Komunikaty PR

Światowy Dzień Architektury – w dobie cyfryzacji architekci wierzą w siłę druku

2024-07-01  |  01:00
Biuro prasowe

Obchodzony 1 lipca Światowy Dzień Architektury zachęca do dyskusji na temat rozwiązań wykorzystywanych w nowoczesnych pracowniach architektonicznych. Drukowanie jest dla architektów niezbędne zarówno z technicznego, jak i biznesowego punktu widzenia. Z praktycznego aspektu obejmuje m.in. wydruki dokumentacji projektowej czy schematów instalacji. Z perspektywy biznesowej, kluczowe są wizualizacje prezentowane klientom.

 

Zarówno dokumentacja techniczna, jak i wizualizacje muszą być czytelne i przejrzyste, a dodatkowo – powinny robić wrażenie i zachęcać do inwestycji. Materiały drukowane stanowią więc integralną część działalności każdego architekta. Projektant, który chce zaoferować swoim klientom dokumentację najlepszej jakości, musi postawić na sprawdzone rozwiązania.

 

Dla biur architektonicznych najważniejsze jest, aby proces drukowania był szybki i nieskomplikowany. Wydruki muszą być dobrej jakości, bez potrzeby tracenia czasu na dodatkowe konfiguracje, ustawienia urządzeń, czy tworzenie próbnych dokumentów. Kluczowe jest więc dokładne określenie potrzeb i priorytetów architektów, a następnie wybór odpowiedniego urządzenia i wreszcie znalezienie dostawcy, który zapewni nie tylko właściwy sprzęt, ale również wsparcie we wdrożeniu i serwisowanie – komentuje Tomasz Miękus, Product Manager w Canon Polska, specjalizujący się w druku wielkoformatowym.

 

Wybór odpowiednich urządzeń kluczem do sukcesu

Dla architektów drukowanie projektów ma znacznie większe znaczenie niż w wielu innych branżach. Sprawność i jakość druku bieżących materiałów, bezpośrednio wpływają na efektywność funkcjonowania biura architektonicznego.

Wyposażając więc pracownię w urządzenia do druku, warto postawić na modele opracowane z myślą o prostocie obsługi, dokładności obrazowania oraz kompatybilności umożliwiającej prawidłową współpracę poszczególnych systemów.

Urządzenia drukujące mogą być wykorzystywane w dowolnym miejscu: pracować nie tylko w siedzibie firmy, lecz także w domu czy nawet w tymczasowych biurach na miejscu realizacji budowy, a dodatkowo nie wymagają dużych powierzchni. Takie rozwiązania mają szczególne znaczenie w dobie popularności pracy hybrydowej, kiedy pracownicy znajdują się w różnych lokalizacjach i zależy im na szybkim czasie realizacji zlecenia.

Użyteczne dla architektów są również urządzenia umożliwiające drukowanie na dwóch różnych szerokościach papieru jednocześnie. Co więcej, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego atramentu, gwarantują one doskonałe odwzorowanie detali oraz – co szczególnie istotne w pracy na budowie – dużą odporność wydruków na warunki pogodowe.

Intuicyjne interfejsy sprawiają, że pracownicy są w stanie szybko tworzyć zlecenia i nie muszą realizować czasochłonnych szkoleń. Nowoczesne systemy posiadają także zaawansowane zabezpieczenia, które chronią przed cyberatakami. Obejmują one m.in. pełną kontrolę nad uprawnieniami użytkowników, szyfrowanie dysków i transmisji danych oraz możliwość bezpiecznego usuwania zawartości dysku.

 

 

Dlaczego nie tracimy wiary w papier?

Na rynku ciągle mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na dzielenie się informacjami. Przy złożoności projektów inżynierskich analiza całej treści koncepcji staje się jednak sporym wyzwaniem. Wszystko to sprawia, że mimo rosnącego wpływu cyfryzacji na procesy pracy także w biurach architektonicznych, nie tracimy wiary w papier. Chociaż zwiększa się popularność technologii BIM (technologia modelowania informacji o budynku, umożliwia tworzenie cyfrowych prezentacji projektowanych budynków w postaci inteligentnych modeli 3D), stawiamy na druk na placach budowy i w pracowniach architektów.

