ChatGPT i nowe rodzaje ryzyka
Obecny rozwój technologii sprzyja niepożądanym zjawiskom, takim jak ataki ransomware, tworzenie fałszywych obrazów filmowych, zdjęć czy dźwięków, a także innych wyrafinowanych problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Niestety, strategie zarządzania ryzykiem organizacji nie nadążają za nowymi trendami. Takie wnioski można wysnuć na podstawie globalnego badania firmy Riskonnect przeprowadzonej wśród ponad 300 specjalistów ds. ryzyka i zgodności. Jedną z zasadniczych kwestii jest sposób wykorzystania w organizacjach narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Według raportu Riskconnect 93 proc. firm zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z używania takich narzędzi, ale tylko 9 proc. jest przygotowanych do zarządzania zagrożeniami. Badanie wykazało, że największe obawy dotyczą: prywatności danych i kwestii cybernetycznych (65 proc.), pracowników podejmujących decyzje w oparciu o niedokładne informacje (60 proc.), nadużyć pracowników i ryzyka etycznego (55 proc) oraz ryzyka związanego z prawami autorskimi i własnością intelektualną (34 proc).
Pewnego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, iż zaledwie 17 proc. organizacji formalnie przeszkoliło personel bądź poinformowało go o zagrożeniach związanych z generatywną sztuczną inteligencją.
- To zaniedbanie najczęściej wynika z szaleńczego tempa w jakim rozwijają się nowe technologie. Firmy często nie wiedzą jak się w tej sytuacji odnaleźć, od czego w ogóle zacząć. Poza tym może to oznaczać, że przedsiębiorstwa nie odczuwają jeszcze wpływu tych zagrożeń. Najwyraźniej większość z nich stosuje podejście „poczekaj i zobacz”. Niemniej biorąc pod uwagę szybko rosnącą popularność takich narzędzi jak ChatGPT, firmy prędzej czy później zmienią swoje nastawienie i podejmą odpowiednia działania w kierunku edukacji personelu – zauważa Justyna Materowicz Business Unit Manager w firmie Senetic.
Sztuczna inteligencja napędza ataki
Riskonnect w swoim raporcie odnosi się też do obecnego stanu cyberbezpieczeństwa. Niemal połowa uczestników badania uważa, że ransomware oraz naruszenia bezpieczeństwa stanowią największe zagrożenia dla prowadzenia ich działalności biznesowej. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza, że rok 2023 ma szansę być rekordowym, jeśli chodzi o wysokość wnoszonych okupów. Według prognoz może to być blisko 900 milionów dolarów. Natomiast średni koszt jaki ponosi ofiara ataku ransomware (nie wliczając w to okupu) wynosi 4,45 mln dolarów.
Generatywna sztuczna inteligencja zwiększa możliwości hakerów w zakresie tworzenia bardziej spersonalizowanych i realistycznych wiadomości e-mail w celu infiltracji systemów firmowych i przejmowania nad nimi kontroli. Według danych z raportu Riskonnect sztuczna inteligencja stoi za ponad czterokrotnym wzrostem prób włamań na konta w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z całym 2022 rokiem.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.