Komunikaty PR

Cyberbezpieczeństwo jako usługa: bat na hakerów

2023-11-02  |  01:00

Jak wynika z danych CERT Polska liczba zarejestrowanych incydentów bezpieczeństwa w ubiegłym roku wzrosła niemal dwukrotnie. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach cyberprzestępcy zwolnią tempo. Firmy niestety nie tylko nabierają się na techniki stosowane od lat przez napastników, ale muszą też stawić czoła nowym pojawiającym się zagrożeniom. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nasileniem się ataków wymierzonych w infrastrukturę krytyczną, przedmioty należące do Internetu Rzeczy czy łańcuchy dostaw. Napastnicy oprócz tego, że dysponują coraz większymi środkami finansowymi, przejmują najlepsze wzorce dystrybucji z legalnego rynku, czego przykładem jest Ransomware as a Service (RaaS). Model polega na sprzedaży lub wynajmie złośliwego oprogramowania zewnętrznym podmiotom. RaaS jest jedną z głównych przyczyn szybkiego rozprzestrzeniania się ransomware, ponieważ umożliwia przeprowadzenie ataków osobom o znikomej wiedzy technicznej.

  • O ile gangi cyberprzestępcze bardzo mocno się rozwijają w stosowanych technikach, o tyle po drugiej stronie barykady obserwujemy pewien zastój. Działy IT znalazły się w defensywie, między innymi ze względu na brak fachowców. Według różnych szacunków obecnie w Polsce brakuje 17,5 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, a na jednego kandydata przypada siedem nieobsadzonych wakatów. Nie jest to luka, którą uda się zlikwidować w ciągu najbliższych kilku lat. Zapotrzebowanie na ekspertów zdolnych do obrony przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami będzie wyprzedzać podaż wykwalifikowanego personelu. - wyjaśnia Dariusz Kopyść Systems Engineer w firmie Senetic.

 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo muszą zarządzać w organizacjach kilkoma lub kilkunastoma produktami do ochrony danych, sieci, urządzeń końcowych, pochodzącymi od różnych vendorów. Brak możliwości integracji pomiędzy wieloma rozwiązaniami, a także ograniczone zasoby ludzkie dodatkowo utrudniają to zadanie.

 

Usługodawcy chronią przed hakerami

Analitycy zgodnie twierdzą, że w przypadku małych i średnich firm jednym z najlepszych sposobów na walkę z gangami cyberprzestępczymi jest sięgnięcie po posiłki z zewnątrz. Już od pewnego czasu w ten sposób działają chociażby przedsiębiorcy zza oceanu korzystający z modelu usługowego. Niemniej w najbliższych latach popyt na usługi cyberbezpieczeństwa ma rosnąć na całym świecie. Według Allied Market Research wartość globalnego rynku usług zarządzanych wyniosła w 2020 roku 22,45 miliarda dolarów i szacuje się, że do 2030 roku osiągnie 77,01 miliarda dolarów.

Zarządzanie usługami cyberbezpieczeństwa najczęściej odbywa się za pośrednictwem modelu bazującego na subskrypcji i obejmuje bieżące monitorowanie, zarządzanie i wsparcie infrastruktury bezpieczeństwa organizacji.

Większość dostawców usług oferuje zarządzanie narzędziami i urządzeniami bezpieczeństwa, w tym firewallami oraz VPN. Poza tym mogą również oferować zarządzanie skanowaniem luk w zabezpieczeniach, zarządzanie zasobami bezpieczeństwa oraz monitorowanie SIEM i centrum operacji bezpieczeństwa. Bardzo istotną kwestią jest przeprowadzenie analizy kluczowych procesów biznesowych pod kątem zachowania ciągłości działania, to niezbędny krok w doborze odpowiednich rozwiązań u klienta.” - tłumaczy Tomasz Świerczyński Lider Zespołu Sprzedaży w Senetic.

 

Poza klasycznymi usługami MSSP (Managed Security Service Provider) ciekawe perspektywy rysują się przed MDR (Managed Detection Response). To usługa powiązana z produktami EDR (Endpoint Detection and Response), czyli systemami służącymi do wykrywania i reagowania na podejrzane aktywności zachodzące na urządzeniach końcowych, a także XDR - będącym rozszerzeniem EDR.

 

- Oba rozwiązania - EDR oraz XDR cieszą się dużym popytem wśród odbiorców biznesowym, aczkolwiek do ich obsługi potrzebny jest wyspecjalizowany zespół zajmujący się wykrywaniem zagrożeń i ich analizą. Niestety, wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie posiada na tylu wykwalifikowanych pracowników, aby sprostać temu zadania. W związku z tym coraz częściej wybierają opcję MDR, w której za obsługą systemów odpowiadają specjaliści z zewnątrz – wyjaśnia Justyna Materowicz – Business Unit Manager w Senetic.

 …

Innym modelem powoli zyskującym zwolenników jest SOC as a Service, - usługa monitoringu zasobów klienta pod kątem utrzymania i zapewniania działania, prawidłowej konfiguracji, a także integracji środowisk IT. Infrastruktura może znajdować się zarówno w środowisku lokalnym, jak i chmurowym.

 

Rynek usług cyberbezpieczeństwa w Polsce dopiero raczkuje. Choć dostawcy posiadają odpowiednie rozwiązania, wciąż brakuje integratorów zainteresowanych świadczeniem MSSP, MDR czy SOC as a service. Wejście w ten obszar rynku wymaga odpowiednich kompetencji i wiąże się z pewną dozą ryzyka. Niemniej gra jest warta świeczki, bowiem firmy coraz częściej dochodzą do wniosku, że bardziej opłaca się korzystać z usług zewnętrznego dostawcy niż etat dla ceniącego się specjalisty.

 

Źródło: White Magick

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.