Komunikaty PR

2. edycja Dnia kariery kobiety w IT

2020-10-14  |  15:00
Biuro prasowe

Bez względu na miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie zawodowe każda kobieta, która jest zdecydowana przenieść się do świata IT, będzie miała do tego idealną okazję. Już 28 października odbędzie się druga edycja Dnia kariery kobiety w IT w ramach kampanii Woman Update – tym razem w nowej formule. Podczas całodniowej, bezpłatnej konferencji online uczestniczki wezmą udział w warsztatach doradztwa kariery, spotkaniach z pracodawcami, mentorkami i ekspertkami, które odkryją przed nimi różnorodność ról i stanowisk, jakie daje branża IT oraz możliwości rozwoju zawodowego w tym obszarze.

- Pierwsza edycja przerosła nasze oczekiwania, ponieważ pokazała nam i naszym partnerom, jak wiele kobiet chciałoby spróbować swoich sił w branży IT. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 pań, które przyjechały na wykłady, warsztaty, sesje mentoringowe – wszystko po to, żeby dowiedzieć się, jak mogą zmienić swoje życie zawodowe. W tym roku wydarzenie odbędzie się online i mamy nadzieję, że spotka się z równie dużym, a nawet większym zainteresowaniem – mówi Beata Jarosz, Prezes Future Collars, inicjatorka  wydarzenia.

- Ostatnie, trudne miesiące na rynku pracy pokazały nam, że trzeba mówić o nowych formach zatrudnienia, możliwościach rozwoju i kompetencjach przyszłości, których będą oczekiwać pracodawcy. Raport przygotowany w ramach #Woman Update przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS) pokazuje, że w branżach zagrożonych kryzysem pracuje w Polsce 3 mln kobiet. W samym handlu, to aż 1,2 miliona kobiet, czyli większość tej branży. Między innymi dlatego trzeba budować wśród nich świadomość zachodzących zmian i wskazywać nowe ścieżki  i możliwości zawodowe dla kobiet  w IT - dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes Future Collars, inicjatorka wydarzenia.

W programie 2. edycji Dnia kariery kobiety w IT zaplanowano m.in. sesje speed mentoringu, czyli spotkania z mentorkami różnych zawodów, ról i stanowisk w IT, które podzielą się swoją wiedzą. O swoich doświadczeniach opowiedzą prezeski firm, członkinie zarządów, dyrektorki, managerki i ekspertki branży. Nie zabraknie również interesujących warsztatów, np. z programowania, sztucznej inteligencji, personal brandingu czy doradztwa kariery. W wirtualnej Strefie Pracy i Rozwoju będzie okazja do poznania pracodawców, którzy stawiają na rozwój kompetencji cyfrowych i chcą wspierać kobiety w ich rozwoju.

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy zarejestrować się na stronie:   https://futurecollars.com/pl/dzien-kariery-kobiety-w-it/

Praca w IT to bezpieczniejsza przyszłość

Raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego”, opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate, pokazał, że musimy być gotowi na zmiany. W tym przypadku, bardzo korzystny jest fakt, że kobiety na ogół mają wysoko rozwinięte kompetencje emocjonalne, które pozwalają im radzić sobie właśnie ze zmianami i niepewnością. Przy odpowiednim informowaniu i komunikacji możliwe jest, że odsetek kobiet w IT - będący na poziomie ok. 15% - zwiększy się.

Z kolei według tegorocznego raportu „Kobiety w IT 2020”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, ponad 40% kobiet pracujących obecnie w IT, przebranżowiło się, aby znaleźć zatrudnienie w branży nowych technologii. Także właśnie 28 października będzie można poznać panie, które odważyły się na taką zmianę i pozytywnie odmieniły swoje życie zawodowe.

Wiele firm z branży IT w czasie pandemii przeszło na całkowity tryb pracy zdalnej, dzięki czemu rynek ten otworzył się na grupy, które do tej pory wydawały się „wykluczone”. Trudnym wyzwaniem jest na przykład powrót do pracy po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Mamy obawiają się, że ciężko im będzie znaleźć zajęcie, które będą mogły połączyć z wychowywaniem dziecka. Praca w nowych technologiach, zwłaszcza w formie zdalnej, to także dobre rozwiązanie dla osób z mniejszych miejscowości, które czasem borykają się z różnymi trudnościami.

- Widzimy, że pandemia jeszcze pogarsza sytuację kobiet na rynku pracy, dokładając im z jednej strony dodatkowych obowiązków opiekuńczych, a z drugiej - przyspieszając negatywne zmiany w sektorach, które do tej pory przede wszystkim je zatrudniały, takich jak np. handel czy turystyka. Potrzeba podnoszenia kompetencji cyfrowych jako narzędzia do poprawy sytuacji życiowej kobiet jest więc teraz dla nas jeszcze bardziej widoczna niż przed wybuchem kryzysu – mówi Filip Wadowski z NESsT, współorganizator wydarzenia.

