Komunikaty PR

Blisko połowa Polaków jest gotowa na wynajem elektroniki – badanie Plenti

2023-12-14  |  12:00
Biuro prasowe

Terminowy wynajem telefonów, komputerów, dronów czy sprzętu gamingowego, bez kupowania ich na własność, staje się coraz bardziej popularny wśród polskich konsumentów. Jak wynika
z badania zrealizowanego przez platformę Plenti, już 45% Polaków jest świadomych korzyści, jakie oferuje usługa wynajmu elektroniki użytkowej. Co trzeci ankietowany sięga po nią, aby obniżyć koszty dostępu do sprzętu elektronicznego, a dla 23% najem to możliwość testowania nowości rynkowych.

Rośnie gotowość do korzystania z najmu elektroniki wśród polskich konsumentów – to główny wniosek płynący z badania* zrealizowanego na zlecenie Plenti, lidera rynku wynajmu elektroniki użytkowej
w Polsce. 45% ankietowanych w badaniu wskazało, że zna usługę wynajmu elektroniki i jest gotowa, by aktywnie z niej korzystać. To już połowa wskazań, które zgromadziły znane od dawna i popularne usługi terminowego wynajmu mieszkań (94% wskazań) czy samochodów (92%). Na gotowość do korzystania z najmu sprzętu sportowego (np. nart) wskazało 82% badanych.

- Wynajem elektroniki to stosunkowo młoda usługa na polskim rynku. Jako Plenti oferujemy ją od pięciu lat. Dlatego dotarcie z ideą elastycznego dostępu do elektroniki użytkowej bez konieczności jej kupowania na własność do blisko połowy polskich konsumentów to duży sukces. Chociaż Polacy są nadal mocno przywiązani do idei własności, to coraz częściej sięgają po najem. Nie chcą ponosić wysokich, jednorazowych wydatków na zakup elektroniki, kiedy chcą z niej korzystać przez krótki czas lub też ją przetestować – mówi Wojciech Rokosz, CEO i jeden z założycieli Plenti.

Badanie Plenti pozwoliło określić pięć profili konsumentów, chcących korzystać z najmu elektroniki. Najliczniejszą grupą (37% wskazań) są osoby, które w wynajmie szukają oszczędności, a niska cena stanowi dla nich największą wartość. To głównie mieszkańcy mniejszych miast, po 35 roku życia
i posiadający dzieci, deklarujący podobne zainteresowanie głównymi kategoriami elektroniki użytkowej. Kolejną grupą (24% wskazań) są „Sezonowcy”, czyli osoby, które świadomie decydują się na najem elektroniki na konkretny okres, na przykład na wyjazd wakacyjny. Preferują krótki okres wynajmu (poniżej jednego miesiąca) i najczęściej sięgają po drony, kamery, konsolę do gier czy sprzęt VR.

23% konsumentów zalicza się do grupy „Testerów”, którzy korzystają z najmy, by testować elektronikę przed jej zakupem. To najczęściej osoby między 30 a 45 rokiem życia, mieszkające poza dużymi miastami. Preferują krótki okres wynajmu oraz deklarują podobne zainteresowanie wszystkimi głównymi kategoriami produktowymi.

Dwie ostatnie grupy, do których łącznie należy 16% badanych, to „hard-userzy” najmu elektroniki. Intensywnie korzystają z tej usługi, świadomie rezygnując z posiadania urządzeń na własność. Dla części z nich wynajem jest bardziej korzystny z uwagi na elastyczność i możliwość regularnej wymiany elektroniki na nowsze modele. Reszta to fani nowoczesnych technologii, którzy nie chcą na dłużej wiązać się z jednym modelem smartfonu, kamery czy gogli VR. Dzięki usłudze najmu mają stały dostęp do nowości rynkowych bez konieczności cyklicznego ich kupowania i sprzedawania. W tej ostatniej grupie dominują mieszkańcy największych miast w wieku 20-35 lat.

Najpopularniejszym wśród uczestników badania urządzeniem na wynajem były drony. Na chęć ich najmu wskazuje aż 99% ankietowanych. Tuż za nimi plasują się aparaty i kamery (97% wskazań), konsole do gier i gogle do wirtualnej rzeczywistości. Dopiero za nimi znalazły się najczęściej posiadane przez klientów kategorie urządzeń, czyli smartfony i laptopy. Preferowany czas umowy najmu zależy od rodzaju urządzenia. Ankietowani deklarują, że smartfony i laptopy chcą najmować na dłuższy czas, minimum 12 miesięcy. Natomiast w przypadku dronów, kamer czy też sprzętu gamingowego dominują krótkie okres wynajmu, najczęściej poniżej jednego miesiąca.

- Wynajem elektroniki staje się elementem współczesnego stylu życia. Dostrzegamy wyraźne zainteresowanie zarówno krótkoterminowym najmem, który umożliwia testowanie sprzętu przed zakupem, jak i długoterminowymi umowami, stanowiącymi alternatywę dla posiadania urządzenia na własność. Dlatego nasza oferta systematycznie ewoluuje, dostosowując się do potrzeb różnych kategorii klientów, co jest kluczowe w kontekście rosnącej popularności tego rodzaju usług. Jestem przekonana, że cechy takie jak elastyczność oraz możliwość regularnej wymiany sprzętu na nowsze modele są szczególnie atrakcyjne dla 'hard-userów' – podkreśla Anna Firlej, Head of Growth w Plenti.

Plenti zapytało również o główne obawy związane z korzystaniem usługą najmu sprzętu. Prawie połowa badanych na pierwszym miejscu wskazała uszkodzenie sprzętu. Natomiast 41% deklaruje, że martwi się o jego stan techniczny i kwestie związane z kaucją. Z tego też powodu dla co trzeciego badanego istotne jest odpowiednie ubezpieczenie sprzętu, które zapewnia Plenti.

*badanie zostało wykonane w sierpniu 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób.

O spółce:

Plenti to firma zajmująca się najmem elektroniki użytkowej. Działa na polskim rynku od pięciu lat. Przez ten czas platforma najmu pozyskała od inwestorów – funduszy VC i osób prywatnych – ponad 30 mln zł. W ostatniej rundzie, która została ogłoszona w lutym tego roku, do firmy wpłynęło 23,5 mln zł (5 mln euro). Rundzie przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Spółka prowadzi też program Plenti Partners, dzięki któremu inni przedsiębiorcy mogą zarabiać na wynajmie elektroniki na platformie Plenti.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.