Commvault opublikował wyniki finansowe za IV kwartał roku finansowego 2023
SIGMA International (Poland)
SIGMA International (Poland)
ul. Olesińska 2
02-548 Warszawa
sigma|sigma.com.pl| |sigma|sigma.com.pl
+48 22 626 96 74
sigma.com.pl
Commvault, lider w dziedzinie ochrony danych w złożonych i newralgicznych środowiskach hybrydowych współczesnych globalnych przedsiębiorstw, przedstawił wyniki finansowe za Q4 i cały rok finansowy, który zakończył się 31 marca 2023.
Oto najważniejsze wyniki za IV kwartał i cały rok finansowy 2023:
| IV | Rok finansowy |
Wyniki wg GAAP: | ||
Przychody | 203,5 mln USD | 784,6 mln USD |
Strata z działalności operacyjnej (EBIT) | (37,7) mln USD | (15,9) mln USD |
Marża EBIT | (18,5)% | (2,0)% |
Rozwodniona strata na jedną akcję | (0,98) USD | (0,80) USD |
Wyniki wg standardów innych niż GAAP: | ||
Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) | 45,4 mln USD | 159,9 mln USD |
Marża EBIT | 22,3% | 20,4% |
Rozwodniony zysk na jedną akcję | 0,73 USD | 2,56 USD |
Commvault zamknął rok w dobrym stylu, do czego przyczyniły się roczne przychody cykliczne jednostki Metallic na poziomie ponad 100 mln USD, 15-procentowy wzrost r/r rocznych przychodów cyklicznych ogółem i solidne przepływy pieniężne – powiedział Sanjay Mirchandani, prezes i dyrektor generalny przedsiębiorstwa. Dynamicznie wkraczamy w nowy rok finansowy z przekonaniem, że zapewniamy naszym klientom skuteczną ochronę również na przyszłość.
Przychody ogółem za IV kwartał roku finansowego 2023 wyniosły 203,5 mln USD, co oznacza spadek o 1% r/r. W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody ogółem wzrosłyby o 2%. Przychody cykliczne ogółem ukształtowały się na poziomie 173,9 mln USD, nie zmieniły się więc względem poprzedniego roku. W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody cykliczne ogółem zwiększyłyby się o 3%. Przychody cykliczne stanowiły 85% przychodów ogółem.
W całym roku finansowym przychody ogółem wzrosły o 2% w porównaniu z rokiem finansowym 2022 do 784,6 mln USD. W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody ogółem wzrosłyby o 6%.
Roczne przychody cykliczne (ARR), które reprezentują roczną wartość wszystkich aktywnych strumieni powtarzalnych przychodów firmy Commvault na koniec okresu sprawozdawczego, wyniosły wg stanu z 31 marca 2023 r. 668,4 mln USD, zwiększyły się więc o 15% r/r. W przypadku niezmiennych r/r kursów walut roczne przychody cykliczne wzrosłyby o 17%; odnotowany wzrost jest efektem utrzymującej się silnej pozycji rozwiązań Metallic oferowanych jako usługi.
Przychody z oprogramowania i produktów wyniosły w IV kwartale 90,2 mln USD, co oznacza spadek o 10% r/r. O 12% zmniejszyły się przy tym przychody z większych transakcji (czyli takich, w których przychody z oprogramowania i produktów przekraczają 0,1 mln USD). W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody z oprogramowania i produktów spadłyby o 8%.
W kwartale zakończonym 31 marca 2023 r. przychody z większych transakcji stanowiły 72% przychodów spółki z oprogramowania i produktów. W ciągu tych trzech miesięcy zawarto 187 takich transakcji, natomiast w analogicznym okresie roku finansowego 2022 było ich 226. W IV kwartale roku finansowego 2023 średnie przychody z większych transakcji kształtowały się na poziomie ok. 347 000 USD i zwiększyły się o 6% w stosunku do IV kwartału poprzedniego roku.
W całym roku finansowym przedsiębiorstwo odnotowało przychody z oprogramowania i produktów w wysokości 355,1 mln USD (stabilnie r/r). W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody z oprogramowania i produktów wzrosłyby o 4%.
Przychody z usług zwiększyły się w IV kwartale o 7% r/r do 113,2 mln USD. W całym roku finansowym spółka odnotowała przychody z usług na poziomie 429,5 mln USD, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z rokiem finansowym 2022. do wzrostu przychodów w tym obszarze r/r przyczyniły się w dużej mierze przychody z rozwiązań Metallic oferowanych jako usługi. W przypadku niezmiennych r/r kursów walut przychody z usług wzrosłyby o 11% w IV kwartale i o 9% w całym roku finansowym.
W sprawozdaniu sporządzonym wg standardów GAAP strata z działalności operacyjnej (EBIT) w IV kwartale wyniosła 37,7 mln USD wobec 11,4 mln USD zysku w analogicznym kwartale rok wcześniej. Spadek r/r w przypadku EBIT liczonego wg standardów GAAP wynika przede wszystkim z bezgotówkowego odpisu z tytułu utraty wartości na poziomie 53,5 mln USD w związku z planem sprzedaży siedziby przedsiębiorstwa. EBIT liczony wg standardów innych niż GAAP sięgnął w IV kwartale 45,4 mln USD; w analogicznym okresie rok wcześniej było to 46,6 mln USD.
W sprawozdaniu sporządzonym wg standardów GAAP strata z działalności operacyjnej (EBIT) za cały rok finansowy wyniosła 15,9 mln USD wobec 41,6 mln USD zysku rok wcześniej. EBIT za rok finansowy 2023 liczony wg standardów innych niż GAAP sięgnął 159,9 mln USD (rok wcześniej było to 161,7 mln USD).
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w IV kwartale roku finansowego 2023 miały wartość 67,8 mln USD wobec 87,1 mln USD w analogicznym okresie poprzedniego roku finansowego. W całym roku finansowym przepływy pieniężne z działalności operacyjnej ukształtowały się na poziomie 170,3 mln USD (w roku finansowym 2022 było to 177,2 mln USD). Ważnym czynnikiem generującym przepływy pieniężne w dalszym ciągu jest wzrost przychodów przyszłych okresów związany z rozwiązaniami Metallic oferowanymi jako usługi.
W IV kwartale roku finansowego 2023 firma Commvault odkupiła ok. 1,0 mln swoich akcji zwykłych za 60,8 mln USD w średniej cenie ok. 60,76 USD za akcję. W całym roku finansowym przedsiębiorstwo odkupiło ok. 2,5 mln swoich akcji zwykłych za 150,9 mln USD w średniej cenie ok. 59,90 USD za akcję. Łączne środki pieniężne spółki na 31 marca 2023 r. wynosiły 287,8 mln USD wobec 267,5 mln USD na 31 marca 2022 r. Spółka nie miała zadłużenia związanego z linią kredytu odnawialnego.
20 kwietnia 2023 r. zarząd zatwierdził zwiększenie programu wykupu akcji do 250,0 mln USD. Upoważnienie ze strony zarządu pozwala spółce co jakiś czas odkupować jej akcje zwykłe na otwartym rynku lub przez transakcje objęte prywatnymi negocjacjami, zależnie od warunków rynkowych i innych okoliczności. Zgoda zarządu obowiązuje bezterminowo.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.