Komunikaty PR

Blisko połowa Polaków jest gotowa na wynajem elektroniki – badanie Plenti

2023-12-14  |  12:00
Biuro prasowe

Terminowy wynajem telefonów, komputerów, dronów czy sprzętu gamingowego, bez kupowania ich na własność, staje się coraz bardziej popularny wśród polskich konsumentów. Jak wynika
z badania zrealizowanego przez platformę Plenti, już 45% Polaków jest świadomych korzyści, jakie oferuje usługa wynajmu elektroniki użytkowej. Co trzeci ankietowany sięga po nią, aby obniżyć koszty dostępu do sprzętu elektronicznego, a dla 23% najem to możliwość testowania nowości rynkowych.

Rośnie gotowość do korzystania z najmu elektroniki wśród polskich konsumentów – to główny wniosek płynący z badania* zrealizowanego na zlecenie Plenti, lidera rynku wynajmu elektroniki użytkowej
w Polsce. 45% ankietowanych w badaniu wskazało, że zna usługę wynajmu elektroniki i jest gotowa, by aktywnie z niej korzystać. To już połowa wskazań, które zgromadziły znane od dawna i popularne usługi terminowego wynajmu mieszkań (94% wskazań) czy samochodów (92%). Na gotowość do korzystania z najmu sprzętu sportowego (np. nart) wskazało 82% badanych.

- Wynajem elektroniki to stosunkowo młoda usługa na polskim rynku. Jako Plenti oferujemy ją od pięciu lat. Dlatego dotarcie z ideą elastycznego dostępu do elektroniki użytkowej bez konieczności jej kupowania na własność do blisko połowy polskich konsumentów to duży sukces. Chociaż Polacy są nadal mocno przywiązani do idei własności, to coraz częściej sięgają po najem. Nie chcą ponosić wysokich, jednorazowych wydatków na zakup elektroniki, kiedy chcą z niej korzystać przez krótki czas lub też ją przetestować – mówi Wojciech Rokosz, CEO i jeden z założycieli Plenti.

Badanie Plenti pozwoliło określić pięć profili konsumentów, chcących korzystać z najmu elektroniki. Najliczniejszą grupą (37% wskazań) są osoby, które w wynajmie szukają oszczędności, a niska cena stanowi dla nich największą wartość. To głównie mieszkańcy mniejszych miast, po 35 roku życia
i posiadający dzieci, deklarujący podobne zainteresowanie głównymi kategoriami elektroniki użytkowej. Kolejną grupą (24% wskazań) są „Sezonowcy”, czyli osoby, które świadomie decydują się na najem elektroniki na konkretny okres, na przykład na wyjazd wakacyjny. Preferują krótki okres wynajmu (poniżej jednego miesiąca) i najczęściej sięgają po drony, kamery, konsolę do gier czy sprzęt VR.

23% konsumentów zalicza się do grupy „Testerów”, którzy korzystają z najmy, by testować elektronikę przed jej zakupem. To najczęściej osoby między 30 a 45 rokiem życia, mieszkające poza dużymi miastami. Preferują krótki okres wynajmu oraz deklarują podobne zainteresowanie wszystkimi głównymi kategoriami produktowymi.

Dwie ostatnie grupy, do których łącznie należy 16% badanych, to „hard-userzy” najmu elektroniki. Intensywnie korzystają z tej usługi, świadomie rezygnując z posiadania urządzeń na własność. Dla części z nich wynajem jest bardziej korzystny z uwagi na elastyczność i możliwość regularnej wymiany elektroniki na nowsze modele. Reszta to fani nowoczesnych technologii, którzy nie chcą na dłużej wiązać się z jednym modelem smartfonu, kamery czy gogli VR. Dzięki usłudze najmu mają stały dostęp do nowości rynkowych bez konieczności cyklicznego ich kupowania i sprzedawania. W tej ostatniej grupie dominują mieszkańcy największych miast w wieku 20-35 lat.

Najpopularniejszym wśród uczestników badania urządzeniem na wynajem były drony. Na chęć ich najmu wskazuje aż 99% ankietowanych. Tuż za nimi plasują się aparaty i kamery (97% wskazań), konsole do gier i gogle do wirtualnej rzeczywistości. Dopiero za nimi znalazły się najczęściej posiadane przez klientów kategorie urządzeń, czyli smartfony i laptopy. Preferowany czas umowy najmu zależy od rodzaju urządzenia. Ankietowani deklarują, że smartfony i laptopy chcą najmować na dłuższy czas, minimum 12 miesięcy. Natomiast w przypadku dronów, kamer czy też sprzętu gamingowego dominują krótkie okres wynajmu, najczęściej poniżej jednego miesiąca.

- Wynajem elektroniki staje się elementem współczesnego stylu życia. Dostrzegamy wyraźne zainteresowanie zarówno krótkoterminowym najmem, który umożliwia testowanie sprzętu przed zakupem, jak i długoterminowymi umowami, stanowiącymi alternatywę dla posiadania urządzenia na własność. Dlatego nasza oferta systematycznie ewoluuje, dostosowując się do potrzeb różnych kategorii klientów, co jest kluczowe w kontekście rosnącej popularności tego rodzaju usług. Jestem przekonana, że cechy takie jak elastyczność oraz możliwość regularnej wymiany sprzętu na nowsze modele są szczególnie atrakcyjne dla 'hard-userów' – podkreśla Anna Firlej, Head of Growth w Plenti.

Plenti zapytało również o główne obawy związane z korzystaniem usługą najmu sprzętu. Prawie połowa badanych na pierwszym miejscu wskazała uszkodzenie sprzętu. Natomiast 41% deklaruje, że martwi się o jego stan techniczny i kwestie związane z kaucją. Z tego też powodu dla co trzeciego badanego istotne jest odpowiednie ubezpieczenie sprzętu, które zapewnia Plenti.

*badanie zostało wykonane w sierpniu 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób.

O spółce:

Plenti to firma zajmująca się najmem elektroniki użytkowej. Działa na polskim rynku od pięciu lat. Przez ten czas platforma najmu pozyskała od inwestorów – funduszy VC i osób prywatnych – ponad 30 mln zł. W ostatniej rundzie, która została ogłoszona w lutym tego roku, do firmy wpłynęło 23,5 mln zł (5 mln euro). Rundzie przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Spółka prowadzi też program Plenti Partners, dzięki któremu inni przedsiębiorcy mogą zarabiać na wynajmie elektroniki na platformie Plenti.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.