Komunikaty PR

Czy systemy bezpieczeństwa są faktycznie bezpieczne?

2020-11-26  |  09:00

Według szacunków, obecnie na świecie funkcjonuje 770 milionów kamer monitoringu, z czego aż 54% w Chinach. Jednocześnie firmy z Państwa Środka są światowymi liderami jeżeli chodzi
o produkcję systemów monitoringu, a popularność tej technologii zaczyna znacząco rosnąć. W 2021 roku na całym świecie kamer monitoringu ma być już ponad miliard[1]. W związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania – czy systemy bezpieczeństwa są faktycznie bezpieczne i jak należy zadbać
o ich bezpieczeństwo?

Techniczne systemy bezpieczeństwa służą głównie do zapewnienia bezpieczeństwa ludziom oraz do ochrony i kontroli mienia lub konkretnego obiektu. Składają się na nie systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji oraz komunikacji. Jednak to wciąż urządzenia IT, które działają w oparciu o dostęp do internetu.

Ich rosnąca popularność sprawia, że firmy, organizacje czy zwykli użytkownicy są narażeni na ataki hakerskie. W efekcie może to prowadzić do całego szeregu potencjalnych problemów, które mogą spowodować znaczne straty i szkody dla przedsiębiorstw.

Systemy bezpieczeństwa – luki i ataki

Systemy bezpieczeństwa, jak kamery monitorujące, korzystając z dostępu do internetu mają własne numery IP i już przez sam ten fakt są narażone na ataki hakerów. Większość sieci kamer pozwala użytkownikom na zdalny dostęp do nich właśnie przez internet (np. właściciel przedsiębiorstwa może sprawdzić, co pod jego nieobecność dzieję się w firmie czy magazynie). Hakerzy są w stanie wykorzystać luki tej funkcji do szybkiego odnalezienia podatnych na zagrożenia kamer, a następnie przeprowadzić atak, aby uzyskać do nich dostęp. Dotyczy to m.in. przechwytywania połączeń z kamerami, potajemnego monitorowania ich kanałów wideo czy kradzieży danych użytkowników lub haseł do urządzeń. Co gorsze, wszystko może odbyć się bez wiedzy właściciela. Do sierpnia 2020 roku w Internecie znaleziono już ponad 3,7 miliona urządzeń podatnych na tego typu ataki[2].

Problem jest poważny, gdy dodatkowo weźmie się pod uwagę luki w oprogramowaniu niektórych systemów. W lipcu br. litewskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego[3] opublikowało analizę, według której kamery chińskich producentów, do których należy znacząca część światowego rynku systemów zabezpieczeń, zawierają luki, które umożliwiają przesyłanie danych (zawierające informacje m.in. o nazwach użytkowników, hasłach do urządzenia) na serwery znajdujące się w Chinach[4].

Zabezpiecz swój system bezpieczeństwa

Aby skutecznie zabezpieczyć system bezpieczeństwa przez atakiem hakerskim należy zastosować się do kilku prostych środków ostrożności. Niezależnie czy używamy tych systemów w biznesie, jako przedstawiciele firm, instytucji, czy jako użytkownicy prywatni – te rekomendacje mają zastosowanie w niemal każdym przypadku dotyczącym systemów bezpieczeństwa.

1. Sprawdzaj producentów

„Decydując się na wybór systemu bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia producenta oprogramowania. Producenci niepodlegający europejskiemu prawu (RODO) oraz obowiązującym w Polsce normom prawnym nie ponoszą odpowiedzialności za wyciek czy kradzież danych” – radzi Damian Dopiera, dyrektor działu wsparcia technicznego C&C Partners.

Wiele oferowanych przez tego typu producentów systemów bezpieczeństwa praktycznie nie posiada żadnych zabezpieczeń — co najwyżej są zabezpieczone standardowymi hasłami, a użytkownicy często nie są świadomi konieczności ich zmiany.

2. Zmień hasło i nazwę użytkownika

Wielu użytkowników ma tendencję do używania domyślnych haseł i nazw użytkowników podczas konfigurowania systemów bezpieczeństwa. Zachowanie hasła i nazwy użytkownika ustawionych standardowo przez producenta jest jak zaproszenie dla hakera. Należy ustawić silne, trudne do odgadnięcia hasło – składające się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Kategorycznie nie należy używać tego samego hasła, które jest już używane online w innym miejscu. Warto w tym celu użyć menedżera haseł do wygenerowania silnego, losowego hasła.

3. Aktualizacje to podstawa

„Tak samo jak uaktualniamy swoje telefony, czy komputer, warto pamiętać o regularnej aktualizacji urządzeń systemów bezpieczeństwa. Przekłada się ona na poprawę funkcjonalności oprogramowania, dostosowanie go do aktualnych cyber-zagrożeń i usunięcia luk w oprogramowaniu, a w efekcie na wzrost poziomu bezpieczeństwa IT całego przedsiębiorstwa” – dodaje Dopiera.

Zaawansowane systemy automatycznie pobierają i instalują aktualizacje, jednak należy mieć świadomość, że niektóre wymagają od użytkownika ręcznego sprawdzenia i zainstalowania aktualizacji, co również zostało opisane w analizie systemów dokonanej przez litewski NCSC.

Podsumowanie

Powyższe rekomendacje to najprostsze sposoby na zabezpieczenie systemu bezpieczeństwa, z których może efektywnie skorzystać praktycznie każda firma. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy czy nawet kosztami, jak w przypadku aktualizacji. Jednak biorąc pod uwagę ryzyko strat wynikających z cyberataków taki koszt jest znikomy. Zakup systemu warto poprzedzić dokładną analizą. Dodatkowo należy zwracać uwagę na funkcjonalność i możliwość rozwoju danego systemu.  Wartością dodaną jest na pewno wsparcie techniczne, które powinno być gwarantowane przez dostawcę rozwiązań. Weryfikacja kluczowych cech oprogramowania stanowi podstawę wyboru bezpiecznego produktu, odpowiedniego do potrzeb biznesu i nie tylko.

 


[1] CNBC: https://www.cnbc.com/2019/12/06/one-billion-surveillance-cameras-will-be-watching-globally-in-2021.html

[2] The Register: https://www.theregister.com/2020/08/10/iot_p2p_horror/

[3] NCSC, Litwa znajduje się w pierwszej 5 państw najlepiej dbających o cyberbezpieczeństwo na świecie: https://news.itu.int/cgi-2019-released/

[4] Cyberdefence24.pl: https://www.cyberdefence24.pl/chinskie-systemy-monitoringu-zagrozeniem-dla-panstwa?fbclid=IwAR1ESCrxfen-ushHNr4X7tC3E77YjSmwvKRljCfDlDG--yH38TaFTQ2o16A

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.