Komunikaty PR

75% przedsiębiorców jest zainteresowanych najmem elektroniki - badanie Plenti

2024-01-29  |  11:00
Biuro prasowe

Nie tylko kupno czy leasing – przedsiębiorcy coraz częściej sięgają również po terminowy najem elektroniki. Według badania przygotowanego na zlecenie platformy Plenti – lidera rynku najmu sprzętu elektronicznego - 75% firm jest zainteresowanych najmem komputerów, smartfonów
czy innych rodzajów „biurowej” elektroniki. Przedsiębiorcy chętnie wypożyczają również sprzęt
do wirtualnej rzeczywistości czy konsole do gier, czyli urządzenia, które kojarzą się przede wszystkim z rozrywką.  

- Obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania najmem elektroniki wśród przedsiębiorców. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak właściciele firm podchodzą do tego zagadnienia. Trzech na czterech z nich przyznaje, że wynajem elektroniki jest dla nich atrakcyjną alternatywą dla jej zakupu lub wzięcia w leasing. Pozwala im na elastyczny dostęp do potrzebnego sprzętu bez konieczności ponoszenia wysokich, jednorazowych wydatków lub wiązania się długoterminową umową. Dla części z nich jest to przeniesienie pozytywnych doświadczeń z rynku motoryzacyjnego, na którym usługa terminowego najmu samochodów jest standardem – mówi Wojciech Rokosz, prezes i założyciel Plenti. 

Na kierowanej przez niego platformie przedsiębiorcy stanowią coraz ważniejszą kategorię klientów.
W 2023 roku liczba najmów biznesowych, czyli takich, gdzie po drugiej stronie jest klient prowadzący działalność gospodarczą lub spółka, wzrosła trzykrotnie. W samym czwartym kwartale ubiegłego roku ten wzrost wyniósł ponad 60%.

Przedsiębiorcy korzystający z platformy Plenti najczęściej wynajmują na niej sprzęt z kategorii „biuro”, w której są dostępne wszystkie urządzenia niezbędne do pracy biurowej. Największym zainteresowaniem ze strony właścicieli firm cieszą się smartfony, laptopy oraz monitory komputerowe. Drugą najpopularniejszą kategorią jest rozrywka, w której głównie wynajmowane są gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz konsole do gier.

Z danych Plenti wynika, że przedsiębiorcy decydują się na dłuższy okres najmu niż klienci indywidualni. W ich przypadku średni okres wynajmu smartfonu to 10 miesięcy, laptopa – 7 miesięcy, a monitora komputerowego – 12 miesięcy. Elektronika z kategorii rozrywka jest wynajmowana na podobny czas. Dla konsoli do gier jest to średnio 11 miesięcy. Popularne są też krótsze okresy najmu – na okres kilku dniu lub tygodni. W takich przypadkach elektronika jest wypożyczana w związku z organizacją określonych wydarzeń biznesowych, takich jak konferencje, spotkania dla klientów lub partnerów czy też targi.

- Możliwość terminowego najmu elektroniki, wtedy kiedy jest ona rzeczywiście potrzebna, doskonale wpisuje się w model biznesowy niektórych typów przedsiębiorstw. Doskonałym przykładem jest właśnie branża eventowa, która potrzebuje krótkoterminowego dostępu do określnych kategorii sprzętu. Platforma Plenti jest w stanie spełnić te potrzeby, zapewniając elastyczną możliwość wynajmu określonych kategorii sprzętu elektronicznego – mówi Wojciech Rokosz, prezes Plenti.

Przykładem takiej współpracy jest strefa wirtualnej rzeczywistości na warszawskiej wystawie „VAN GOGH & FRIENDS – The Immersive Experience”. Gogle VR, które umożliwiają odwiedzającym doświadczyć podróży w głąb najbardziej znanych obrazów Van Gogha, zostały wypożyczone na platformie Plenti. 

Możliwość wynajęcia elektroniki to nie jest jedyna usługa Plenti dla przedsiębiorców. Platforma prowadzi również program PlentiPartners, skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program umożliwia im zarabianie na wynajmie elektroniki użytkowej – partnerzy kupują sprzęt elektroniczny, a następnie wynajmują go Plenti, które udostępnia go na platformie. W zamian przedsiębiorcy otrzymują stałe wynagrodzenie, niezależnie od tego czy ich sprzęt jest wypożyczony, czy też nie. Dodatkowo, Plenti odpowiada za ubezpieczenie i serwisowanie urządzeń partnerów, a po zakończeniu okresu współpracy je od nich wykupuje. Na koniec 2023 roku w programie uczestniczyło 107 partnerów, z którymi Plenti zawarło 137 umów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.