Komunikaty PR

IT mocną stroną Wrocławia

2024-10-25  |  10:00

Wrocław, jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, staje liderem branży IT. To właśnie Wrocław może pochwalić się najwyższą specjalizacją lokalną w zakresie usług IT w ramach sektora BPO, pośród największych miast w kraju, wyprzedzając Warszawę i Kraków. Pod względem liczby osób zatrudnionych w IT Wrocław z liczbą 20 500 pracowników i pracownic sektora, znajduje się na drugim miejscu w Polsce. Szybki sektora rozwój stymuluje lokalną gospodarkę i rynek pracy.

W wielu polskich miastach sektor IT stał się istotnym filarem lokalnej gospodarki, a jego rosnące znaczenie potwierdza współczynnik lokalizacji (LQ – location quotient). Wskaźnik ten mierzy, jak bardzo dany sektor jest rozwinięty w określonym mieście w porównaniu do średniej krajowej.

- Wrocław jest miastem, dla którego sektor IT jest tzw. specjalizacją lokalną. Opiera się to na współczynniku lokalizacji (LQ), który porównuje zatrudnienie w sektorze w danej lokalizacji, z całkowitą liczbą zatrudnionych i odnosi się do średniej wartości dla wszystkich lokalizacji w Polsce. Według danych ABSL Wrocław ma czwarty największy w Polsce współczynnik lokalizacji (2,27). Wyżej znajdują się Trójmiasto, Bydgoszcz i Katowice. Co istotne Wrocław plasuje się na pierwszej pozycji wśród miast tzw. Tier 1, co oznacza, że wyprzedza m.in. Warszawę i Kraków. To pokazuje, że w dłuższej perspektywie, sektor IT odegrał znaczącą rolę w ukształtowaniu obecnej struktury gospodarczej Wrocławia. Najlepszym dowodem jest obecność firmy Capgemini w TOP 5 największych inwestorów w mieście – komentuje Maciej Borkowski, lider wrocławskiego chaptera ABSL.

- Capgemini jest obecne we Wrocławiu od 20 lat, a zmiany, jakie zaszły w tym czasie w mieście, szły w parze z rozwojem naszej firmy. Wrocław, który początkowo był lokalnym centrum outsourcingu IT, przekształcił się w tętniący życiem hub technologiczny, przyciągający talenty z całego świata. Widzimy, jak zmieniały się potrzeby rynku pracy – na początku nasz zespół składał się głównie z programistów z maksymalnie pięcioletnim doświadczeniem, realizujących projekty dla niemieckich firm, często na miejscu u klientów. Dziś Wrocław, podobnie jak Capgemini, jest ośrodkiem nowoczesnych technologii, a my pełnimy rolę doradcy, oferując złożone rozwiązania technologiczne. Zatrudniamy już nie tylko specjalistów IT, ale także ekspertów z dziedziny biznesu, odpowiadając na rosnące potrzeby firm, które szukają kompleksowego wsparcia w transformacji cyfrowej – mówi Grzegorz Wołodko, Vice President, Head of GDC Application Business Line w Capgemini Polska.

Hub IT

Wrocław wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków IT w Polsce, zajmując drugą pozycję pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach technologicznych. Obecnie w lokalnym sektorze IT pracuje około 20,5 tysiąca osób, co potwierdza jego kluczową rolę na krajowej scenie technologicznej. Dynamiczny rozwój Wrocławia przyciąga zarówno międzynarodowe inwestycje, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów i specjalistki, umacniając jego pozycję jako technologicznego lidera w Polsce. Ten dynamiczny rozwój świadczy o atrakcyjności Wrocławia jako lokalizacji dla inwestorów, którzy cenią sobie nie tylko dostęp do wykwalifikowanej kadry, ale także rozwiniętą infrastrukturę i współpracę z lokalnymi ośrodkami naukowymi.

- Z perspektywy Capgemini Wrocław już 20 lat temu był bardzo atrakcyjną lokalizacją ze względu na bliskość Niemiec. To właśnie tam znajdowała się zdecydowana większość naszych klientów. We Wrocławiu również łatwiej niż w innych największych miastach Polski, było rekrutować talenty z językiem niemieckim na zaawansowanym poziomie. Obecnie grupa naszych klientów jest znacznie szersza i obejmuje większość krajów zachodnich, jednak Wrocław jest dla nas wciąż jedną z kluczowych lokalizacji. Na pewno doceniamy współpracę z lokalnym środowiskiem naukowym, która pozwala nam tworzyć dedykowane kierunki studiów i współtworzyć wysoko cenioną pulę talentów – mówi Grzegorz Wołodko.

