pozwalają na bieżąco kontrolować stan zdrowia dziecka.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Bankowość

60 proc. studentów uważa naukę zdalną za mniej efektywną. Ich zaangażowanie może poprawić grywalizacja

W związku z rekordowym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 rząd rozważa wprowadzenie nauki zdalnej we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, jak i młodszych klasach podstawówek. Już od początku października w tryb zdalnej nauki przeszła zdecydowana większość uczelni wyższych. Z badania zrealizowanego na zlecenie BIK wynika, że zdania studentów dotyczące tej formy kształcenia są podzielone, a ponad 60 proc. ocenia ją jako mniej motywującą i mniej efektywną od stacjonarnego modelu nauczania. Brak zajęć praktycznych i warsztatowych wymaga wprowadzenia do zdalnego nauczania nowych narzędzi, które to zrekompensują i zwiększą zaangażowanie. Przykładem jest grywalizacja, często wykorzystywana w korporacjach jako narzędzie motywacyjne jeszcze przed pandemią COVID-19.

 

Media i PR

Pandemia zmieniła rynek usług PR. W odpowiedzi na wyzwania branży powołano nowe stowarzyszenie oraz centrum badawcze

Przez pandemię COVID-19 wiele agencji PR odnotowało spadek przychodów i liczby klientów, co zmusiło je do obniżek wynagrodzeń albo redukcji zatrudnienia. Z drugiej strony firmy przekonały się, jak ważny jest PR i komunikacja w czasie kryzysu. Nowo powołana przez 20 agencji PR organizacja ma szeroko reprezentować interesy branży. Jedną z jej pierwszych inicjatyw jest utworzenie pierwszego w Polsce think-tanku, który dostarczy informacji o trendach, prognozach i wiedzy badawczo-analitycznej dotyczącej rynku usług PR.