Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Dzięki sztucznej inteligencji rozwój aplikacji oraz interfejsu programowania aplikacji (API) może odbywać się niezwykle dynamicznie. Jednak powszechne korzystanie z AI ma równie wielu zwolenników, co adwersarzy. Ci drudzy kładą nacisk na ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co wpisuje się w prognozy ekspertów na rok 2024. Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI, w szczególności w środowiskach multicloudowych i na brzegu sieci. Czy coraz większa świadomość przedsiębiorców i wprowadzane nowe obostrzenia zagwarantują nam bezpieczeństwo danych?
Sztuczna inteligencja stała się nieodzownym elementem rozwoju aplikacji i API, stwarzając równocześnie nowe wyzwania dla firm w zakresie bezpieczeństwa. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji bazują na wielu źródłach danych, modelach i usługach rozproszonych zarówno w środowiskach lokalnych, chmurowych, jak i brzegowych, a połączonych przez rozwijającą się sieć interfejsów API. Ochrona tych połączeń i danych, które przez nie przechodzą, jest krytycznym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa, z którym firmy wdrażające rozwiązania z AI muszą się zmierzyć.
Multicloud i rozwiązania hybrydowe pożywką dla cyberprzestępców
Jak wynika z opracowywanego właśnie raportu F5[1] za rok 2024, 88% przedsiębiorstw deklaruje wdrażanie aplikacji i API w wielu lokalizacjach. Wynika to z konieczności sprostania wysokim wymaganiom użytkowników, którzy oczekują najwyższej jakości rozwiązań cyfrowych, co możliwe jest poprzez korzystanie z architektur hybrydowych i wielochmurowych, które – w przeciwieństwie do pojedynczej chmury – oferują dużą elastyczność.
Dane z tego samego raportu wskazują, że odsetek organizacji hostujących swoje aplikacje w sześciu różnych środowiskach podwoił się w ciągu ostatniego roku do 38%. Zaowocowało to powstawaniem ogromnej liczby coraz bardziej złożonych środowisk aplikacji korporacyjnych, których skomplikowana architektura nie tylko spowalnia operacje, lecz także rozszerza obszar zagrożeń i stwarza znaczne ryzyko dla organizacji. Nic więc dziwnego, że hostowane w ten sposób aplikacje i przepływające przez nie krytyczne dane stały się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców i celem coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków.
Nowoczesne przedsiębiorstwa w obliczu cyberbezpieczeństwa
Badania[2] pokazują, że cyberprzestępcy potrzebują zaledwie pięciu dni od momentu włamania do firmowych systemów do rozpoczęcia szkodliwych działań, a z roku na rok ten czas będzie ulegać skróceniu. Coraz więcej przedsiębiorstw może się zatem spodziewać spektakularnych awarii narzędzi opartych na AI – takich jak masowe wycieki danych osobowych, nowatorskie techniki uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu czy ataki typu denial of service. Tym bardziej zapewnienie bezpiecznego wdrożenia i użytkowania aplikacji AI powinno stać się priorytetem dla wszystkich organizacji[3].
– Zarówno w Polsce, jak i na świecie, firmy zmagają się z coraz bardziej wyrafinowanymi i kreatywnymi atakami cyberprzestępców wymierzonymi m.in. w aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Jest to wyzwanie dla przedsiębiorstw, które stają przed zadaniem równoczesnego dostarczania i zabezpieczania usług AI. Wywiera to również presję na zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. W odpowiedzi na te wyzwania dostarczamy kompleksowe rozwiązania, które uproszczą ten proces i znacznie ułatwią zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji oraz API w każdym środowisku – komentuje Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.
Bezpieczeństwo API w kompleksowym rozwiązaniu
W odpowiedzi na te rynkowe uwarunkowania F5 tworzy najbardziej kompleksowe w branży, gotowe do obsługi AI rozwiązanie bezpieczeństwa API i wprowadza testowanie kodu API oraz analizę telemetryczną do F5 Distributed Cloud Services. Firma na stałe włącza do swojego portfolio inteligentne rozwiązania, które zapewnią klientom bezpieczeństwo w obliczu wyrafinowanych zagrożeń wynikających z użytkowania aplikacji bazujących na AI oraz ułatwią bezpieczne zarządzanie środowiskami aplikacji wielochmurowych.
Dzięki współpracy z firmą Wib, innowatorem w dziedzinie bezpieczeństwa API, najnowsze rozwiązanie umożliwia obserwację i wykrywanie luk w zabezpieczeniach już w trakcie powstawania aplikacji, co zapewnia identyfikację zagrożeń i wdrażanie polityki bezpieczeństwa jeszcze zanim interfejsy API wejdą do produkcji. Dzięki temu klienci nie muszą inwestować w oddzielne narzędzia odpowiedzialne za bezpieczeństwo API i zarządzania nimi, ponieważ najnowsze rozwiązanie F5 oferuje te funkcje w ramach jednej platformy.
– W dzisiejszym wysoce rozproszonym i wzajemnie połączonym świecie ochrona połączeń, które napędzają procesy o krytycznym znaczeniu dla biznesu, staje się jednym z priorytetów bezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Ponieważ sztuczna inteligencja przyspiesza rozwój aplikacji i interfejsów API, możliwość konsolidacji narzędzi i posiadania jednego kompleksowego rozwiązania dla bezpieczeństwa API będzie wartością dla każdej firmy – podkreśla Mariusz Sawczuk, Senior Solutions Engineer F5 w regionie EMEA.
[1]Raport F5 State of Application Strategy 2024
[2]Active Adversary Report for Security Practitioners firmy Sophos
[3] Wynika z badania Netskope Threat Labs

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.