Duży optymizm w polskiej branży prawniczej
Agencja PR
ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl
Blisko 80 proc. polskich kancelarii prawnych oczekuje, że ich biznes urośnie w bieżącym roku. Prawnicy na potęgę inwestują także w nowe technologie – już obecnie ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego działania kancelarii korzysta pond dwie trzecie z nich, a plany dotyczące wdrożenia takiego rozwiązania ma co czwarta spośród tych kancelarii, które jeszcze z takiego narzędzia nie korzysta. To najważniejsze wnioski, jakie płyną badania „Puls Prawnika”, którego autorem jest producent oprogramowania legal tech Amberlo.
Celem badania Amberlo było zbadanie nastrojów ekonomicznych wśród polskiej branży prawnej, a także poziomu wykorzystania narzędzi technologicznych dedykowanych dla kancelarii. Badanie zostało wykonane w kwietniu i maju bieżącego roku za pomocą pogłębionych ankiet internetowych. Wzięło w nim udział 22 kancelarie prawne.
Wyniki badania pokazały, że aż 77,3 proc. kancelarii prawnych spodziewa się, że bieżący rok będzie dla nich lepszy pod względem biznesowym niż miniony. 13,6 proc. kancelarii oczekuje podobnych wyników, jak rok wcześniej, a 9 proc. liczy się z pogorszeniem swojej sytuacji.
„Do największych wyzwań stojących przed kancelariami prawnymi należą kwestie związane z rozwojem biznesu - w tym pozyskiwanie nowych klientów i zwiększenie rentowności (po 18 proc. wskazań), zwiększenie zatrudnienia (13,6 proc.), przygotowanie strategii na kolejny rok (13 proc.), a także utrzymanie najlepszych pracowników (9,1 proc.). Co dziesiąta kancelaria pracuje także nad doskonaleniem organizacji pracy oraz analityki w swojej firmie” - mówi Aidas Kavaliauskas, CEO i jeden z twórców Amberlo.
Kancelarie prawne są coraz bardziej scyfryzowane
Pandemia wyraźniej przyśpieszyła procesy cyfryzacji polskich kancelarii prawnych, co potwierdzają także badania Amberlo. Aż 63 proc. kancelarii, które wzięły udział w badaniu, zadeklarowały, że korzystają ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego pracę ich firmy. Kancelarie niekorzystające z takiego narzędzia najczęściej twierdzą, że nie dostrzegają w nim wartości lub że wystarczy im zwykły program biurowy (po 37,5 proc. wskazań). Jednocześnie jednak taka sama grupa twierdzi, że chciałaby korzystać z specjalistycznego oprogramowania, ale nie dysponuje budżetem na niego, lub że planuje wdrożyć takie narzędzie wkrótce (25 proc.).
Bezapelacyjnie najpopularniejszą funkcją oferowaną przez oprogramowanie dla kancelarii prawnych jest system rozliczeniowy obejmujący automatyczne śledzenie czasu pracy i fakturowanie, a także narzędzia analityczne do mierzenia efektywności działań kancelarii (po 68,1 proc. wskazań). Popularne są także funkcje umożliwiające zarządzania sprawami prowadzonymi przez kancelarie (54,5 proc.), zarządzanie dokumentami (40,1 proc.), kalendarz (27,3 proc.), a także zarządzanie kontaktami (9 proc.).
„Pierwsze miejsce systemu rozliczeniowego nie może dziwić, bo w każdej kancelarii proces rejestrowania czasu pracy i fakturowania zajmuje zaskakująco dużo czasu. Wynika to z faktu, że każdy prawnik musi najpierw skrupulatnie policzyć swój czas poświęcony w danym miesiącu dla każdego z klientów, zrobić listę wykonanych zadań, zastosować przyjęte w umowie stawki, wystawić i wysłać fakturę, a potem upewnić się, że została ona terminowo opłacona. Specjalistyczne oprogramowanie potrafi zautomatyzować ten proces, a to przecież tylko jedna z funkcji oferowanych przez tego typu specjalistyczne oprogramowanie dla prawników” – komentuje Aidas Kavaliauskas.
Amberlo to oparte o chmurę oprogramowanie dla kancelarii prawnych. System jest obecnie używany przez kilka tysięcy różnej wielkości kancelarii na całym świecie, w tym największe firmy prawnicze z rankingu „Top Legal 500 law firms”. Amberlo ułatwia im kompleksowe zarządzanie firmą, co obejmuje obsługiwane sprawy, kontakty, dokumenty, pracę grupową, a także rejestrowanie i rozliczanie godzin pracy. Firma zapewnia pełne bezpieczeństwo danych - ostatnio jej system otrzymał 90 punktów na 100 możliwych według prestiżowego rankingu SecurityScorecard, co stawia ten system w gronie najbezpieczniejszych specjalistycznych rozwiązań dla branży prawnej. Kancelarie korzystające z Amberlo deklarują, że ich przychody wzrosły średnio o 30 proc. od momentu rozpoczęcia korzystania z oprogramowania dzięki automatyzacji wielu zadań. Dodatkowe informacje o Amberlo, a także dostęp do darmowej wersji próbnej programu firmy można znaleźć pod adresem: https://www.amberlo.io.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.