Cyberwojna trwa w najbardziej zapalnych regionach świata – najnowszy raport ESET
To, że cyberataki stanowią istotną część trwającej w Ukrainie wojny, jest już dla wszystkich oczywiste. Jak pokazuje najnowszy raport ESET, cyberwojna nie stanowi ewenementu, a raczej stały element współczesnych działań wojennych. Wszędzie tam, gdzie rośnie temperatura konfliktu, równolegle z konwencjonalnymi siłami zbrojnymi, zaczynają działać cyberprzestępcy. Obecnie są szczególnie aktywni w Ukrainie, Izraelu oraz na Tajwanie. Na terenie Europy również bardzo aktywnie działają grupy szpiegowskie z Rosji i Chin.
Po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i podczas trwającej wojny w Gazie ESET wykrył znaczny wzrost aktywności ze strony grup cyberprzestępczych związanych z Iranem. Grupy powiązane z Rosją skupiły swoją działalność na szpiegostwie w Unii Europejskiej i atakach na Ukrainę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy badacze ESET zaobserwowali również liczne kampanie prowadzone przez chińskie grupy, wymierzone w różne cele na Tajwanie, gdzie w styczniu odbyły się wybory prezydenckie.
- Celem większości kampanii były instytucje rządowe i określone branże, na przykład nieustannie nękana atakami ukraińska infrastruktura krytyczna. Europa doświadczyła zróżnicowanych ataków ze strony wielu różnych podmiotów. Grupy sprzymierzone z Rosją coraz mocniej koncentrują się na szpiegostwie w Unii Europejskiej, ale również organizacje związane z Chinami ewidentnie interesują się UE, utrzymując tu swoją stałą obecność – mówi Jean-Ian Boutin, Director of Threat Research w ESET.
Rosyjskie grupy szpiegowskie koncentrują się na celach rządowych i sektorach kluczowych, takich jak np. energetyczny, obronny, NGO, edukacyjny czy telekomunikacyjny.
Poza tym prowadzą również szeroko zakrojone działania dezinformacyjne i psychologiczne jak np. odkryta przez badaczy ESET kampania Operation Texonto. Jej celem było rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich protestach wyborczych i sytuacji wojennej w Charkowie, aby zwiększać niepewność wśród Ukraińców i Ukrainek, zarówno w kraju, jak i za granicą. W marcu atakujący próbowali również podszyć się pod zespół Aleksieja Nawalnego, aby zdezorganizować protest jego zwolenników.
W Tajwanie grupa SparklingGoblin zaatakowała telewizję, a bardzo aktywna Flax Typhoon obrała za cel organizacje rządowe, ale także firmę konsultingową, firmę zajmującą się oprogramowaniem do rezerwacji podróży oraz organizacje z branży farmaceutycznej i elektronicznej.
Śledząc zagrożenia związane z Iranem, badacze ESET zaobserwowali gwałtowny wzrost aktywności po ataku na Izrael 7 października 2023. Zwiększona aktywność koncentrowała się na dwóch głównych działaniach: kradzieży danych uwierzytelniających oraz na kolejnych atakach mających na celu uszkodzenie, zniszczenie systemów i destabilizację funkcjonowania organizacji. Warto zauważyć, że współmiernie do wzrostu liczby ataków spadła ich skuteczność i jakość operacyjna wykorzystywanych w nich narzędzi.
- Znając skalę działań cyberprzestępczych i cyberszpiegowskich, powinniśmy być bardzo ostrożni. Ważnymi celami cyberprzestępców są oczywiście elementy infrastruktury krytycznej czy instytucje rządowe. Nie możemy jednak zapominać, że jednym z ich głównych założeń jest sianie dezinformacji i paniki. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, co czytamy i oglądamy, a przede wszystkim, którym źródłom informacji ufamy – podsumowuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.