Komunikaty PR

BaaS remedium na rosnącą liczbę ataków ransomware

2021-04-23  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol
Witowski

Olesińska 2
02-548 Warszawa
karol.witowski|sigma.com.pl| |karol.witowski|sigma.com.pl
668 368 803
www.sigma.com.pl

Autor: Przemyslaw Mazurkiewicz, EMEA CEE Sales Engineering Director, Commvault

Jednym ze skutków globalnej pandemii COVID-19 i coraz większej liczby osób pracujących z domu jest stale rosnąca liczba ataków hackerskich. Stanowi to duże wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Zgodnie z przewidywaniami IDC, do 2023 r. 60% danych będzie generowanych na brzegu sieci przez osoby pracujące z domu oraz z urządzeń znajdujących się poza siecią korporacyjną. Jednocześnie wiele korporacyjnych usług chmurowych jest już świadczonych z lokalizacji poza centrum danych. 

Ponieważ wielu pracowników pracujących zdalnie ma skonfigurowane zapory i punkty dostępu w sposób umożliwiający dostęp zdalny, odnotowuje się również wzrost liczby ataków ransomware na aplikacje typu SaaS (Software-as-a-Service). Takie aplikacje są z definicji bezpieczne, jednak hakerzy mogą przedostać się przez zainfekowany system operacyjny użytkownika końcowego i samodzielnie zaatakować dostępne w chmurze usługi.

Przedsiębiorstwa muszą zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo jest procesem ciągłym, wymagającym proaktywnego działania. Skuteczna ochrona danych wymaga wprowadzania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Należy rutynowo monitorować środowiska IT pod kątem nieprawidłowości, takich jak znacząca zmiana pojemności danych. Organizacje powinny być w stanie odzyskać swoje dane, także w przypadku ich utraty w wyniku ataku ransomware. 

Tradycyjny backup to za mało

Duża część organizacji stwierdza, że stosowane przez nie rozwiązania do backupu nie spełniają ich potrzeb. Tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych  wewnątrz datacenter często są kosztowne, wymagają konserwacji, wpływają na czas przetwarzania i narażają firmy na ryzyko utraty danych.

Backup w modelu usługowym (BaaS) to nowoczesne podejście pozwalające, przedsiębiorstwom kupować usługi tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych od dostawców działających w chmurze, zamiast tworzyć i utrzymywać własne rozwiązania do backupu.

BaaS to idealne rozwiązanie dla organizacji, które osiągnęły granice swoich lokalnych możliwości tworzenia kopii zapasowych oraz dla tych, które nie chcą inwestować pieniędzy we własną infrastrukturę IT.

Zasadniczo przedsiębiorstwa korzystające z rozwiązań BaaS kupują usługę tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych od dostawców zewnętrznych. Model usługowy jest w stanie łączyć systemy z prywatnym, publicznym lub hybrydowym środowiskiem chmury, w zależności od aktualnej strategii organizacji w zakresie tworzenia kopii zapasowych lub przechowywania. Taka usługa jest w całości zarządzana przez zewnętrznego dostawcę. 

Najważniejszą zaletą BaaS w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych on-premises jest łatwość zarządzania. Model usługowy eliminuje potrzebę wykorzystywania pamięci masowych, ręcznego przenoszenia danych do lokalizacji poza siedzibą oraz przeprowadzania kontroli integralności i deduplikacji. Wszystkimi tymi procesami zarządza dostawca usługi. 

Niższe koszty

BaaS jest mniej kosztowny niż napędy taśmowe, serwery oraz inne elementy sprzętu i oprogramowania, niezbędne do wykonania kopii zapasowej. Przedsiębiorstwa wydadzą mniej na nośniki do tworzenia kopii zapasowych, ich transport do odległych lokalizacji w celu przechowywania oraz na koszty związane z zarządzaniem systemami kopii zapasowych.

Niektóre rozwiązania zapewniają również niezbędną zgodność danych z obowiązującymi regulacjami. Obejmuje to prawo do bycia zapomnianym (tzw. prawo do usunięcia danych personalnych) oraz możliwość usunięcia danych wraz z pełnym indeksem treści. Istnieje też możliwość tworzenia kopii zapasowych z dowolnego środowiska chmurowego, z dołączoną ochroną przed zagrożeniami takimi jak oprogramowanie ransomware.

Rozwiązania BaaS zapewniają łatwiejsze przywracanie danych. W przypadku utraty lub usunięcia danych kopie zapasowe są dostępne i łatwe do zlokalizowania, a wielopoziomowa redundancja gwarantuje przechowywanie wielu kopii danych w niezależnych od siebie lokalizacjach. 

Biorąc pod uwagę zalety i korzyści jakie oferuje model BaaS, w przypadku większości przedsiębiorstw, nie zaleca się inwestowania wyłącznie w lokalne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Oparte na chmurze rozwiązania do backupu są w wielu przypadkach bardziej opłacalne, wymagają mniej obsługi, a co najważniejsze okazały się bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Witowski
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.