Wzrost zatrudnienia i wpływ na lokalny rynek pracy

Rozwój sektora IT przekłada się na znaczące korzyści dla lokalnej gospodarki. Oprócz tworzenia nowych miejsc pracy w centrach sektor generuje także liczne stanowiska w branżach wspierających, takich jak gastronomia czy transport.

- Wpływ firm sektora usług biznesowych na lokalny rynek pracy mocno wykracza poza bezpośrednie zatrudnienie. Biznes stymuluje rozwój gospodarczy miasta, tworząc dodatkowe miejsca pracy w wielu branżach. Wrocławskie Capgemini zatrudniając bezpośrednio 2400 osób, szacunkowo generuje w sumie około 4300 miejsc pracy(1). To dowodzi, jak istotną rolę odgrywa branża IT w kształtowaniu lokalnej ekonomii – mówi Piotr Siuda, Vice President, Head of Financial Services w Capgemini Polska.

Przyszłość IT we Wrocławiu

Sektor IT we Wrocławiu ma przed sobą perspektywy dalszego, dynamicznego rozwoju. Miasto przyciąga inwestorów swoją zdolnością do wdrażania zaawansowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W nadchodzących latach kluczową rolę odegrają m.in. technologie analizy danych, takie jak Snowflake, platformy low-code oraz inicjatywy związane z GenAI, czy ESG, które zyskują na znaczeniu w strategiach globalnych firm.
Nowe technologie stanowią kluczowy motor napędowy dla wielu branż, a ich rozwój w nadchodzących latach będzie obejmował różnorodne obszary.

- Patrząc w przyszłość, widzę znaczący potencjał rozwoju sektora IT we Wrocławiu dla wiodących firm sektora finansowego, banków i ubezpieczycieli, dotyczy to oczywiście również Capgemini. Firmy sektora finansowego, szczególnie globalne banki inwestycyjne, będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami nie tylko tworzenia, ale i utrzymania systemów legacy oraz m.in. z niskim pokryciem testami systemów i platform integracyjnych w tej branży, opartych głównie na Javie. W centrum uwagi znajdą się również kwestie bezpieczeństwa związane z migracjami i refaktoryzacjami kodu oraz automatyzacją procesów. Dodatkowo kolejne wdrożenia technologii blockchain będą kluczowe w zapewnianiu bezpiecznych transakcji i ochronie danych. Wiemy też już, że w najbliższych latach będziemy więcej pracować z technologiami no-code i low-code. We wszystkich wymienionych zmianach kluczową rolę odegrają centra nowoczesnych usług biznesowych, zajmując pozycję doradców i liderów transformacji technologicznych – mówi Piotr Siuda.

- W najbliższym czasie z pewnością będziemy rozwijać się z w zakresie współpracy z klientami działającymi w obszarach takich jak logistyka, automotive, telekomunikacja oraz sektor publiczny zwłaszcza w instytucjach związanych z obronnością. Już teraz w tych branżach mamy wielu klientów. To tutaj zmiany technologiczne są najbardziej potrzebne. Niektóre z tych firm to pionierzy technologiczni, podczas gdy inne potrzebują eksperckiego wsparcia w doborze nowoczesnych narzędzi, takich jak te, które wykorzystują GenAI, aby maksymalizować efekty biznesowe. Obecnie kluczowe jest nie tylko wdrażanie nowych technologii, ale przede wszystkim ich odpowiedni i spersonalizowany dobór. W naszym centrum R&D tworzymy rozwiązania razem z klientami tak, aby miały, jak najlepsze zastosowanie w realiach biznesowych – dodaje Grzegorz Wołodko.

- Stale obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na osoby mające doświadczenie zawodowe w obszarach takich jak Cloud, Big Data czy GenAI. Chcemy zatrudniać inżynierów danych z kilkuletnim doświadczeniem w pracy na platformach takich jak Azure i AWS oraz ze znajomością narzędzi, takich jak Snowflake czy Databricks. Z perspektywy 20 lat wyraźnie widać, jak rozwój sektora IT wpływa na Wrocław. To miasto stale ewoluuje, przyciągając zarówno technologiczne talenty, jak i globalnych graczy z branży. Wystarczy spojrzeć na takie miejsca jak Business Garden, gdzie mieści się nasze biuro – miasto dynamicznie się rozwija tak jak branża technologiczna. Polska, a w szczególności Wrocław, stała się jednym z kluczowych punktów na mapie europejskiego rynku IT, oferując firmom doskonałe warunki do wzrostu i innowacji – podsumowuje Mateusz Szutkowski, Managing Director Insights & Data Poland w Capgemini Polska.

1. Dane przygotowane przez ABSL na podstawie mnożnika EY.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.