78 procent organizacji nie ma zaufania do skuteczności stosowanych zabezpieczeń
W najnowszym raporcie „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation” [1] opracowanym na zlecenie firmy Cymulate przez niezależną organizację badawczą Ponemon Institute przedstawiono wyniki badania na temat wpływu współczesnych zagrożeń i zmian zachodzących w biznesie na stan bezpieczeństwa organizacji. W badaniu wzięło udział ponad 1000 specjalistów IT i specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Z badania wynika, że 78 proc. organizacji nie ma dużego zaufania do skuteczności środków bezpieczeństwa stosowanych w ich własnych organizacjach. Dwie trzecie firm wprowadza zmiany w swoich zabezpieczeniach codziennie lub co tydzień, a 67 proc. respondentów uważa, że istotne jest sprawdzanie, że wprowadzone zmiany nie powodują luk w zabezpieczeniach. Mimo to 43 proc. organizacji nie przeprowadza testów bezpieczeństwa lub robi to tylko w przypadku wystąpienia naruszenia bezpieczeństwa, a 14 proc. testuje zabezpieczenia rzadziej niż raz w roku. Testowanie skuteczności zabezpieczeń zwiększa pewność, że mechanizmy bezpieczeństwa działają w organizacji tak jak powinny. Organizacje, które przeprowadzają testy bezpieczeństwa (38 proc. respondentów) wykazują wyższy poziom zaufania do własnych zabezpieczeń.
Badanie wykazało również, że w związku z pandemią Covid-19 i koniecznością wsparcia pracy zdalnej ponad połowa firm zakupiła nowe technologie bezpieczeństwa, a 59 proc. musiało „złagodzić” niektóre ze swoich polityk bezpieczeństwa. Jednak tylko 38 proc. organizacji faktycznie przetestowało zabezpieczenia, które miały zapewnić ochronę przed nowymi zagrożeniami wynikającymi z wprowadzenia pracy zdalnej.
Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają potrzebę ciągłej weryfikacji i oceny zabezpieczeń organizacji w obliczu coraz większej ilości zagrożeń, a także ewolucji modelu biznesowego. Jednak podstawowa metodologia testowania bezpieczeństwa w organizacjach ma ograniczony zakres, jest procesem przeprowadzanym ręcznie i zajmuje dużo czasu. Nie jest również dostosowana do tempa w jakim pojawiają się nowe cyberzagrożenia oraz zmian zachodzących w biznesie i IT. Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu przygotowania organizacji na ataki oraz inne współczesne cyberzagrożenia są rozwiązania BAS (ang. Breach and Attack Simulation – BAS), jak np. platforma firmy Cymulate. Platforma ta umożliwia przeprowadzenie symulowanych ataków na infrastrukturę bezpieczeństwa i weryfikację jej odporności. Dzięki temu organizacje mogą na bieżąco oceniać swoją realną gotowość do skutecznej i proaktywnej ochrony przed współczesnymi cyberzagrożeniami. Platforma Cymulate pozwala na bezpieczne testowanie poziomu zabezpieczeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji stosując najbardziej powszechne metody i wektory ataków. Identyfikuje też słabe punkty bezpieczeństwa organizacji, wskazuje luki w zabezpieczeniach oraz obszary najbardziej narażone na cyberzagrożenia. Dzięki temu organizacja może wprowadzić skuteczną ochronę przed współczesnymi cyberzagrożeniami.
[1] „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation: A Study of US and UK Organizations”, Ponemon Institute, 11.2020
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.