Asustor prezentuje rozwiązania dla graczy i streamerów
Dyski sieciowe kojarzą się głównie z przechowywaniem dużych ilości danych. Rzadziej mówi się o nich jako o przestrzeni do instalacji gier lub platformie do komunikacji czy streamingu. Tymczasem, jak twierdzi Asustor, dyski NAS mogą dać graczom i streamerom znacznie więcej możliwości, niż może się wydawać.
Gry zajmujące ponad 100 GB? Kilka lat temu abstrakcja, dziś niemal norma. Red Dead Redemtpion 2 czy Call of Duty: Modern Warfare to tylko dwa z wielu tytułów, których upchnięcie na dysku 256 GB wraz z systemem operacyjnym może okazać się wyzwaniem. Chyba, że posiadamy pod ręką dysk sieciowy firmy Asustor. Tajwański producent chwali się opcją instalacji opasłych gier bezpośrednio na NAS-ach.
Jest to możliwe dzięki obsłudze protokołu iSCSI. Pozwala on na zestawienie połączenia między komputerem i dyskiem sieciowym w taki sposób, że stworzone na nim woluminy są widoczne jako dyski wewnętrzne. Tym samym uruchamianie gier, które na ogół nie mogą działać na zasobach udostępnionych w sieci, ma być bezproblemowe. Podobnie jak obsługa zapisu wielu strumieni wideo jednocześnie.
NAS jako centrum streamingowe? Tak!
Dzięki aplikacji Asustor Live użytkownik dysku sieciowego może połączyć go z platformami takimi jak Twitch, YouTube, Mixer i innymi obsługującymi protokół RTMP. Następnie wystarczy zainstalować jedną z polecanych aplikacji, jak OBS, Streamlabs czy XSplit, by móc rozpocząć transmisję na wybranych serwisach i jednocześnie zapisywać ją na dysku NAS. I to wszystko bez obciążania komputera czy konsoli.
Po wszystkim nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze raz obejrzeć zapisany mecz e-sportowy. Wystarczy uruchomić aplikację Asustor Portal i podłączyć wyświetlacz bezpośrednio do dysku sieciowego. Urządzenia wyposażone w interfejs HDMI 2.0a obsługują sprzętowo materiały w jakości 4K60. Natomiast dzięki aplikacji Takeasy, dysk automatycznie zrobi kopię nagrań wideo z serwisów Youtube i Twitch, zarówno z kanałów użytkownika, jak i tych publicznie dostępnych.
NAS - Twoja prywatna platforma do komunikacji
Gracze ceniący sobie kooperację z innymi mogą z kolei wykorzystać NAS Asustor jako narzędzie do komunikacji. Producent chwali się możliwością uruchomienia serwera TeamSpeak. Wystarczy pobrać aplikację z platformy AppCentral i skonfigurować ją w kilku krokach. Ostatnim krokiem będzie sparowanie aplikacji klienckich z uruchomioną na dysku sieciowym Asustor instancją TeamSpeak.
Z opisanych powyżej udogodnień mogą skorzystać niemal wszyscy posiadacze dysków NAS tajwańskiego producenta. Część funkcjonalności, jak np. obsługa iSCSI, jest dostępna już po wyjęciu z pudełka i stanowi element platformy ADM. Pozostałe wymagają doinstalowania pakietów dostępnych w sklepie AppCentral, co nie powinno nastręczyć żadnych trudności.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.