Komunikaty PR

Bezdotykowość w cenie: o rosnącej roli kodów QR

2020-11-18  |  13:00
Biuro prasowe

Kody QR, bijące rekordy popularności w Chinach, jeszcze niedawno w Europie wydawały się znikającą technologią. Tymczasem, 2020 stał się rokiem powrotu tych rozwiązań, przede wszystkim za sprawą pandemii, stawiającej w centrum uwagi technologię zbliżeniową. Bezdotykowe kody wspierają dzisiaj nie tylko kampanie marketingowe, ale również pozwalają zachować zasady dystansu, a co najważniejsze: integrują różnorodne technologie podnoszące poziom bezpieczeństwa.

 

Jak prognozuje Juniper Research , globalnie do 2022 roku zeskanowanych zostanie aż 5,3 miliarda kodów QR. Ich renesans wiąże się przede wszystkim z potrzebą ograniczenia bezpośredniego kontaktu ludzi z powierzchniami i urządzeniami wspólnego użytku. Stanowią one jednak również element systemów bezpieczeństwa, który może być wykorzystywany także po pandemii.

 

Elastyczne zarządzanie

 

Choć kody QR nie zostały celowo zaprojektowane jako rozwiązania dostępowe, umożliwiają elastyczny sposób zarządzania wejściami do budynków, a także obszarów o ograniczonym dostępie, np. magazynów. Opierając się na otwartej architekturze, tego rodzaju rozwiązanie można łączyć także z innymi komponentami systemów bezpieczeństwa, takimi jak domofony sieciowe czy kamery monitoringu wizyjnego.

 

Ogólna zasada działania pozostaje taka sama, niezależnie od zastosowania: dane logowania określonej osoby są zapisywane w kodzie QR, który jest przesyłany na jej urządzenie. Kamera w domofonie sieciowym umieszczonym przy drzwiach działa jako czytnik, który dostarcza dane uwierzytelniające do sieciowego kontrolera drzwi. Do kodu jest przypisany dokładny czas, w którym wskazane poświadczenie jest ważne – dostęp do wybranego obszaru przyznawany jest na określony okres. Jest to szczególnie przydatne, gdy z tego samego budynku korzysta wiele osób, nie mających takich samych praw dostępu do wszystkich stref czy pomieszczeń.

 

Dostęp 24/7

 

Miejscami, w których kody QR sprawdzą się jako rozwiązania dostępowe mogą być kampusy uniwersyteckie. Przykładem jest niemiecki Uniwersytet Hof, który zarządza nie tylko budynkami uczelnianymi, ale także centrum start-upów, w którym znajdują się przestrzenie co-workingowe oraz biura. Wyzwanie postawione przed władzami uniwersyteckimi polegało na umożliwieniu dostępu do budynków wszystkim studentom, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa przestrzeni biurowej.

 

Zdecydowano się postawić na kody QR. - Rozwiązanie zapewniło niezbędną elastyczność w zakresie dostępów określonych osób w konkretnym czasie – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications. - Od teraz, goście odwiedzający firmy mogą skorzystać z wejściówek generowanych online, które posiadają tymczasowe kody QR. W razie potrzeby, czas ich obecności w budynku można zdalnie weryfikować. Tymczasem studenci mają dostęp do kampusu w godzinach otwarcia uniwersytetu, a przedsiębiorcy – nieograniczoną, całodobową możliwość wejścia do swojego biura – dodaje.

 

Kody QR ułatwiły także pracę osobom odpowiedzialnym za ochronę uczelni. W łatwy sposób mogą oni teraz zweryfikować kto i kiedy wszedł na jej teren. Dodatkowa integracja z kamerami sieciowymi Axis stwarza spójny system bezpieczeństwa.

 

Kontrola pojazdów

 

Kody QR okazują się przydatne nie tylko w kontroli przepływu osób, ale także całego ruchu na większym obszarze, w tym również pojazdów. To ważne szczególnie wśród firm z sektora przemysłowego, w których codziennie odbywa się wiele operacji logistycznych związanych z dostawą lub odbiorem produktów. Dodanie kodów QR do standardowych rozwiązań, takich jak systemy interkomowe, pozwala na dodatkową weryfikację kierowcy. Szybka obsługa umożliwia zwiększenie wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

 

Przykładem może być firma Fábio Perini Industrial, dostawca sprzętu dla przemysłu papierniczego. Przedsiębiorstwo musiało spełnić wysokie wymogi bezpieczeństwa związane z łańcuchem logistycznym ich brazylijskiego oddziału. Wyzwaniem było uwzględnienie zarówno usług dostępowych dla kierowców, jak i dla pojazdów, ponieważ firmowa flota była użytkowana przez różne osoby.

 

Do wygenerowania danych uwierzytelniających wykorzystano kody QR, które są przesyłane do sieciowego kontrolera drzwi oraz kierowcy chcącego wejść na teren obiektu. Wstępnie upoważnione osoby są powiązane w systemie z zarejestrowanym, współdzielonym pojazdem. System sprawdza, czy w danym momencie określony kierowca może korzystać z wybranego auta. Automatyzacja procesu dostępu znacznie usprawniła ruch pojazdów na terenie zakładu oraz poprawiła jego kontrolę. Dodatkowo, połączenie kodów QR i dwukierunkowej komunikacji za pomocą interkomów, wyeliminowało potrzebę fizycznej ochrony.

 

Integracja rozwiązań

 

Wymienione przykłady wskazują, że kody QR mogą znacznie usprawnić zarządzanie dostępem – zwiększyć wydajność systemu, jednocześnie pozytywnie wpływając na ekologię i zmniejszając koszty utrzymania (w porównaniu do np. kart dostępowych).

 

- Kluczową zaletą kodów QR jest możliwość integracji rozwiązań. Kody QR mogą być powiązane nie tylko z domofonem czy interkomem, ale także z głośnikami sieciowymi, które natychmiast poinformują użytkownika o odmowie dostępu czy wygaśnięciu jego terminu ważności. Dołączenie kamer umożliwia dodatkowo nagranie osób, które chcą dostać się do obiektu w sposób nieuprawniony. Myślę, że w przyszłości rola kodów QR w systemach bezpieczeństwa będzie wciąż rosła – podsumowuje Bogumił Szymanek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.