Inteligentne technologie wsparciem dla łańcuchów dostaw
Pandemia wywarła ogromny wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Doprowadziło to między innymi do poważnych zmian w funkcjonowaniu sektora logistycznego, a same firmy przekonały się, jak ważne jest wsparcie technologii dla usprawnienia i efektywnego zarządzania przepływem towarów. W odpowiedzi na nowe wyzwania biznesowe Lexmark przedstawił rozwiązania technologiczne, które mają na celu odciążyć łańcuchy dostaw i zoptymalizować procesy.
Pandemia wpłynęła nie tylko na nawyki pracy i interakcje społeczne, ale też znacząco zmieniła zwyczaje zakupowe konsumentów. Zakupy w Internecie już wcześniej zyskiwały na popularności, ale wytyczne dotyczące pozostawania w domu przyspieszyły ich wykorzystanie jako kanału sprzedaży. Klienci, którzy do tej pory nie byli przyzwyczajeni do zakupów online, preferując wizyty w sklepach tradycyjnych, zostali niejako do nich zmuszeni. Pandemia spowodowała też, że ludzie zaczęli spędzać większą część dnia w domu, co spowodowało konsumpcję „rzeczy”, zamiast doświadczeń. Ta zwiększona konsumpcja wywarła ogromną presję na łańcuchy dostaw.
Śledzenie RFID
Ważną częścią sprawnego funkcjonowania logistyki jest odpowiednia kontrola nad zasobami. Dla skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw kluczowa jest możliwość śledzenia produktów lub przesyłek w trakcie transportu. Jednym z rozwiązań są urządzenia śledzące GPS, ale nie zawsze się one sprawdzają – są drogie i nieopłacalne w przypadku sporadycznej wysyłki pojedynczego towaru.
Istnieje bardziej efektywna i tańsza technologia identyfikacji radiowej (Radio Frequency Identification, RFID). Wykorzystuje ona fale radiowe do przesyłania danych między mikroukładem a urządzeniem odczytującym, umożliwiając tym samym identyfikację i śledzenie obiektów. Ze względu na bardzo konkurencyjne koszty i niezawodność, technologia RFID ma ogromny potencjał do wykorzystania w łańcuchach dostaw.
Przesyłanie danych poprzez znaczniki RFID jest idealnym rozwiązaniem do śledzenia towarów i przesyłek. W porównaniu do kodów kreskowych, etykiety RFID pozwalają na przechowywanie znacznie większej ilości informacji. Ponadto, dane z nich można odczytywać zdalnie na odległość nawet do 12 metrów, a towary skanować masowo. Oznacza to wydajność – przygotowanie całej palety produktów oznaczonych RFID za jednym razem. Co więcej, towarom nadawane są indywidualne kody identyfikacyjne, za pomocą których można śledzić poszczególne produkty i aktualizować ich lokalizację w kluczowych momentach transportu: gdy opuszczają fabrykę, trafiają do kontenera, docierają do magazynu portowego aż w końcu są odbierane przez dystrybutora.
Lexmark RFID Laser Printing dla produkcji
Dzięki tym zaletom znakowanie RFID zyskuje coraz większą popularność w całym sektorze logistyki i transportu. Dzisiejsza technologia identyfikacji radiowej zazwyczaj zakłada drukowanie dokumentów i etykiet z jednego urządzenia i programowanie tagów na innym. Istnieją natomiast rozwiązania uniwersalne, jak na przykład Lexmark RFID Laser Printing dla produkcji, które polega na połączeniu czytnika RFID i drukarki laserowej w jedno urządzenie. Drukowanie znaczników RFID na drukarce biurowej jest opłacalnym i łatwym do wdrożenia sposobem na śledzenie pojedynczych przedmiotów, lub przesyłek zbiorowych w całym łańcuchu dostaw. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie procesem, eliminację błędów i niedopasowań. W ten sposób, za pomocą jednego urządzenia drukującego, można szybko i oszczędnie kodować i drukować rachunki, faktury oraz etykiety RFID Global Transport. Same układy RFID nadają się do ponownego użytku. Można je odzyskiwać, a następnie ponownie drukować i kodować tyle razy, ile trzeba. Ponadto, takie urządzenie może z łatwością wydrukować kody kreskowe do natychmiastowego wyświetlania informacji wizualnych, o ile są one potrzebne.
– Niestandardowe rozwiązania w zakresie druku mogą łączyć możliwości formularzy elektronicznych, druku kolorowego i nośników specjalnych w jednym kolorowym urządzeniu laserowym lub wielofunkcyjnym – mówi Piotr Żarczyński, Technology Specialist, Lexmark Polska. – Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe technologiczne wsparcie dla całego łańcucha dostaw naszych klientów.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.