Asustor prezentuje rozwiązania dla graczy i streamerów
Dyski sieciowe kojarzą się głównie z przechowywaniem dużych ilości danych. Rzadziej mówi się o nich jako o przestrzeni do instalacji gier lub platformie do komunikacji czy streamingu. Tymczasem, jak twierdzi Asustor, dyski NAS mogą dać graczom i streamerom znacznie więcej możliwości, niż może się wydawać.
Gry zajmujące ponad 100 GB? Kilka lat temu abstrakcja, dziś niemal norma. Red Dead Redemtpion 2 czy Call of Duty: Modern Warfare to tylko dwa z wielu tytułów, których upchnięcie na dysku 256 GB wraz z systemem operacyjnym może okazać się wyzwaniem. Chyba, że posiadamy pod ręką dysk sieciowy firmy Asustor. Tajwański producent chwali się opcją instalacji opasłych gier bezpośrednio na NAS-ach.
Jest to możliwe dzięki obsłudze protokołu iSCSI. Pozwala on na zestawienie połączenia między komputerem i dyskiem sieciowym w taki sposób, że stworzone na nim woluminy są widoczne jako dyski wewnętrzne. Tym samym uruchamianie gier, które na ogół nie mogą działać na zasobach udostępnionych w sieci, ma być bezproblemowe. Podobnie jak obsługa zapisu wielu strumieni wideo jednocześnie.
NAS jako centrum streamingowe? Tak!
Dzięki aplikacji Asustor Live użytkownik dysku sieciowego może połączyć go z platformami takimi jak Twitch, YouTube, Mixer i innymi obsługującymi protokół RTMP. Następnie wystarczy zainstalować jedną z polecanych aplikacji, jak OBS, Streamlabs czy XSplit, by móc rozpocząć transmisję na wybranych serwisach i jednocześnie zapisywać ją na dysku NAS. I to wszystko bez obciążania komputera czy konsoli.
Po wszystkim nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze raz obejrzeć zapisany mecz e-sportowy. Wystarczy uruchomić aplikację Asustor Portal i podłączyć wyświetlacz bezpośrednio do dysku sieciowego. Urządzenia wyposażone w interfejs HDMI 2.0a obsługują sprzętowo materiały w jakości 4K60. Natomiast dzięki aplikacji Takeasy, dysk automatycznie zrobi kopię nagrań wideo z serwisów Youtube i Twitch, zarówno z kanałów użytkownika, jak i tych publicznie dostępnych.
NAS - Twoja prywatna platforma do komunikacji
Gracze ceniący sobie kooperację z innymi mogą z kolei wykorzystać NAS Asustor jako narzędzie do komunikacji. Producent chwali się możliwością uruchomienia serwera TeamSpeak. Wystarczy pobrać aplikację z platformy AppCentral i skonfigurować ją w kilku krokach. Ostatnim krokiem będzie sparowanie aplikacji klienckich z uruchomioną na dysku sieciowym Asustor instancją TeamSpeak.
Z opisanych powyżej udogodnień mogą skorzystać niemal wszyscy posiadacze dysków NAS tajwańskiego producenta. Część funkcjonalności, jak np. obsługa iSCSI, jest dostępna już po wyjęciu z pudełka i stanowi element platformy ADM. Pozostałe wymagają doinstalowania pakietów dostępnych w sklepie AppCentral, co nie powinno nastręczyć żadnych trudności.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.