Szczegółowy program całej konferencji dostępny jest na stronie: https://futurecollars.com/pl/dzien-kariery-kobiety-w-it-2/ 

Druga edycja Dnia Kariery Kobiety w IT realizowana jest w ramach kampanii społecznej #Woman Update przez Future Collars z Fundacją Mamo Pracuj i NESst Polska. 

Wydarzenie wspierają:

Partnerzy Główni:  Orange, PKO BP, Credit Suisse, BNP Paribas, Santander.

Partnerzy Wspierający: Microsoft, Totalizator Sportowy, Absolut Systems

www.womanupdate.org 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Aparat Panasonic LUMIX DC-S1H otrzymał nagrodę EISA dla najlepszego aparatu Biuro prasowe
2020-09-23 | 12:00

Aparat Panasonic LUMIX DC-S1H otrzymał nagrodę EISA dla najlepszego aparatu

EISA (Expert Imaging and Sound Association) stwierdza: „[…], LUMIX DC-S1H przeznaczony do filmowania nagrywa w 6K przy 24 klatkach na sekundę, a także 4K przy 60 klatkach. Aparat
Huawei HarmonyOS 2.0 – pierwsze smartfony z autorskim systemem operacyjnym marki
2020-09-11 | 09:30

Huawei HarmonyOS 2.0 – pierwsze smartfony z autorskim systemem operacyjnym marki

Podczas rozpoczętej dziś globalnej konferencji Huawei Developer Conference 2020, Richard Yu, dyrektor generalny Huawei CBG na świecie, ogłosił szereg nowości związanych z rozwojem systemu
Fortinet i Veracomp:15 lat współpracy
2020-07-17 | 11:55

Fortinet i Veracomp:15 lat współpracy

W 2005 roku, gdy Fortinet rozpoczynał współpracę z Veracompem, rozwiązania producenta były dostępne w naszym kraju od roku, a na świecie od 5 lat. To właśnie w 2000 roku bracia Ken

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Ochrona środowiska

Grupa PGE rezygnuje z węgla. Do 2030 roku zainwestuje 75 mld zł w odnawialne źródła energii

PGE to gigant polskiej energetyki, którego portfel w tej chwili w 80 proc. jest oparty na węglu kamiennym i brunatnym. Grupa właśnie ogłosiła, że zamierza sukcesywnie z niego rezygnować na rzecz odnawialnych źródeł energii. Do 2030 roku udział OZE w jej portfelu ma już wynieść 50 proc., głównie dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe na Bałtyku i fotowoltaikę. Równolegle zainwestuje też w stopniową dekarbonizację ciepłownictwa i rozwój magazynów energii. W efekcie Grupa Kapitałowa PGE osiągnie neutralność klimatyczną w 2050 roku, czyli nie będzie emitować już ani grama CO2 – wynika z nowej strategii PGE.

Firma

Pracownicy objęci prywatną opieką medyczną o połowę krócej przebywają na zwolnieniu lekarskim. Dla pracodawcy to wymierne korzyści finansowe

1005 zł na jednego pracownika w skali roku – tyle oszczędności może przynieść finansowanie dobrej opieki zdrowotnej przez pracodawcę – wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020”. Zatrudnieni, którzy mają szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalistów, rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich i wykazują się większą efektywnością w pracy. – Nasz raport pokazuje, że inwestycja w zdrowie pracowników opłaca się obu stronom, zarówno zatrudnionym, jak i pracodawcom – mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych, członek zarządu Medicover Polska. Najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi borykają się osoby czynne zawodowo, to nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, bóle pleców i otyłość.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

Pandemia zmienia modele biznesowe na rynku nieruchomości komercyjnych. Ekologiczne inwestycje zdominują rynek

Mimo pandemii w pierwszej połowie tego roku rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce notował bardzo dobre wyniki. Kryzys i niepewność gospodarcza wpłyną jednak na całoroczny wynik i mniejszy wolumen transakcji inwestycyjnych. Koronawirus zmienił sposób, w jaki projektowane, budowane i wyposażane są budynki biurowe, handlowe i magazynowe. Głównym trendem na rynku pozostaje ekologia – wynika z raportu innogy Polska. Zielone certyfikaty stają się powoli standardem, którego oczekują najemcy nieruchomości.

 

Handel

W Polsce spada jakość obsługi klientów. Najwięcej uwag konsumentów dotyczy kompetencji pracowników i długich kolejek

Po dekadzie wzrostów od trzech lat jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada – wynika z cyklicznych badań przeprowadzanych przez Polski Program Jakości Obsługi. W ocenie 1/5 klientów jej jakość jest niezadowalająca. Najczęściej narzekamy m.in. na długi czas obsługi, kolejki i niskie kompetencje pracowników. Złe oceny wynikają też z faktu, że część firm nie nadąża za stale rosnącymi oczekiwaniami konsumentów. W tym roku wpłynęła na nie także pandemia COVID-19, która sprawiła, że zaczęli oni przykładać większą wagę do higieny i bezpieczeństwa.