1/4 globalnych firm padła ofiarą co najmniej siedmiu cyberataków w ubiegłym roku
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Trend Micro Incorporated, będąca światowym liderem w dziedzinie zabezpieczeń chmury, opublikowała wyniki badania, z których wynika, że w ciągu minionego roku 23% globalnych przedsiębiorstw padło ofiarą co najmniej siedmiu ataków infiltrujących ich sieci lub systemy. Zdecydowana większość (83%) badanych firm oceniła, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy prawdopodobieństwo wystąpienia takich ataków jest „umiarkowane” lub „duże”.
Wnioski z badania zostały opublikowane w najnowszej wersji raportu Trend Micro „Indeks ryzyka cybernetycznego” (ang. Cyber Risk Index ― CRI). Indeks ten został obliczony przez Ponemon Institute na podstawie porównania stanu bezpieczeństwa przedsiębiorstw z prawdopodobieństwem ataków.
- Indeks CRI szybko staje się narzędziem niezbędnym dla dyrektorów ds. bezpieczeństwa informatycznego, którzy chcą ocenić swoją gotowość do reagowania na ataki cybernetyczne ― powiedział Jon Clay, dyrektor działu komunikacji ds. globalnych zagrożeń w firmie Trend Micro. - W tym roku dodaliśmy do tego indeksu dane z Europy oraz Dalekiego Wschodu (APAC), aby uzyskać w pełni globalny obraz. Pomoże to przedsiębiorstwom na całym świecie w rozwiązywaniu złożonych problemów, ograniczeniu zagrożeń wewnętrznych, pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników oraz lepszym zabezpieczeniu chmury w celu ograniczenia ryzyka cybernetycznego do minimum. Wszystko to ułatwi powrót na ścieżkę wzrostu po zakończeniu pandemii - dodaje.
Indeks CRI jest oparty na skali liczbowej od -10 do 10, gdzie -10 reprezentuje najwyższy poziom ryzyka. Obecny globalny indeks wynosi -0,41, co oznacza „ryzyko podwyższone”. Największe ryzyko występuje w Stanach Zjednoczonych (-1,07), gdzie stwierdzono znacznie mniejszą gotowość do reagowania na zagrożenia cybernetyczne niż w innych regionach.
Organizacje, które wzięły udział w badaniu, za największe globalne zagrożenia cybernetyczne uznały:
- wyłudzanie informacji (phishing) i inżynierię społeczną,
- przechwytywanie kliknięć (clickjacking),
- ataki ransomware,
- ataki bezplikowe,
- botnety,
- ataki typu „man-in-the-middle”.
Wśród przedsiębiorstw z całego świata największe obawy budzi:
- utrata danych klientów,
- utrata dostępu do danych finansowych i danych stanowiących własność intelektualną,
- utrata klientów,
- kradzież lub uszkodzenia sprzętu.
- Indeks CRI Trend Micro to użyteczne narzędzie, które pomaga firmom w analizie ryzyka cybernetycznego ― powiedział dr Larry Ponemon, dyrektor generalny Ponemon Institute.
- W 2020 roku rozszerzyliśmy zasięg indeksu na cały świat, aby więcej firm mogło skorzystać z użytecznych informacji. Firmy każdej wielkości i różne branże na całym świecie mogą wykorzystać indeks CRI, aby udoskonalić swoje strategie ochrony i przygotować skuteczniejsze zabezpieczenia cybernetyczne na kolejny rok - dodaje.
Badanie pokazało również różnice między poszczególnymi krajami. Respondenci ze Stanów Zjednoczonych jako jedyni stwierdzili, że do głównych negatywnych skutków ataku należą koszty zaangażowania konsultantów zewnętrznych. Z kolei dla przedsiębiorstw na Dalekim Wschodzie najdotkliwsze okazały się uszkodzenia infrastruktury o znaczeniu krytycznym.
Respondenci stwierdzili, że największymi globalnymi zagrożeniami dotyczącymi infrastruktury informatycznej są:
- duży stopień złożoności i brak koordynacji organizacyjnej,
- zaniedbania pracowników,
- infrastruktura przetwarzania w chmurze i jej dostawcy,
- brak wykwalifikowanego personelu,
- wewnętrzne ataki cybernetyczne.
Indeks CRI dla Stanów Zjednoczonych, który w roku 2020 został obliczony po raz trzeci, wskazuje na znaczny wzrost ryzyka cybernetycznego. W pełnej wersji raportu przedstawiono zmiany tego ryzyka w czasie oraz zalecenia pomagające w jego minimalizacji, a także największe wyzwania dotyczące cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.