Komunikaty PR

Ailleron i MongoDB partnerami Śniadania Technologicznego FTB

2024-02-15  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Justyna Drogowska
Ailleron

Aleja Jana Pawła II 43b
31-864 Kraków
justyna.drogowska|ailleron.com| |justyna.drogowska|ailleron.com
511978932
ailleron.com

Z początkiem 2024 roku eksperci z Ailleron i partnerskiej firmy MongoDB spotkali się z liderami biznesu i przedstawicielami banków podczas Śniadania Technologicznego FTB, aby wymienić się doświadczeniami z wdrażania rozwiązań wykorzystujących potencjał generatywnej sztucznej inteligencji (ang. generative artificial intelligence, GenAI). Wydarzenie organizowane przez Forum Technologii Bankowych i Związek Banków Polskich w warszawskim Klubie Bankowca przyciągnęło rekordową liczbę uczestników zainteresowanych zastosowaniem AI, w tym GenAI w bankowości.

 

Spotkanie otworzył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, mówiąc o sytuacji finansowej i prognozach dla całego sektora. „Banki będą przeznaczały znaczące środki na rozwój różnego rodzaju technologii. (...) Banki mogłyby zrobić znacząco więcej dla klientów, tak żeby sprostać zapotrzebowaniom i ambicjom klientów indywidualnych, a także firm korporacyjnych” – przekonywał.

 

Wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na sektor bankowy 

Obecny na spotkaniu Piotr Piątosa, COO i wiceprezes Ailleron, podkreślał, że na podstawie licznych rozmów z przedstawicielami banków w Polsce i za granicą, zauważamy znaczące zróżnicowanie w poziomie wiedzy technologicznej oraz stopniu adaptacji nowoczesnych technologii. Część instytucji finansowych ogranicza się do wdrażania pilotowych rozwiązań. Niewielka liczba banków przoduje w wykorzystaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i generatywnej sztucznej inteligencji oraz posiada funkcjonujące komercyjne oprogramowanie tego typu. 

 

W trakcie spotkania Michał Walerowski, Business Unit Director AI/ML & Data Solutions i Jakub Porzycki, Machine Learning Team Leader w Ailleron, omówili czynniki, które należy rozważyć przed rozpoczęciem projektu wdrożeniowego. Eksperci wymienili wysoką jakość danych i właściwy dobór technologii jako kluczowe czynniki determinujące powodzenie przedsięwzięcia. Podzielili się też obserwacjami dotyczącymi gotowości rynku do wdrażania narzędzi GenAI. Ponadto podczas wystąpienia przygotowanego we współpracy z firmą MongoDB, którą reprezentował Solutions Architect Kamil Wieczorek, wyjaśnili, dlaczego dane stanowią fundament każdego rozwiązania wykorzystującego możliwości AI i GenAI. 

 

Jakub Porzycki wskazywał na potrzebę tworzenia wyspecjalizowanych narzędzi do przetwarzania danych bankowych, w tym konieczność stosowania dużych modeli językowych (ang. large language models, LLMs), które m.in. uczą się zależności statystycznych na podstawie dokumentów tekstowych. Biorąc pod uwagę, że znaczną część dokumentacji bankowej stanowią pliki PDF i dane tabelaryczne, takie jak tabele opłat i prowizji, istotna jest efektywna obsługa tych dokumentów przez wspomniane narzędzia. 

 

GenAI jako czynnik zwiększający przewagę konkurencyjną 

Michał Walerowski przytoczył statystyki, które wskazują, że 77% liderów w bankowości uważa, że GenAI poprawi produktywność, co przyczyni się do oszczędności kosztów i zwiększenia efektywności pracowników. Co więcej, 3/4 instytucji finansowych planuje zwiększyć wydatki na GenAI w ciągu 1-2 lat. Większość decydentów chce zwiększyć liczbę procesów, do których optymalizacji stosuje się GenAI, a 14% zamierza eksperymentować w tym obszarze. Dodatkowo 18% respondentów widzi w GenAI czynnik przewagi konkurencyjnej nad innymi rynkowymi graczami

 

Osoby zainteresowane kontynuacją dyskusji podjętej podczas spotkania oraz zapoznaniem się z wnioskami z prezentacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: www.ailleron.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie F5 Networks wzmacnia zespół liderów Biuro prasowe
2024-04-27 | 10:30

F5 Networks wzmacnia zespół liderów

Firma F5, Inc. (NASDAQ: FFIV), globalny lider w dziedzinie bezpieczeństwa i dostarczania aplikacji wielochmurowych, powołuje dwóch nowych członków zespołu kierowniczego. Lyra
IT i technologie Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI
2024-04-26 | 15:00

Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI

Świat goni za AI, prywatne firmy prześcigają się w kolejnych osiągnięciach, a na polskich uczelniach w kwestii edukacji w zakresie sztucznej inteligencji wciąż pozostaje wiele do
IT i technologie Strategiczna współpraca AWS i Deloitte
2024-04-26 | 13:00

Strategiczna współpraca AWS i Deloitte

AWS (Amazon Web Services) i Deloitte, wiodący dostawca usług consultingowych, zawarły nową wieloletnią umowę o strategicznej współpracy, aby pomóc organizacjom na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.