Komunikaty PR

75% przedsiębiorców jest zainteresowanych najmem elektroniki - badanie Plenti

2024-01-29  |  11:00
Biuro prasowe

Nie tylko kupno czy leasing – przedsiębiorcy coraz częściej sięgają również po terminowy najem elektroniki. Według badania przygotowanego na zlecenie platformy Plenti – lidera rynku najmu sprzętu elektronicznego - 75% firm jest zainteresowanych najmem komputerów, smartfonów
czy innych rodzajów „biurowej” elektroniki. Przedsiębiorcy chętnie wypożyczają również sprzęt
do wirtualnej rzeczywistości czy konsole do gier, czyli urządzenia, które kojarzą się przede wszystkim z rozrywką.  

- Obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania najmem elektroniki wśród przedsiębiorców. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak właściciele firm podchodzą do tego zagadnienia. Trzech na czterech z nich przyznaje, że wynajem elektroniki jest dla nich atrakcyjną alternatywą dla jej zakupu lub wzięcia w leasing. Pozwala im na elastyczny dostęp do potrzebnego sprzętu bez konieczności ponoszenia wysokich, jednorazowych wydatków lub wiązania się długoterminową umową. Dla części z nich jest to przeniesienie pozytywnych doświadczeń z rynku motoryzacyjnego, na którym usługa terminowego najmu samochodów jest standardem – mówi Wojciech Rokosz, prezes i założyciel Plenti. 

Na kierowanej przez niego platformie przedsiębiorcy stanowią coraz ważniejszą kategorię klientów.
W 2023 roku liczba najmów biznesowych, czyli takich, gdzie po drugiej stronie jest klient prowadzący działalność gospodarczą lub spółka, wzrosła trzykrotnie. W samym czwartym kwartale ubiegłego roku ten wzrost wyniósł ponad 60%.

Przedsiębiorcy korzystający z platformy Plenti najczęściej wynajmują na niej sprzęt z kategorii „biuro”, w której są dostępne wszystkie urządzenia niezbędne do pracy biurowej. Największym zainteresowaniem ze strony właścicieli firm cieszą się smartfony, laptopy oraz monitory komputerowe. Drugą najpopularniejszą kategorią jest rozrywka, w której głównie wynajmowane są gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz konsole do gier.

Z danych Plenti wynika, że przedsiębiorcy decydują się na dłuższy okres najmu niż klienci indywidualni. W ich przypadku średni okres wynajmu smartfonu to 10 miesięcy, laptopa – 7 miesięcy, a monitora komputerowego – 12 miesięcy. Elektronika z kategorii rozrywka jest wynajmowana na podobny czas. Dla konsoli do gier jest to średnio 11 miesięcy. Popularne są też krótsze okresy najmu – na okres kilku dniu lub tygodni. W takich przypadkach elektronika jest wypożyczana w związku z organizacją określonych wydarzeń biznesowych, takich jak konferencje, spotkania dla klientów lub partnerów czy też targi.

- Możliwość terminowego najmu elektroniki, wtedy kiedy jest ona rzeczywiście potrzebna, doskonale wpisuje się w model biznesowy niektórych typów przedsiębiorstw. Doskonałym przykładem jest właśnie branża eventowa, która potrzebuje krótkoterminowego dostępu do określnych kategorii sprzętu. Platforma Plenti jest w stanie spełnić te potrzeby, zapewniając elastyczną możliwość wynajmu określonych kategorii sprzętu elektronicznego – mówi Wojciech Rokosz, prezes Plenti.

Przykładem takiej współpracy jest strefa wirtualnej rzeczywistości na warszawskiej wystawie „VAN GOGH & FRIENDS – The Immersive Experience”. Gogle VR, które umożliwiają odwiedzającym doświadczyć podróży w głąb najbardziej znanych obrazów Van Gogha, zostały wypożyczone na platformie Plenti. 

Możliwość wynajęcia elektroniki to nie jest jedyna usługa Plenti dla przedsiębiorców. Platforma prowadzi również program PlentiPartners, skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program umożliwia im zarabianie na wynajmie elektroniki użytkowej – partnerzy kupują sprzęt elektroniczny, a następnie wynajmują go Plenti, które udostępnia go na platformie. W zamian przedsiębiorcy otrzymują stałe wynagrodzenie, niezależnie od tego czy ich sprzęt jest wypożyczony, czy też nie. Dodatkowo, Plenti odpowiada za ubezpieczenie i serwisowanie urządzeń partnerów, a po zakończeniu okresu współpracy je od nich wykupuje. Na koniec 2023 roku w programie uczestniczyło 107 partnerów, z którymi Plenti zawarło 137 umów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.