Co dalej z polskim Eldorado? Czy branża IT wraca do formy sprzed kryzysu?
Anna
Awareson
Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/
Ponad połowa managerów IT przyznaje, że boryka się z cięciami budżetowymi – i jest to najczęściej wskazywany przez nich obecnie problem. Co szósty musiał w tym roku ograniczyć zatrudnienie, a co dziesiąty wciąż stoi przed takim ryzykiem. Jednocześnie globalne wydatki na IT rosną i coraz więcej firm odmraża wstrzymane projekty. Czy branża hi-tech powoli wraca do formy i co to oznacza dla pół miliona pracujących w niej specjalistów?
Mieć ciastko…i zjeść ciastko
Zarządzanie okrojonym budżetem to wyzwanie, na jakie wskazuje większość (57%) liderów IT badanych w lipcu tego roku przez Awareson, firmę doradczą w obszarze nowych technologii. W tych trudnych okolicznościach 37% z nich planuje zwiększenie liczby projektów, 12% przeprowadzi cięcia, a kolejnych 10% wstrzymuje się z decyzjami – tak wynika z najnowszego raportu Awareson „Kto tu dyktuje warunki. Rynek pracy IT i SAP 2024.” Część firm w Polsce powoli wznawia wstrzymane projekty, inne liczą na odbicie na początku przyszłego roku. Wg danych firmy Gartner w 2024 roku inwestycje w IT urosną globalnie o 8,6% do 5,04 bln dolarów, a rynek wierzy, że te prognozy się sprawdzą.
Podwyżki czy cięcia wynagrodzeń?
Przez ostatnie 3 lata stawki w IT rosły o 15-20% rocznie, a w niektórych obszarach technologicznych nawet dwu- czy trzykrotnie. W tym roku wzrosty wyhamowały.
- Nowością z porównaniu z zeszłym rokiem jest otwartość kandydatów na negocjacje stawek: w przypadku rozwojowego i długofalowego projektu z pracą zdalną – kandydaci są skłonni do kompromisu i zejścia ze swych oczekiwań finansowych – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson.
Blisko połowa badanych specjalistów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Najbardziej usatysfakcjonowani są eksperci powyżej 9 lat doświadczenia. W tej grupie wskaźnik zadowolenia wynosi blisko 70%. W przypadku juniorów jest już o połowę niższy. I to właśnie juniorzy najbardziej liczą na podwyżki. Prawie 90% z nich oczekuje wzrostu stawki w ciągu najbliższego roku (dla całej badanej grupy to 79%), z tego aż połowa liczy na podwyżki o ponad 15%. Podobne oczekiwania ma jedynie co piąty ekspert i co czwarty senior. Co na to pracodawcy? Podwyżki planuje blisko 70% firm IT - w większości do 10% czyli poniżej inflacji. 1/3 pracodawców albo utrzyma płace na obecnym poziomie albo będzie zmuszona do cięć. Oczekiwania kandydatów są więc sporo wyższe niż możliwości pracodawców.
Specjalistów wciąż brakuje
Mimo zwolnień w branży IT niedobór kandydatów wciąż jest odczuwalny. To drugi najczęściej wskazywany przez managerów problem. I na razie nic nie wskazuje na to, by zniknął. Prognozy wydatków na IT wskazują, że przynajmniej do 2026 roku rynek będzie się borykał z niedoborem specjalistów.
- Z mojego punktu widzenia wciąż największym wyzwaniem jest niedobór adekwatnych kandydatów. Nie mam tu na myśli ludzi znających wszystkie najnowsze wersje stosowanych w projekcie technologii, ale takich, którzy są gotowi się ich nauczyć – mówi w raporcie Awareson Michał Kasprzyk, Head of Alcon Global Services Regional Center.
Mimo spowolnienia, prawie 62% firm rozbudowuje swoje zespoły. Rośnie też popyt
z zagranicy, bo międzynarodowe korporacje sięgają po naszych, wciąż tańszych pracowników. Pojawiają się nowe wyzwania: aplikacji na ogłoszenia jest więcej, ale trudniejsza jest selekcja.
Dane, AI i chmura na topie
Sytuacja kandydatów zależy od doświadczenia i stacku technologicznego. Seniorzy i eksperci są rozchwytywani. Na gorsze zmienia się za to sytuacja pracowników z doświadczeniem od 2 do 5 lat. Mid developerzy, którzy w zeszłym roku odważnie wychodzili z oczekiwaniami na rynek (czasami wygórowanymi i wyższymi niż seniorzy), teraz są dużo bardziej elastyczni.
Coraz trudniej mają juniorzy. W obliczu spowolnienia, firmy starają się zatrzymywać najbardziej produktywnych pracowników, zwykle samodzielnych seniorów i ekspertów, praktycznie nie tworząc nowych miejsc pracy dla juniorów. To co logiczne w czasie kryzysu, może jednak skutkować zwiększonym niedoborem talentów za rok lub dwa.
- Trudno przewidywać przyszłość, ale rozwój na polu AI sugeruje, że specjaliści od machine learning oraz obszaru data będą coraz bardziej poszukiwani. Nie wygląda jednak na to by stawki w ogłoszeniach o pracę oferowane w branży miały znacząco wzrosnąć w 2024 roku– ocenia Krzysztof Kempiński, autor popularnego podcastu Porozmawiajmy o IT i współzałożyciel portalu SOLID.Jobs z ogłoszeniami o pracę w IT.
Jeśli chodzi o technologię - stawki rosną w obszarze ERP, security, cybersecurity oraz dla specjalistów i architektów rozwiązań chmurowych. Wysoko wyceniane są kompetencje związane z AI, Machine Learning i przetwarzaniem danych.
Praca zdalna w centrum uwagi
Raport Awareson pokazuje, że to nie wynagrodzenia będą w najbliższym czasie kluczowe w negocjacjach między kandydatami i pracodawcami, a powrót – przynajmniej częściowy – do biur.
- Praca zdalna to dla liderów IT nie tylko łatwiejszy dostęp do większej puli talentów, ale też wyzwania związane z zarządzaniem zespołami na odległość, oceną efektywności ich pracy, a przede wszystkim ze spadkiem zaangażowania pracowników. Dlatego w badaniu Awareson aż 27% managerów IT zadeklarowało, że będzie chciało zwiększyć obecność specjalistów w biurach w przyszłym roku – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson i koordynatorka badania.
Spotkają opór sporej grupy kandydatów: 26% specjalistów deklaruje, że chce pracować wyłącznie zdalnie, kolejnych 23% dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu. Wyzwaniem będzie nie tylko przekonanie pracowników do częstszej obecności w siedzibie firmy, ale też przemodelowanie zasad budowania kultury, mentoringu i współpracy w zespołach.
Raport Awareson „Kto tu dyktuje warunki? Rynek pracy IT i SAP 2024” powstał na podstawie 4 badań przeprowadzonych w połowie 2023 roku wśród 700 specjalistów IT i SAP oraz 69 firm IT lub z działami IT w Polsce. Można go pobrać bezpłatnie na stronie: www.awareson.com/getthereport
Więcej informacji:
Anna Jaglińska-Prawdzik
Head of Marketing
+48 532 605 820
anna.jaglinska@awareson.com
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.