Komunikaty PR

Całkowity koszt posiadania kamery – cena zakupu to nie wszystko

2023-03-29  |  01:00
Biuro prasowe

Przy wybieraniu odpowiedniego systemu dozoru wizyjnego, wielką rolę odgrywa cena. Niestety, cena zakupu to zaledwie około 30% kosztów wynikających z posiadania kamery. Czym jest i jak policzyć TCO?

Total Cost of Ownership (TCO), to nic innego jak całkowity koszt posiadania. Składa się on nie tylko z ceny zakupu, ale także z kosztów instalacji, eksploatacji, konserwacji czy wycofania sprzętu z użytku. Odpowiednio dobrany model TCO wskazuje obszary, na których należy się skupić, aby zmniejszyć koszty i poprawić jakość rozwiązań.

Cykl życia kamery

Przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, często zwracamy uwagę głównie na parametry i cenę na metce. W przypadku dwóch pozornie jednakowych produktów, ostatecznym wyznacznikiem zakupu zostaje cena. Jeśli można kupić coś taniej, to czemu by nie skorzystać, prawda? Problem leży w odpowiednim podejściu do zagadnienia ceny. Mimo iż jeden produkt ma niższą cenę od drugiego, to może mieć wyższe koszty utrzymania – np. zużywać więcej energii, mieć droższe części zamienne lub krótszy okres gwarancyjny.

Analiza TCO ma za zadanie przede wszystkim pokazanie kosztów niewidocznych na pierwszy rzut oka – mówi Konrad Badowski z AXIS. – TCO to po prostu model szacowania finansowego i o ile brzmi to prosto, to trzeba wykazać się sporą wiedzą na temat sprzętu, aby móc taki model sporządzić. W przypadku systemu dozoru, należy rozważyć choćby koszty biznesowe związane z przestojem, kontrolami, serwerowniami czy cyberbezpieczeństwem. Dopiero po wzięciu pod uwagę wszystkich aspektów, widać jak koszty rozkładają się w czasie, oraz która opcja jest tą bardziej wydajną. Wyniki mogą być zaskakujące.

Zakup to dopiero początek

Badania firmy AXIS pokazują, iż sam zakup systemu dozoru to jedynie 30% całkowitego kosztu posiadania. Firmy ponoszą ponad 70% wydatków podczas użytkowania. Największe oszczędności można uzyskać w trakcie wieloletniej eksploatacji sprzętu. Mogą one wynikać także z niskich kosztów utrzymania lub wyposażenia w intuicyjny system. Wieloletnie użytkowanie sprzętu usprawnia również proces szkolenia nowych osób odpowiedzialnych za obsługę sprzętu, co szybko znajduje odzwierciedlenie w obniżonym koszcie całościowym użytkowania.

Przy tego typu inwestycjach, ważne jest spojrzenie z dystansu. Warto zadać sobie pytanie: Co, jeśli kamera jest tańsza w zakupie, ale przez najbliższe 7 lat wydam na jej utrzymanie dwa razy tyle? Nie zależy to tylko od jakości sprzętu, ale przede wszystkim od poprawnego użytkowania. Jeśli wiem, że nie wykorzystam pełnego potencjału jednostki, to dlaczego nie miałbym kupić kamery, która oferuje odrobinę mniej możliwości, ale ma niższą cenę? Właśnie dlatego staramy się w Axis brać czynny udział w projektowaniu rozwiązań dozoru wizyjnego. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać rozwiązanie idealnie pasujące do potrzeb danego miejsca i oczekiwań inwestora– mówi Konrad Badowski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.