 

Współczesne plotery wielkoformatowe służą do przekazania na papier wszystkich detali projektu cyfrowego. Użytkownicy doceniają również pełny przegląd i czytelność, jaką oferują wielkoformatowe rysunki papierowe. Oczywiste więc jest, że druk techniczny pozostanie niezbędnym narzędziem w sektorze budowlanym przez wiele lat. Współczesna architektura jest nierozerwalnie związana z drukiem, co sprawia, że urządzenia do drukowania wielkoformatowych dokumentów muszą być szybkie, intuicyjne, łatwe w obsłudze i bezpieczne. Wybór i zakup odpowiedniego systemu do druku to jedna z kluczowych decyzji dla biura architektonicznego, która przynosi widoczne korzyści niemal od razu – podsumowuje Tomasz Miękus, Product Manager Canon Polska, specjalizujący się w druku wielkoformatowym.

 

Dlaczego drukowane dokumenty nadal są tak popularne? Wymieńmy kilka argumentów:

  • są łatwe w użyciu - wielu renomowanych architektów woli pracować z dokumentami drukowanymi, ponieważ są dla nich bardziej intuicyjne. Tradycyjne plany są łatwe do przeglądania i analizowania i pozwalają na szybkie zrozumienie projektu bez konieczności korzystania z oprogramowania komputerowego;
  • są łatwe w dzieleniu się. Można je szybko udostępnić innym osobom, bez konieczności korzystania z narzędzi cyfrowych. Jest to szczególnie ważne w przestrzeni pozabiurowej;
  • pozwalają na szybkie nanoszenie notatek i szkiców. To nie zawsze jest możliwe i łatwe w przypadku narzędzi elektronicznych;
  • ułatwiają prezentacje dla klientów. Branża budowlana cechuje się zróżnicowanym poziomem kompetencji cyfrowych, dlatego możliwość zaprezentowania danych w tradycyjnej formie jest atutem;
  • są uniwersalne – bez względu na uwarunkowania geograficzno-kulturowe są zrozumiałe.

 

Papierowe wydruki pozostaną powszechnie stosowanym narzędziem w biurach architektonicznych jeszcze długo. Na placach budowy rysunki techniczne są preferowanym rozwiązaniem, które jest oczywiste i wygodne dla wszystkich uczestników inwestycji – projektantów, inwestorów, wykonawców, klientów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Eco5tech zaprojektuje ścieżki rowerowe w Bydgoszczy Biuro prasowe
2024-06-28 | 12:00

Eco5tech zaprojektuje ścieżki rowerowe w Bydgoszczy

Eco5tech SA, notowana na rynku NewConnect, zajmująca się projektowaniem i nadzorami w sektorze budownictwa i implementacją projektowo-wykonawczą innowacyjnych rozwiązań w zakresie
Infrastruktura Renowacja Książnicy Stargardzkiej nominowana do prestiżowej nagrody!
2024-06-26 | 13:10

Renowacja Książnicy Stargardzkiej nominowana do prestiżowej nagrody!

Gdy w architekturze stare spotyka nowe, powstaje wyjątkowa wartość, czego najlepszym potwierdzeniem jest renowacja Książnicy Stargardzkiej. Dobra architektura, wykorzystując wiele
Infrastruktura NOWOŚĆ! Samowulkanizujące osłony Arma-Chek Wrap
2024-06-24 | 19:15

NOWOŚĆ! Samowulkanizujące osłony Arma-Chek Wrap

Odpowiednie zabezpieczenie warstw izolacyjnych umożliwia im dłuższą żywotność oraz jest gwarantem utrzymania właściwości użytkowych. Arma-Chek Wrap to zewnętrzna elastyczna osłona do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.