Inno3D: GeForce RTX 3080 iChill X4 - “osiemdziesiątka” na bogato
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 jest napędzana przez najnowszy układ Nvidia GA102 (Ampere). Oferuje on 8704 rdzenie CUDA i współpracuje z 10 GB pamięci GDDR6X, z którą łączy go 320-bitowa szyna. Zastosowanie autorskiego układu chłodzenia iChill X4 z ośmioma ciepłowodami i czterema wentylatorami, pozwoliło na fabryczne podniesienie taktowania. GPU ma osiągać minimum 1770 MHz w trybie Boost, czyli więcej niż modele referencyjne.
Taktowanie VRAM wynosi 19 Gbps, co przekłada się na przepustowość 760 GB/s. Do eksperymentów z zegarami może zachęcać dodatkowe chłodzenie sekcji zasilania. Dopływ chłodnego powietrza zapewnia jej oddzielny 45-milimetrowy wentylator, stanowiący nowość w systemie iChill X4. Sam radiator oferuje o połowę większą powierzchnię wymiany cieplnej i o 40% dłuższe ciepłowody w porównaniu do poprzednich generacji, co ma przełożyć się na lepszą efektywność.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 posiada system podświetlenia RGB LED. Jest ono programowalne i współpracuje z systemami producentów popularnych płyt głównych, m.in. Aura Sync, Mystic Light czy RGB Fusion. Użytkownik może spersonalizować wygląd konstrukcji i zsynchronizować efekty świetlne z innymi elementami systemu. Iluminacją można zarządzać również za pomocą przebudowanej aplikacji TuneIT przygotowanej przez producenta.
Do działania karta Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 wymaga dodatkowego zasilania. Nabywca powinien zaopatrzyć się w minimum 750-watowy zasilacz z dwoma gniazdami PCIe 8-pin. Nowość Inno3D ma 300 mm długości, 135 mm szerokości i zajmuje trzy sloty. W standardzie konstrukcja oferuje trzy gniazda DisplayPort 1.4a, jedno HDMI 2.1 i obsługę ekranów 8K, a także jeszcze lepsze wsparcie dla najnowszych technologii - Ray Tracingu i DLSS 2.1.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 iChill X4 trafi na półki sklepowe w ciągu kilku najbliższych tygodni. Na chwilę obecną producent nie ujawnia sugerowanych cen. Można jednak się spodziewać, że będą one nieco wyższe od tych, w jakich oferowane są modele referencyjne.
Dane techniczne:
- procesor graficzny: GA102 (8704 rdzenie CUDA)
- taktowanie rdzenia:
- bazowe: 1440 MHz
- tryb boost: 1770 MHz
- pamięć graficzna: 10 GB GDDR6X
- przepustowość pamięci graficznej: 19 Gbps
- magistrala: 320-bit
- wyjścia wideo:
- HDMI 2.1
- 3 x DisplayPort 1.4a
- maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px
- interfejs: PCI-E 4.0 x16
- wymiary:
- długość: 300 mm
- szerokość: 135 mm
- wysokość: 3 sloty rozszerzeń
- zasilanie: 2 wtyczki 8-pin, zasilacz min. 750 W

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.