INNO3D GeForce RTX 4080 iCHILL Frostbite - wydajna karta graficzna z chłodzeniem
INNO3D ma w swojej ofercie nie tylko rozsądnie wycenione jednostki dla graczy, ale także absolutnie bezkompromisowe układy dla entuzjastów. Przykładem takiego produktu jest GeForce RTX 4080 iCHILL Frostbite z efektownym chłodzeniem wodnym.
Pod względem czystej specyfikacji technicznej GeForce RTX 4080 iCHILL Frostbite niewiele różni się od innych autorskich modeli RTX 4080. Mamy tu do czynienia z kartą graficzną wyposażoną w rdzeń NVIDIA AD103, który pracuje z domyślnym taktowaniem do 2565 MHz (+60 MHz względem wersji referencyjnej). Na pokładzie znalazło się także 16 GB pamięci GDDR6X (256-bit) cechującej się transmisją na poziomie aż 22,4 Gbps. Układ posiada pojedyncze złącze zasilania 16-pin (standard 12VHPWR), jednak w zestawie znajduje się adapter 3x PCIe 8-pin.
INNO3D GeForce RTX 4080 iCHILL Frostbite wyróżnia się chłodzeniem wodnym z miedzianą podstawą. Układ otrzymał programowalne podświetlenie LED RGB obsługujące systemy Aura Sync, Mystic Light, Polychrome czy RGB Fusion. Producent zapewnia, że można liczyć na jeszcze wydajniejszy przepływ cieczy niż w modelach iCHILL Frostbite z serii RTX 30. Jednostka posiada także gustowny i funkcjonalny backplate oraz klasyczny zestaw portów wideo w postaci trzech gniazd DisplayPort 1.4a i jednego HDMI 2.1. Całość ma wymiary 200 x 159 x 37 mm.
Układ jest już w ofercie wybranych sklepów, a jego cena to 7399 zł.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.