Ailleron i MongoDB partnerami Śniadania Technologicznego FTB
Ailleron
Aleja Jana Pawła II 43b
31-864 Kraków
justyna.drogowska|ailleron.com| |justyna.drogowska|ailleron.com
511978931
ailleron.com
Z początkiem 2024 roku eksperci z Ailleron i partnerskiej firmy MongoDB spotkali się z liderami biznesu i przedstawicielami banków podczas Śniadania Technologicznego FTB, aby wymienić się doświadczeniami z wdrażania rozwiązań wykorzystujących potencjał generatywnej sztucznej inteligencji (ang. generative artificial intelligence, GenAI). Wydarzenie organizowane przez Forum Technologii Bankowych i Związek Banków Polskich w warszawskim Klubie Bankowca przyciągnęło rekordową liczbę uczestników zainteresowanych zastosowaniem AI, w tym GenAI w bankowości.
Spotkanie otworzył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, mówiąc o sytuacji finansowej i prognozach dla całego sektora. „Banki będą przeznaczały znaczące środki na rozwój różnego rodzaju technologii. (...) Banki mogłyby zrobić znacząco więcej dla klientów, tak żeby sprostać zapotrzebowaniom i ambicjom klientów indywidualnych, a także firm korporacyjnych” – przekonywał.
Wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na sektor bankowy
Obecny na spotkaniu Piotr Piątosa, COO i wiceprezes Ailleron, podkreślał, że na podstawie licznych rozmów z przedstawicielami banków w Polsce i za granicą, zauważamy znaczące zróżnicowanie w poziomie wiedzy technologicznej oraz stopniu adaptacji nowoczesnych technologii. Część instytucji finansowych ogranicza się do wdrażania pilotowych rozwiązań. Niewielka liczba banków przoduje w wykorzystaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i generatywnej sztucznej inteligencji oraz posiada funkcjonujące komercyjne oprogramowanie tego typu.
W trakcie spotkania Michał Walerowski, Business Unit Director AI/ML & Data Solutions i Jakub Porzycki, Machine Learning Team Leader w Ailleron, omówili czynniki, które należy rozważyć przed rozpoczęciem projektu wdrożeniowego. Eksperci wymienili wysoką jakość danych i właściwy dobór technologii jako kluczowe czynniki determinujące powodzenie przedsięwzięcia. Podzielili się też obserwacjami dotyczącymi gotowości rynku do wdrażania narzędzi GenAI. Ponadto podczas wystąpienia przygotowanego we współpracy z firmą MongoDB, którą reprezentował Solutions Architect Kamil Wieczorek, wyjaśnili, dlaczego dane stanowią fundament każdego rozwiązania wykorzystującego możliwości AI i GenAI.
Jakub Porzycki wskazywał na potrzebę tworzenia wyspecjalizowanych narzędzi do przetwarzania danych bankowych, w tym konieczność stosowania dużych modeli językowych (ang. large language models, LLMs), które m.in. uczą się zależności statystycznych na podstawie dokumentów tekstowych. Biorąc pod uwagę, że znaczną część dokumentacji bankowej stanowią pliki PDF i dane tabelaryczne, takie jak tabele opłat i prowizji, istotna jest efektywna obsługa tych dokumentów przez wspomniane narzędzia.
GenAI jako czynnik zwiększający przewagę konkurencyjną
Michał Walerowski przytoczył statystyki, które wskazują, że 77% liderów w bankowości uważa, że GenAI poprawi produktywność, co przyczyni się do oszczędności kosztów i zwiększenia efektywności pracowników. Co więcej, 3/4 instytucji finansowych planuje zwiększyć wydatki na GenAI w ciągu 1-2 lat. Większość decydentów chce zwiększyć liczbę procesów, do których optymalizacji stosuje się GenAI, a 14% zamierza eksperymentować w tym obszarze. Dodatkowo 18% respondentów widzi w GenAI czynnik przewagi konkurencyjnej nad innymi rynkowymi graczami.
Osoby zainteresowane kontynuacją dyskusji podjętej podczas spotkania oraz zapoznaniem się z wnioskami z prezentacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: www.ailleron.com

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.