Innowacyjne oświetlenie drogowe Strado LED S od Lena Lighting w gminie Komorniki
Komorniki dołączyły do gmin, które przechodzą kompleksowe zmiany w duchu zrównoważonego rozwoju. W gminie zainstalowano 884 wysoce energooszczędne oprawy drogowe Strado LED S od Lena Lighting, które zredukują zużycie energii o 56,5%. Oprawy zapewniają też znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przemieszczania się po zmroku.
Modernizacja oświetlenia na terenie gminy Komorniki to rezultat udziału w programie „Rozświetlamy Polskę”. Głównym celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa i widoczności na drogach, poprzez modernizację oświetlenia drogowego i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców, a także wspierających środowisko naturalne. Miasto wybrało produkty i obsługę firmy Lena Lighting, doceniając jej wieloletnią obecność na rynku, a także doświadczenie w realizacjach tego typu projektów.
Projektem modernizacji oświetlenia w gminie Komorniki zajęliśmy się kompleksowo, działając wspólnie z przedstawicielami samorządu na każdym etapie: od opracowania koncepcji, przez dobór odpowiednich rozwiązań, ustalenie aktualnych i oczekiwanych parametrów oświetleniowych na drogach, aż po finalne wykonanie. Pozwoliło nam to osiągnąć wymierne korzyści w zakresie oszczędności energii oraz poprawy jakości funkcjonowania mieszkańców.– mówi Patryk Weiss, Manager ds. danych produktowych i Projektant oświetlenia z Lena Lighting.
Podążając za innowacją, gmina Komorniki zdecydowała się na modernizację oświetlenia z wykorzystaniem Strado LED S. Zastosowano oprawy wyróżniające się wysoką skutecznością świetlną na poziomie sięgającym 158 lm/W. Dzięki wysokiej szczelności IP66 oraz najwyższej, osiąganej w tym momencie, odporności na uderzenia IK10 oprawy te są trwałe i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz wandalizm. Doskonale sprawdzają się zarówno jako oświetlenie montowane wzdłuż dróg i ulic, jak i w przypadku chodników, ścieżek rowerowych, parkingów czy terenów osiedlowych.
Strado LED S zostały zaprojektowane z myślą o łatwej integracji z systemami sterowania i posiadają certyfikację ZHAGA, co zapewnia gminie Komorniki możliwość rozbudowy systemu oświetleniowego w kierunku rozwiązań Smart City w przyszłości. Dodatkowo zastosowane w oprawach systemy optyczne niwelują problem zanieczyszczenia nieba i otoczenia, ukierunkowując strumień świetlny w dół, bez rozpraszania go w niekontrolowany sposób. Na całym etapie projektu i realizacji, skupiano uwagę na odpowiedniej eliminacji nadmiernych wartości wychyleń opraw i optymalnym doborze układów optycznych, dzięki czemu, mieszkańcy mogą cieszyć się dziś nie tylko znacznie lepszej jakości światłem, ale także światłem, które redukuje efekt niepożądanego eksponowania elewacji i wnikania przez okna do mieszkań i domów.
Projekt przyniósł gminie Komorniki znaczące korzyści, w tym redukcję zapotrzebowania na moc zainstalowanych opraw z 76,54 kW na 33,33 kW, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o ponad połowę. Modernizacja przyczyniła się też znacząco do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, wspierając równocześnie cele związane ze zrównoważonym rozwojem.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.