Inżynierowie i inżynierki nowej generacji w branży motoryzacyjnej

Anna Godzisz
Agencja PWR
Foksal 21 lok. 2
00-372 Warszawa
media|pwrgg.com| |media|pwrgg.com
+48 882 912 822
https://www.linkedin.com/company/pwr-warsaw/
- Wśród inżynierek i inżynierów zatrudnionych w Grupie ZF w Polsce i Czechach, przeprowadzone zostało badanie jakościowe, które eksploruje świat ich wartości i potrzeb zawodowych oraz postrzeganie branży i wizję jej rozwoju.
- Raport z badania pt. “Inżynierowie i inżynierki nowej generacji w branży motoryzacyjnej” podsumowuje kluczowe obserwacje z badania przeprowadzonego wśród pracowników ZF, które dodatkowo uzupełniają opinie ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami i ludzkimi, a także technologii.
- Grupa ZF jest globalnym liderem w rozwoju technologii w motoryzacji, który zatrudnia niemal 24 tys. inżynierów i programistów na całym świecie. To właśnie w tej grupie zawodowej ZF rekrutuje dziś najwięcej osób.
Branża motoryzacyjna rozwija się dynamicznie, generuje zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania i nowe technologie, które powstają także w Polsce i Czechach. Podobnie, jak w innych dziedzinach gospodarki, również w motoryzacji zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę inżynierską jest obecnie wielokrotnie większe niż dostępność specjalistów.
Grupa ZF, która obecnie zatrudnia ponad 23 750 inżynierów i programistów w 31 krajach na całym świecie, w czerwcu tego roku przeprowadziła wśród zatrudnionych w oddziałach firmy w Polsce i Czechach inżynierek i inżynierów badanie opinii eksplorujące świat ich wartości i potrzeb zawodowych oraz postrzeganie branży i wizję jej rozwoju.
Badanie miało charakter jakościowy, a na podstawie jego wyników powstał Raport „Inżynierowie i inżynierki w branży motoryzacyjnej”, który przybliża opinie i postawy przedstawicieli branży w takich kwestiach, jak:
- młoda generacja inżynierów na rynku pracy: jakimi wartościami się kierują, jakie są ich potrzeby i aspiracje;
- co inspiruje i napędza młodych inżynierów - jak widzą rozwój technologii i branży motoryzacyjnej;
- kobiety w branży inżynieryjnej - jakie wyzwania stoją przed nimi, czy inżynierki wspierają się wzajemnie;
Raport uzupełniają komentarze ekspertów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi oraz rynku technologii.
Głodny rynek pracy dla inżynierów
„W całej Europie borykamy się z podobnymi problemami. Rynek pracy technologicznej jest bardzo głodny, a wciąż mamy za mało specjalistów, zarówno w IT jak i w innych technologicznych dziedzinach. (…) Lista zawodów, których brakuje jest długa: eksperci od analityki danych (data analytics, data scientists), project managerowie technologiczni, eksperci od transformacji cyfrowej (digital transformation experts), eksperci od cyberbezpieczeństwa, a także zawody, które pośredniczą pomiędzy ludźmi od technologii, a biznesem” - podkreśla w komentarzach do Raportu Jowita Michalska, współzałożycielka i CEO Digital Univercity.
Na tle całego rynku pracy dla inżynierów, branża motoryzacyjna wyróżnia się ofertą dla specjalistów niemal wszystkich inżynierii oraz IT, która łączy się z możliwością ciągłego rozwoju i zwiększania swoich kompetencji. Zdaniem badanych przez ZF specjalistów, rozwój i podnoszenie kwalifikacji to coś, co nadaje sens pracy i motywuje, szczególnie tych najmłodszych w zawodzie.
“Grupa ZF stwarza możliwości rozwoju inżynierkom i inżynierom, bo nasze zakłady w Polsce nie pełnią już tylko funkcji wspomagających wobec tych w Europie Zachodniej. Od kilku lat prowadzimy samodzielnie projekty, co wygenerowało potrzebę stworzenia nowych, samodzielnych stanowisk, wymagających wyspecjalizowanych pracowników prowadzących projekty” - podkreśla Natasza Swacha, HR Manager Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku-Białej.
Elastyczny czas pracy, szkolenia i ciągły rozwój oraz praca przy innowacyjnych, ważnych społecznie technologiach - to, zdaniem zarówno badanych, jak i ekspertów kluczowe napędy w życiu zawodowym profesjonalistów w inżynierii i IT.
“Młodzi pracownicy, studenci, mają teraz zupełnie inne potrzeby. Przede wszystkim chcą mieć równowagę między życiem a pracą, chcą wiedzieć przy jakich projektach będą pracować i na jakim sprzęcie. Chcą brać udział w projektach, które są ciekawe i rozwijające. Pieniądze nie są dla nich najważniejsze” - mówi Šárka Valentová, HR Manager ZF w Czechach.
Jakie wyzwania i szanse czekają na profesjonalistów w dziedzinach inżynierii i IT? Co w pracy liczy się dla nich najbardziej? Jakie benefity pracownicze to dzisiaj must have, a które mają decydujący wpływ na wybór pracodawcy? Te i inne kwestie poruszone zostały w Raporcie Grupy ZF, który można przeczytać na stronach ZF https://press.zf.com/

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.