Komunikaty PR

BlackRock: nowy groźny trojan na Androida

2020-07-17  |  01:00
Biuro prasowe

Analitycy ThreatFabric wykryli nowy szczep złośliwego oprogramowania o nazwie BlackRock. Jest to trojan bankowy korzystający z kodu nieistniejących szkodników - Xerxesa oraz LokiBot.

Trojany bankowe zawsze ewoluują wraz z systemami operacyjnymi, które próbują zainfekować. Cyberprzestępcy często omijają platformy z aplikacjami - Google Play oraz AppStore i starają się dystrybuować malware w nieoficjalnych sklepach lub na podejrzanych stronach internetowych. Za każdym razem, kiedy pojawia się nowa wersja Androida, złośliwe oprogramowanie przestaje działać. W związku z tym napastnicy muszą tworzyć kolejne odmiany malware’u, najczęściej bazując na starszym kodzie. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku trojana BlackRock. To najnowszy wariant, ale jego fundamenty są oparte na  kodzie złośliwych aplikacji, które pojawiły się w przeciągu ostatnich czterech lat.

 

Badacze z ThreatFabric wzięli pod lupę wirusa i sprawdzili jak działa na zainfekowanym urządzeniu. Malware po uruchomieniu ukrywa swoją ikonę, stając się niewidoczny dla użytkownika. Następnie zwraca się do użytkownika o nadanie przywilejów dostępności, udając fałszywe aktualizacje Google. Eksperci od bezpieczeństwa przyznają, że choć usługa ułatwień dostępu na Androida ma zupełnie inny cel, jest bardzo często wykorzystywana przez hakerów do uzyskania niezbędnych do przejęcia urządzenia uprawnień. BlackRock obsługuje szereg poleceń, w tym m.in wysyłanie SMS-ów, przekazywanie informacji do systemu nadzorowanego przez operatora malware’u, uruchamianie aplikacji podczas rozruchu, odblokowywanie oraz blokowanie ekranu głównego.

 

  • BlackRock jest trojanem bankowym w związku z tym będzie próbował wykraść dane uwierzytelniające karty kredytowej, korzystając z narzędzia do przechwytywania obrazu lub specjalnych nakładek phishingowych. Trzeba też mieć na uwadze,  że programy infekowane przez tego szkodnika wcale nie muszą być aplikacjami finansowymi. Użytkownicy, aby uniknąć zagrożenia powinni korzystać z oficjalnych kanałów dystrybucji Androida oraz mieć zainstalowane na smartfonach rozwiązanie zabezpieczające punkty końcowe - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Według ThreatFabric trojan BlackRock atakuje użytkowników z Europy, Australii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.