Komunikaty PR

ChatGPT i nowe rodzaje ryzyka

2023-11-21  |  01:00

Obecny rozwój technologii sprzyja niepożądanym zjawiskom, takim jak ataki ransomware, tworzenie fałszywych obrazów filmowych, zdjęć czy dźwięków, a także innych wyrafinowanych problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Niestety, strategie zarządzania ryzykiem organizacji nie nadążają za nowymi trendami. Takie wnioski można wysnuć na podstawie globalnego badania firmy Riskonnect przeprowadzonej wśród ponad 300 specjalistów ds. ryzyka i zgodności. Jedną z zasadniczych kwestii jest sposób wykorzystania w organizacjach narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Według raportu Riskconnect 93 proc. firm zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z używania takich narzędzi, ale tylko 9 proc. jest przygotowanych do zarządzania zagrożeniami. Badanie wykazało, że największe obawy dotyczą: prywatności danych i kwestii cybernetycznych (65 proc.), pracowników podejmujących decyzje w oparciu o niedokładne informacje (60 proc.), nadużyć pracowników i ryzyka etycznego (55 proc) oraz ryzyka związanego z prawami autorskimi i własnością intelektualną (34 proc).

 

Pewnego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, iż zaledwie 17 proc. organizacji formalnie przeszkoliło personel bądź poinformowało go o zagrożeniach związanych z generatywną sztuczną inteligencją.

  • To zaniedbanie najczęściej wynika z szaleńczego tempa w jakim rozwijają się nowe technologie. Firmy często nie wiedzą jak się w tej sytuacji odnaleźć, od czego w ogóle zacząć. Poza tym może to oznaczać, że przedsiębiorstwa nie odczuwają jeszcze wpływu tych zagrożeń. Najwyraźniej większość z nich stosuje podejście „poczekaj i zobacz”. Niemniej biorąc pod uwagę szybko rosnącą popularność takich narzędzi jak ChatGPT, firmy prędzej czy później zmienią swoje nastawienie i podejmą odpowiednia działania w kierunku edukacji personelu – zauważa Justyna Materowicz Business Unit Manager w firmie Senetic.

 

Sztuczna inteligencja napędza ataki

Riskonnect w swoim raporcie odnosi się też do obecnego stanu cyberbezpieczeństwa. Niemal połowa uczestników badania uważa, że ransomware oraz naruszenia bezpieczeństwa stanowią największe zagrożenia dla prowadzenia ich działalności biznesowej. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza, że rok 2023 ma szansę być rekordowym, jeśli chodzi o wysokość wnoszonych okupów. Według prognoz może to być blisko 900 milionów dolarów. Natomiast średni koszt jaki ponosi ofiara ataku ransomware (nie wliczając w to okupu) wynosi 4,45 mln dolarów.

Generatywna sztuczna inteligencja zwiększa możliwości hakerów w zakresie tworzenia bardziej spersonalizowanych i realistycznych wiadomości e-mail w celu infiltracji systemów firmowych i przejmowania nad nimi kontroli. Według danych z raportu Riskonnect sztuczna inteligencja stoi za ponad czterokrotnym wzrostem prób włamań na konta w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z całym 2022 rokiem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.