Duży optymizm w polskiej branży prawniczej
Agencja PR
ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl
Blisko 80 proc. polskich kancelarii prawnych oczekuje, że ich biznes urośnie w bieżącym roku. Prawnicy na potęgę inwestują także w nowe technologie – już obecnie ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego działania kancelarii korzysta pond dwie trzecie z nich, a plany dotyczące wdrożenia takiego rozwiązania ma co czwarta spośród tych kancelarii, które jeszcze z takiego narzędzia nie korzysta. To najważniejsze wnioski, jakie płyną badania „Puls Prawnika”, którego autorem jest producent oprogramowania legal tech Amberlo.
Celem badania Amberlo było zbadanie nastrojów ekonomicznych wśród polskiej branży prawnej, a także poziomu wykorzystania narzędzi technologicznych dedykowanych dla kancelarii. Badanie zostało wykonane w kwietniu i maju bieżącego roku za pomocą pogłębionych ankiet internetowych. Wzięło w nim udział 22 kancelarie prawne.
Wyniki badania pokazały, że aż 77,3 proc. kancelarii prawnych spodziewa się, że bieżący rok będzie dla nich lepszy pod względem biznesowym niż miniony. 13,6 proc. kancelarii oczekuje podobnych wyników, jak rok wcześniej, a 9 proc. liczy się z pogorszeniem swojej sytuacji.
„Do największych wyzwań stojących przed kancelariami prawnymi należą kwestie związane z rozwojem biznesu - w tym pozyskiwanie nowych klientów i zwiększenie rentowności (po 18 proc. wskazań), zwiększenie zatrudnienia (13,6 proc.), przygotowanie strategii na kolejny rok (13 proc.), a także utrzymanie najlepszych pracowników (9,1 proc.). Co dziesiąta kancelaria pracuje także nad doskonaleniem organizacji pracy oraz analityki w swojej firmie” - mówi Aidas Kavaliauskas, CEO i jeden z twórców Amberlo.
Kancelarie prawne są coraz bardziej scyfryzowane
Pandemia wyraźniej przyśpieszyła procesy cyfryzacji polskich kancelarii prawnych, co potwierdzają także badania Amberlo. Aż 63 proc. kancelarii, które wzięły udział w badaniu, zadeklarowały, że korzystają ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego pracę ich firmy. Kancelarie niekorzystające z takiego narzędzia najczęściej twierdzą, że nie dostrzegają w nim wartości lub że wystarczy im zwykły program biurowy (po 37,5 proc. wskazań). Jednocześnie jednak taka sama grupa twierdzi, że chciałaby korzystać z specjalistycznego oprogramowania, ale nie dysponuje budżetem na niego, lub że planuje wdrożyć takie narzędzie wkrótce (25 proc.).
Bezapelacyjnie najpopularniejszą funkcją oferowaną przez oprogramowanie dla kancelarii prawnych jest system rozliczeniowy obejmujący automatyczne śledzenie czasu pracy i fakturowanie, a także narzędzia analityczne do mierzenia efektywności działań kancelarii (po 68,1 proc. wskazań). Popularne są także funkcje umożliwiające zarządzania sprawami prowadzonymi przez kancelarie (54,5 proc.), zarządzanie dokumentami (40,1 proc.), kalendarz (27,3 proc.), a także zarządzanie kontaktami (9 proc.).
„Pierwsze miejsce systemu rozliczeniowego nie może dziwić, bo w każdej kancelarii proces rejestrowania czasu pracy i fakturowania zajmuje zaskakująco dużo czasu. Wynika to z faktu, że każdy prawnik musi najpierw skrupulatnie policzyć swój czas poświęcony w danym miesiącu dla każdego z klientów, zrobić listę wykonanych zadań, zastosować przyjęte w umowie stawki, wystawić i wysłać fakturę, a potem upewnić się, że została ona terminowo opłacona. Specjalistyczne oprogramowanie potrafi zautomatyzować ten proces, a to przecież tylko jedna z funkcji oferowanych przez tego typu specjalistyczne oprogramowanie dla prawników” – komentuje Aidas Kavaliauskas.
Amberlo to oparte o chmurę oprogramowanie dla kancelarii prawnych. System jest obecnie używany przez kilka tysięcy różnej wielkości kancelarii na całym świecie, w tym największe firmy prawnicze z rankingu „Top Legal 500 law firms”. Amberlo ułatwia im kompleksowe zarządzanie firmą, co obejmuje obsługiwane sprawy, kontakty, dokumenty, pracę grupową, a także rejestrowanie i rozliczanie godzin pracy. Firma zapewnia pełne bezpieczeństwo danych - ostatnio jej system otrzymał 90 punktów na 100 możliwych według prestiżowego rankingu SecurityScorecard, co stawia ten system w gronie najbezpieczniejszych specjalistycznych rozwiązań dla branży prawnej. Kancelarie korzystające z Amberlo deklarują, że ich przychody wzrosły średnio o 30 proc. od momentu rozpoczęcia korzystania z oprogramowania dzięki automatyzacji wielu zadań. Dodatkowe informacje o Amberlo, a także dostęp do darmowej wersji próbnej programu firmy można znaleźć pod adresem: https://www.amberlo.io.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.