Komunikaty PR

BaaS remedium na rosnącą liczbę ataków ransomware

2021-04-23  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol
Witowski

Olesińska 2
02-548 Warszawa
karol.witowski|sigma.com.pl| |karol.witowski|sigma.com.pl
668 368 803
www.sigma.com.pl

Autor: Przemyslaw Mazurkiewicz, EMEA CEE Sales Engineering Director, Commvault

Jednym ze skutków globalnej pandemii COVID-19 i coraz większej liczby osób pracujących z domu jest stale rosnąca liczba ataków hackerskich. Stanowi to duże wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Zgodnie z przewidywaniami IDC, do 2023 r. 60% danych będzie generowanych na brzegu sieci przez osoby pracujące z domu oraz z urządzeń znajdujących się poza siecią korporacyjną. Jednocześnie wiele korporacyjnych usług chmurowych jest już świadczonych z lokalizacji poza centrum danych. 

Ponieważ wielu pracowników pracujących zdalnie ma skonfigurowane zapory i punkty dostępu w sposób umożliwiający dostęp zdalny, odnotowuje się również wzrost liczby ataków ransomware na aplikacje typu SaaS (Software-as-a-Service). Takie aplikacje są z definicji bezpieczne, jednak hakerzy mogą przedostać się przez zainfekowany system operacyjny użytkownika końcowego i samodzielnie zaatakować dostępne w chmurze usługi.

Przedsiębiorstwa muszą zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo jest procesem ciągłym, wymagającym proaktywnego działania. Skuteczna ochrona danych wymaga wprowadzania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Należy rutynowo monitorować środowiska IT pod kątem nieprawidłowości, takich jak znacząca zmiana pojemności danych. Organizacje powinny być w stanie odzyskać swoje dane, także w przypadku ich utraty w wyniku ataku ransomware. 

Tradycyjny backup to za mało

Duża część organizacji stwierdza, że stosowane przez nie rozwiązania do backupu nie spełniają ich potrzeb. Tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych  wewnątrz datacenter często są kosztowne, wymagają konserwacji, wpływają na czas przetwarzania i narażają firmy na ryzyko utraty danych.

Backup w modelu usługowym (BaaS) to nowoczesne podejście pozwalające, przedsiębiorstwom kupować usługi tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych od dostawców działających w chmurze, zamiast tworzyć i utrzymywać własne rozwiązania do backupu.

BaaS to idealne rozwiązanie dla organizacji, które osiągnęły granice swoich lokalnych możliwości tworzenia kopii zapasowych oraz dla tych, które nie chcą inwestować pieniędzy we własną infrastrukturę IT.

Zasadniczo przedsiębiorstwa korzystające z rozwiązań BaaS kupują usługę tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych od dostawców zewnętrznych. Model usługowy jest w stanie łączyć systemy z prywatnym, publicznym lub hybrydowym środowiskiem chmury, w zależności od aktualnej strategii organizacji w zakresie tworzenia kopii zapasowych lub przechowywania. Taka usługa jest w całości zarządzana przez zewnętrznego dostawcę. 

Najważniejszą zaletą BaaS w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych on-premises jest łatwość zarządzania. Model usługowy eliminuje potrzebę wykorzystywania pamięci masowych, ręcznego przenoszenia danych do lokalizacji poza siedzibą oraz przeprowadzania kontroli integralności i deduplikacji. Wszystkimi tymi procesami zarządza dostawca usługi. 

Niższe koszty

BaaS jest mniej kosztowny niż napędy taśmowe, serwery oraz inne elementy sprzętu i oprogramowania, niezbędne do wykonania kopii zapasowej. Przedsiębiorstwa wydadzą mniej na nośniki do tworzenia kopii zapasowych, ich transport do odległych lokalizacji w celu przechowywania oraz na koszty związane z zarządzaniem systemami kopii zapasowych.

Niektóre rozwiązania zapewniają również niezbędną zgodność danych z obowiązującymi regulacjami. Obejmuje to prawo do bycia zapomnianym (tzw. prawo do usunięcia danych personalnych) oraz możliwość usunięcia danych wraz z pełnym indeksem treści. Istnieje też możliwość tworzenia kopii zapasowych z dowolnego środowiska chmurowego, z dołączoną ochroną przed zagrożeniami takimi jak oprogramowanie ransomware.

Rozwiązania BaaS zapewniają łatwiejsze przywracanie danych. W przypadku utraty lub usunięcia danych kopie zapasowe są dostępne i łatwe do zlokalizowania, a wielopoziomowa redundancja gwarantuje przechowywanie wielu kopii danych w niezależnych od siebie lokalizacjach. 

Biorąc pod uwagę zalety i korzyści jakie oferuje model BaaS, w przypadku większości przedsiębiorstw, nie zaleca się inwestowania wyłącznie w lokalne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Oparte na chmurze rozwiązania do backupu są w wielu przypadkach bardziej opłacalne, wymagają mniej obsługi, a co najważniejsze okazały się bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Watson-Marlow wzbogaca swoje rozwiązanie do montażu panelowego DriveSure™ Biuro prasowe
2024-05-06 | 01:00

Watson-Marlow wzbogaca swoje rozwiązanie do montażu panelowego DriveSure™

Dzięki estetycznej, cichej i kompaktowej konstrukcji zapewniającej wysoką wydajność i precyzję, pompy DriveSure spełniają wymagania laboratoriów, pomieszczeń czystych, szpitali
IT i technologie Newline Interactive łączy odpowiedzialność środowiskową z sukcesem rynkowym
2024-04-30 | 18:20

Newline Interactive łączy odpowiedzialność środowiskową z sukcesem rynkowym

Solidarność międzypokoleniowa, która nakazuje poszukiwać rozwiązań pozwalających na dalszy wzrost z poszanowaniem zasobów naturalnych planety dla przyszłych pokoleń to
IT i technologie Sony nawiązało współpracę z AMERIA AG
2024-04-30 | 18:00

Sony nawiązało współpracę z AMERIA AG

Sony Professional Displays & Solutions nawiązało współpracę z liderem zintegrowanej kontroli gestów AMERIA AG w celu stworzenia rewolucyjnego rozwiązania bezdotykowego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.