Cyberwojna trwa w najbardziej zapalnych regionach świata – najnowszy raport ESET
To, że cyberataki stanowią istotną część trwającej w Ukrainie wojny, jest już dla wszystkich oczywiste. Jak pokazuje najnowszy raport ESET, cyberwojna nie stanowi ewenementu, a raczej stały element współczesnych działań wojennych. Wszędzie tam, gdzie rośnie temperatura konfliktu, równolegle z konwencjonalnymi siłami zbrojnymi, zaczynają działać cyberprzestępcy. Obecnie są szczególnie aktywni w Ukrainie, Izraelu oraz na Tajwanie. Na terenie Europy również bardzo aktywnie działają grupy szpiegowskie z Rosji i Chin.
Po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i podczas trwającej wojny w Gazie ESET wykrył znaczny wzrost aktywności ze strony grup cyberprzestępczych związanych z Iranem. Grupy powiązane z Rosją skupiły swoją działalność na szpiegostwie w Unii Europejskiej i atakach na Ukrainę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy badacze ESET zaobserwowali również liczne kampanie prowadzone przez chińskie grupy, wymierzone w różne cele na Tajwanie, gdzie w styczniu odbyły się wybory prezydenckie.
- Celem większości kampanii były instytucje rządowe i określone branże, na przykład nieustannie nękana atakami ukraińska infrastruktura krytyczna. Europa doświadczyła zróżnicowanych ataków ze strony wielu różnych podmiotów. Grupy sprzymierzone z Rosją coraz mocniej koncentrują się na szpiegostwie w Unii Europejskiej, ale również organizacje związane z Chinami ewidentnie interesują się UE, utrzymując tu swoją stałą obecność – mówi Jean-Ian Boutin, Director of Threat Research w ESET.
Rosyjskie grupy szpiegowskie koncentrują się na celach rządowych i sektorach kluczowych, takich jak np. energetyczny, obronny, NGO, edukacyjny czy telekomunikacyjny.
Poza tym prowadzą również szeroko zakrojone działania dezinformacyjne i psychologiczne jak np. odkryta przez badaczy ESET kampania Operation Texonto. Jej celem było rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich protestach wyborczych i sytuacji wojennej w Charkowie, aby zwiększać niepewność wśród Ukraińców i Ukrainek, zarówno w kraju, jak i za granicą. W marcu atakujący próbowali również podszyć się pod zespół Aleksieja Nawalnego, aby zdezorganizować protest jego zwolenników.
W Tajwanie grupa SparklingGoblin zaatakowała telewizję, a bardzo aktywna Flax Typhoon obrała za cel organizacje rządowe, ale także firmę konsultingową, firmę zajmującą się oprogramowaniem do rezerwacji podróży oraz organizacje z branży farmaceutycznej i elektronicznej.
Śledząc zagrożenia związane z Iranem, badacze ESET zaobserwowali gwałtowny wzrost aktywności po ataku na Izrael 7 października 2023. Zwiększona aktywność koncentrowała się na dwóch głównych działaniach: kradzieży danych uwierzytelniających oraz na kolejnych atakach mających na celu uszkodzenie, zniszczenie systemów i destabilizację funkcjonowania organizacji. Warto zauważyć, że współmiernie do wzrostu liczby ataków spadła ich skuteczność i jakość operacyjna wykorzystywanych w nich narzędzi.
- Znając skalę działań cyberprzestępczych i cyberszpiegowskich, powinniśmy być bardzo ostrożni. Ważnymi celami cyberprzestępców są oczywiście elementy infrastruktury krytycznej czy instytucje rządowe. Nie możemy jednak zapominać, że jednym z ich głównych założeń jest sianie dezinformacji i paniki. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, co czytamy i oglądamy, a przede wszystkim, którym źródłom informacji ufamy – podsumowuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.