Doxis4 SER Group pomaga zachować ciągłość biznesową w firmie Kombiverkehr
Europejska firma logistyczna Kombiverkehr dysponuje siecią pociągów towarowych w transporcie kombinowanym (drogowym i kolejowym), przewożąc ponad 800 000 ładunków ciężarówek za pomocą kolei. Jednocześnie wdraża korporacyjną platformę Doxis4 firmy SER Group do zarządzania treścią (ECM) w modelu SaaS w celu cyfryzacji procesów biznesowych w całej swojej organizacji. Nowy projekt firmy realizowany w tym roku skupia się na archiwizacji dokumentacji przewozowej w ramach bezdotykowego przepływu pracy w terminalu przeładunkowym. W przyszłości rozwiązanie umożliwi firmie współpracę z partnerami handlowymi, a zwłaszcza przetwarzanie dokumentów celnych w sposób bezdotykowy. Ponadto pomoże w zmniejszeniu opóźnień dostaw i pozwoli firmie skupić się na jej głównej działalności w czasach pandemii COVID-19.
W przeszłości dokumenty przewozowe czy celne były przygotowywane w formie papierowej, co w przypadku ich zagubienia lub utraty miało znaczący wpływ na realizację dostaw. W przypadku braku dokumentacji celnej pociąg może zostać zatrzymany na granicy do momentu uzyskania dokumentów zastępczych. Jeśli jednak dokumenty są poprawnie zarchiwizowane w formie cyfrowej, nie zostaną utracone. Kombiverkehr używa rozwiązania Doxis4 w formie oprogramowania jako usługi (SaaS), aby zapewnić dostępność pełnej dokumentacji przewozowej w dowolnym czasie.
„Dzięki Doxis4 możemy błyskawicznie udostępnić pełną dokumentację przewozową w formie cyfrowej w terminalu i na przejściach granicznych. To z kolei pozwala skrócić czas oczekiwania i ograniczyć szkody po stronie naszych klientów” — mówi Christian Franz, dyrektor zarządzający Kombiverkehr. Ma to szczególne znaczenie w kontekście aktualnych obostrzeń dotyczących kontaktu, co stanowi utrudnienie dla wielu firm logistycznych, które nadal muszą przewozić i przekazywać dokumenty w formie papierowej przy jednoczesnym wykonywaniu procedur celnych i własnych procesów biznesowych. „W 2015 r. sytuacja taka jak ta sparaliżowałaby naszą działalność. Nie bylibyśmy w stanie pracować, ponieważ w tamtym czasie cała dokumentacja rejestracyjna czy bankowa miała formę papierową. Platforma Doxis4 SaaS zapewnia nam ciągłość biznesową” — dodaje Franz. W 2015 r. firma podjęła decyzję o wdrożeniu korporacyjnej platformy do zarządzania treścią w formie oprogramowania jako usługi (SaaS). „Dziś widzimy, że to była dobra decyzja, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszyscy pracownicy mogą łatwo pracować z domu, a bezdotykowe procesy logistyczne są wykonalne. Ponownie wybralibyśmy Doxis4 jako naszą platformę SaaS” — podsumowuje Franz.
Korporacyjna platforma ECM do obsługi procesów opartych na dokumentach
Oprócz cyfryzacji procesów związanych z realizacją transportów, Kombiverkehr wdraża Doxis4 w kilku innych obszarach. Przykładowo, reklamacje są przetwarzane przy pomocy cyfrowych przepływów pracy lub plików partnerów handlowych. Zapewnia to pracownikom sprzedaży pełen dostęp do wszystkich informacji i procesów związanych z danym klientem. Mogą na bieżąco powiadamiać klientów o statusie ewentualnych roszczeń z tytułu uszkodzenia ładunku. Zdjęcia towarów wykonane przed dostawą i po niej są przechowywane bezpośrednio w Doxis4, co pomaga w szybkim ustaleniu, która strona odpowiada za szkody i powinna za nie zapłacić. Innym obszarem, którego działanie zostało usprawnione dzięki platformie Doxis4, była księgowość. Przepływ pracy w zakresie przetwarzania faktur przychodzących, opracowany we współpracy z konsultantami SER, znacznie uprościł dotychczasowy proces. Wyeliminowanie zadań wykonywanych ręcznie oraz szybsze procesy pozwoliły ograniczyć wkład pracy każdej osoby zaangażowanej w proces łącznie o 30 godzin tygodniowo.
Kolejne projekty cyfryzacji realizowane za pomocą platformy Doxis4 będą skupiać się na uproszczeniu zarządzania wierzytelnościami, zintegrowaniu dokumentów z portalu rezerwacyjnego Kombiverkehr z rozwiązaniem Doxis4, a w przyszłości również na stworzeniu portalu dla klientów, w którym nawet 2000 użytkowników będzie mogło otrzymywać dokumenty związane z procesem zamówień oraz uzyskiwać dostęp do dokumentów powiązanych, takich jak umowy czy faktury. „Doxis4 w formie oprogramowania jako usługi to dla naszych klientów rozwiązanie o znaczeniu strategicznym, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Umożliwia im ono szybkie i elastyczne dostosowanie posiadanych informacji oraz procesów zarządzania do zmieniających się wymagań w nowej rzeczywistości bez konieczności wykorzystania własnych zasobów informatycznych” — wyjaśnia Stefan Zeitzen, dyrektor generalny SER Group. „Ta elastyczność pomaga im kontynuować działalność oraz optymalizować procesy biznesowe, a co za tym idzie utrzymać konkurencyjność teraz i w przyszłości”.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.