APA Group przewodzi debacie o AI podczas Europejskiego Kongresu MŚP
Panel zatytułowany "Sztuczna Inteligencja w Biznesie", przyciągnął uwagę wielu uczestników kongresu, w tym czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityki i gospodarki. Dyskusję moderował Michał Zwyrtek, dyrektor finansowy APA Group oraz właściciel kancelarii Zwyrtek & Wspólnicy.
Firmy, które były w stanie z powodzeniem zautomatyzować swoje procesy, zazwyczaj uzyskiwały przewagę konkurencyjną. Podobnie, organizacje, które są w stanie wykorzystać potencjał AI, mogą uzyskać przewagę na rynku poprzez lepszą efektywność, innowacyjność i zdolność do podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Podczas naszego panelu na Europejskim Kongresie MŚP, eksperci podkreślili rolę AI w kształtowaniu przyszłości polskiego sektora MŚP oraz wyzwań technologicznych, prawnych i psychologicznych związanych z jej implementacją.
-Michał Zwyrtek, dyrektor finansowy APA Group, właściciel kancelarii Zwyrtek & Wspólnicy
Wśród prelegentów znaleźli się znakomici eksperci i praktycy biznesu, tacy jak Paweł Gąsiorowski z Velo Banku, Aleksandra Magiera z Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego, Maciej Malik z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, Krzysztof Plis z Brand You Much, dr Jonasz Staszek z Technische Universität Nurnberg, a także współwłaścicielka APA Group, dr Anita Pollak, prof. UŚ reprezentująca Uniwersytet Śląski.
Podczas panelu eksperci omówili kluczowe kwestie związane z transformacją cyfrową MŚP, prezentując korzyści płynące z adaptacji nowych technologii, a także potencjalne ryzyka związane ze stagnacją. Uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się więcej o dostępnych narzędziach bazujących na AI, ich zastosowaniach w różnych branżach oraz o wpływie AI na rynek pracy.
Dyskusja była również poświęcona praktycznym aspektom wdrażania rozwiązań opartych na AI, z konkretnymi wskazówkami, jak przeprowadzić ten proces krok po kroku. Eksperci podkreślali znaczenie inwestowania w rozwój kompetencji pracowników, aby maksymalnie wykorzystać potencjał oferowany przez sztuczną inteligencję.
Organizacja panelu wpisała się w misję edukacji społecznej, realizowaną przez APA Group.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.