Chaos wywołany przez COVID-19 ułatwił hakerom ataki na chmurowe systemy pocztowe
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Trend Micro Incorporated, będąca liderem w dziedzinie zabezpieczeń chmury, poinformowała o zablokowaniu 16,7 miliona zagrożeń wysokiego ryzyka rozpowszechnianych za pośrednictwem wiadomości e-mail, które przedostały się przez wbudowane filtry dostawców usług poczty internetowej. Oznacza to wzrost o prawie jedną trzecią w porównaniu do danych z 2019 r.
Te nowe statystyki zostały dostarczone przez Cloud App Security (CAS) ― rozwiązanie Trend Micro oparte na interfejsie API, które zapewnia drugą warstwę ochrony systemom Microsoft Exchange Online, Gmail i wielu innym usługom[i].
Pełne dane na temat zagrożeń w poczcie elektronicznej chronionej naszą usługą w 2020 roku można znaleźć w raporcie pt.: Trend Micro Cloud App Security Threat Report 2020.
„COVID-19 zmusił wiele organizacji do przyspieszenia cyfryzacji, a aplikacje typu SaaS (ang. Software as a Service) stały się niezbędne dla pracowników zdalnych. Wszędzie tam, gdzie są użytkownicy, trzeba jednak liczyć się z zagrożeniami. Podczas pandemii stwierdziliśmy rekordową liczbę ataków wymierzonych w to właśnie najsłabsze ogniwo przedsiębiorstw” ― powiedziała Wendy Moore, wiceprezes ds. marketingu produktów w Trend Micro. „Rozwiązanie Trend Micro Cloud App Security jest niezbędne do zapewnienia dodatkowej warstwy ochrony. Każde z tych blisko 17 milionów zagrożeń, które wcześniej nie były wykrywane, stwarza ryzyko kradzieży danych przedsiębiorstwa, ataków ransomware i oszustw”.
Krajobraz zagrożeń e-mailowych w 2020 roku
W 2020 roku odnotowano dwucyfrowy wzrost liczby wykrytych ataków szkodliwego oprogramowania, kradzieży poświadczeń oraz wiadomości e-mail mających na celu wyłudzanie informacji (phishing), natomiast wskaźniki występowania ataków BEC nieco spadły.
- Wiadomości e-mail zawierające szkodliwe oprogramowanie: Trend Micro wykrył 1,1 miliona wiadomości e-mail zawierających szkodliwe oprogramowanie. To wzrost o 16% w porównaniu z 2019 rokiem. Wiele spośród tych wiadomości to ataki Emotet i Trickbot, często poprzedzające ukierunkowane ataki ransomware.
- Phishing: W 2020 roku Trend Micro przechwycił ponad 6,9 mln wiadomości e-mail mających na celu wyłudzanie danych, to o 19% więcej niż w 2019 r. Pomijając wyłudzanie poświadczeń, liczba zagrożeń należących do tej kategorii wzrosła w tym okresie o 41%. Częstą przynętą było hasło „COVID-19”, podobnie jak znane marki, takie jak Netflix, które stały się popularne podczas pandemii. Hakerzy zwykle szukali danych osobowych i finansowych umożliwiających osiąganie zysków.
- Wyłudzanie danych uwierzytelniających: Trend Micro wykrył prawie 5,5 mln prób kradzieży poświadczeń użytkowników, które zostały przepuszczone przez dotychczas używane filtry zabezpieczeń w chmurze. To o 14% więcej w porównaniu z rokiem 2019. Liczba ta obejmuje większość wykrytych wiadomości phishingowych. Ponadto hakerzy coraz częściej uzupełniają tę formę ataku o vishing – podejmując telefoniczne próby wyłudzenia danych.
- Ataki Business Email Compromise ― BEC: Choć liczba wykrytych ataków tego typu spadła o 18% rok do roku, średnie straty są coraz większe (między pierwszym a drugim kwartałem 2020 roku wzrosły o 48%).
Ochrona poczty e-mail i opartych na chmurze narzędzi do współpracy
Rozwiązanie Trend Micro Cloud App Security zapewnia kompleksową, wielowarstwową ochronę platform, takich jak Microsoft 365 i Google Workspace, obejmującą następujące elementy:
- Writing Style DNA - oparty na uczeniu maszynowym mechanizm wykrywania stylu pisania użytkowników, który ułatwia wykrywanie ataków typu BEC.
- Funkcje rozpoznawania obrazu (tzw. widzenia komputerowego) i sztucznej inteligencji umożliwiające wykrywanie prób wyłudzania danych uwierzytelniających.
- Analiza szkodliwego oprogramowania w środowisku sandbox.
- Wykrywanie eksploitów w dokumentach.
- Technologie oceny reputacji plików, wiadomości e-mail i adresów WWW.
- Ochrona przed utratą danych (Data Loss Prevention ― DLP).
- Trend Micro Vision One™ ― kompleksowe rozwiązanie XDR umożliwiające przeprowadzanie dochodzeń, wykrywanie zagrożeń i reagowanie, obejmujące punkty końcowe, wiadomości e-mail, sieć i serwery.
[i] Rozwiązanie to chroni też różne aplikacje i usługi chmurowe, takie jak Microsoft OneDrive for Business, SharePoint Online, Microsoft Teams, Google Drive, Box, Dropbox i Salesforce.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.