Komunikaty PR

Cyberprzestępcy „łowią” na informacje o śmierci i pogrzebach

2024-05-07  |  14:00
Kontakt
Patrycja Kaleta-Łuczynowicz
Linkleaders

Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/

Fałszywe informacje o śmierci znanych osób, a także wykorzystywanie prawdziwych ogłoszeń o pogrzebach i nekrologów, w celu snucia cyberprzestępczych intryg – to jedna z bardziej niegodnych strategii phishingowych. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przestrzegają, że cyberprzestępcy nie mają jednak zahamowań i w wątpliwy moralnie sposób są w stanie wykorzystać ludzkie emocje, smutek, dezorientację czy ciekawość, związaną z informacjami o śmierci znanych lub znajomych osób.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET przestrzegają przed cyberoszustwami, wymierzonymi m.in. w żałobników. Mechanizm jednego z najbardziej nieetycznych działań cyberprzestepczych, wykorzystuje przede wszystkim socjotechnikę i ludzkie emocje. Pod względem technicznym jest prosty – to phishing, a więc próba nakłonienia użytkowników do kliknięcia w podejrzany link. Może skutkować instalacją złośliwego oprogramowania lub dalszym „wciąganiem” ofiary w intrygę i nakłonieniem do wykonania przelewu lub przekazania danych bankowych.

Jako przynętę, cyberprzestępcy wykorzystywać mogą w tym przypadku prawdziwe materiały – zamieszczane w internecie nekrologi, e-klepsydry publikowane na specjalnych stronach funeralnych, witrynach zakładów pogrzebowych oraz w mediach społecznościowych. Atakujący wykorzystują skradzione z takich źródeł zdjęcia i informacje i re-publikują je w mediach społecznościowych, w towarzystwie fałszywych linków. Wszystko okraszone informacją o tym, że po kliknięciu znajdziemy więcej informacji, dostęp do księgi pamiątkowej, a nawet… do transmisji pogrzebu online. Ten ostatni pretekst pozwala im płynnie przejść do żądania uiszczenia opłaty za taką rzekomą transmisję. Druga odmiana tego oszustwa wykorzystuje naturalne zainteresowanie informacjami o celebrytach i granicznych wydarzeniach z ich życia. Oszuści często przygotowują więc także chwytliwe i krzykliwe nagłówki, komunikujące fałszywe przekazy o śmierci czy wypadku znanych osób.

Użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność wobec wszelkich zewnętrznych linków z sensacyjnymi informacjami, zarówno na temat celebrytów, polityków, jak i osób znanych im osobiście. Warto zawsze poszukać tej informacji w innym miejscu lub zweryfikować u źródła. Pamiętajmy, że kampanie cyberprzestępcze wykorzystujące informacje o śmierci to element tzw. inżynierii społecznej. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, jak wykorzystać ludzkie emocje w takim momencie. Mają też obecnie dostęp do technologii i narzędzi, pozwalających im uwiarygadniać przekazy. Jeśli wykorzystują informacje o rzeczywistych wydarzeniach – są w stanie je targetować np. na członków lokalnych społeczności, czy trafiać do osób, które już wcześniej np. pozostawiły emotikony pod autentycznym postem o wydarzeniu. Z kolei, jeśli tworzą fałszywe informacje, np. o śmierci celebrytów, mogą wykorzystywać do ich preparowania technologię AI, deepfake i zaawansowane narzędzia graficzne. Dlatego powinniśmy uważnie weryfikować każdą informację, jaką znajdziemy w internecie. Jak najwięcej osób powinno mieć też świadomość tego, że nie wszystkie materiały zdjęciowe, audio i wideo w sieci są prawdziwe. Rozmawiajmy o tym z dziećmi, osobami starszymi i każdym, kto nie ma wystarczającej wiedzy o cyfrowym świecie. komentuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.