Komunikaty PR

Ekologia w magazynie – jak nowoczesne technologie służą środowisku?

2020-12-07  |  11:00
Biuro prasowe
  • Logistyka robi zwrot w kierunku ekologii – wg raportu C&W 82% najemców magazynów jest zainteresowanych eko rozwiązaniami.
  • Budynki na całym świecie generują ponad 40% całkowitej emisji CO2 – zmiany na etapie ich projektowania są niezbędne dla środowiska.
  • Niektóre z nowoczesnych systemów magazynowych umożliwiają odzyskiwanie i zmniejszenie zużycia energii, pomagając obiektom zapewnić samowystarczalność.

 

Zmiana nawyków i reorganizacja procesów na bardziej ekologiczne to coraz popularniejszy trend. Coraz większy zwrot logistyki w kierunku ochrony środowiska widoczny jest w wynikach raportu firmy Cushman&Wakefield pt. „Industrials go green” – aż 82% najemców obiektów magazynowych wyraża zainteresowanie stosowanymi w budynkach rozwiązaniami ekologicznymi Firmy coraz szerzej dostrzegają korzyści, jakie niesie za sobą inwestowanie w nowoczesne systemy, których zadaniem jest ograniczanie zużycia zasobów. Coraz rzadziej dziwi także zależność pomiędzy ekologią a ROI – nowoczesne obiekty przynoszą korzyść nie tylko naszej planecie, ale i portfelowi. Według raportu C&W traktując ekologiczne rozwiązania jako inwestycję, średni okres zwrotu wynosi od 3 do 10 lat użytkowania obiektu.

Zmiana w rękach biznesu

Popularność zielonych magazynów i stosowanych w nich ekologicznych rozwiązań to jednak nie tylko trend, ale także konieczność. – Działalność biznesowa ma ogromny wpływ na środowisko, a budynki na całym świecie poprzez ogrzewanie, chłodzenie i energię elektryczną generują ponad 40% całkowitej emisji CO2. Niektóre nowoczesne systemy gwarantują nie tylko efektywność magazynowania na wysokim poziomie, ale też dzięki rozwiązaniom eko stanowią sposób na redukcję kosztów – mówi Anna Wiśniewska, Managing Director w Element Logic.

Magazyny pochłaniają ogromne ilości zasobów, ale zarządzanie nimi w sposób zrównoważony jest możliwe. Zmiana nawyków i  reorganizacja procesów są jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami w nadchodzących latach. W badaniu FOB pt. „Menedżerowie CSR 2020” aż 90% respondentów było zdania, że biznes ma do odegrania ważną rolą w dostosowania Polski do skutków zmian klimatycznych oraz przeciwdziałaniu tym zmianom.

Jak zatem przeorganizować swoje procesy, by mogły stać się bardziej ekologiczne, a jednocześnie – wydajne i oszczędne? Wdrażanie nowych rozwiązań, jak na przykład biodegradowalne lub wielokrotnego użytku opakowania, ekologiczne oświetlenie czy przeszklone ściany umożliwiające wykorzystanie naturalnego światła mogą zminimalizować pozostawiany przez biznes ślad węglowy. Oprócz rozwiązań stosowanych na etapie budowy obiektu, rewolucyjne okazują się także nowoczesne systemy automatyzacji magazynu.

Roboty zmniejszają zapotrzebowanie na energię

Operacje w tradycyjnym magazynie wymagają stworzenia właściwych warunków dla pracownika, w tym zapewnienia ogrzewania oraz dobrego oświetlenia w całym obiekcie. Automatyzacja choć części procesów znacznie ogranicza zapotrzebowanie na energię cieplną oraz elektryczną – roboty mogą pracować w ciemności i przy niskich temperaturach. Dzięki implementacji nowoczesnych systemów energia zużywana jest w tych obszarach budynku, które wykorzystywane są przez pracowników. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć dużą część emisji i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Działające na akumulatorach roboty AutoStore wytwarzają ponadto własną energię elektryczną gdy zwalniają lub opuszczają pojemnik, zamiast niepotrzebnie zużywać ją podczas hamowania.

– Roboty regenerują energię za każdym razem, gdy opuszczają pojemnik lub zmniejszają prędkość – podobnie jak samochód elektryczny – dzięki czemu energia cyrkuluje i jest stała. Dziesięć robotów AutoStore zużywa tyle samo energii co jeden odkurzacz. Mogą one z łatwością korzystać także z energii słonecznej, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowania w nowoczesnych energooszczędnych magazynach – mówi Anna Wiśniewska, Managing Director w Element Logic.

Dodatkowym sposobem na ograniczenie zużycia energii (także w miejscach użytkowanych przez pracowników) jest instalacja oświetlenia LED. Ekologiczne diody są jaśniejsze i trwalsze niż tradycyjne żarówki. Ich wybór może zmniejszyć moc potrzebną do utrzymania oświetlenia magazynu nawet o 80% w porównaniu z konwencjonalnymi opcjami.

Samowystarczalny magazyn Berggaard Amundsen

Panele słoneczne montowane na dachu lub ścianach budynku to kolejny ze sposobów na redukcję zużycia energii – zebrana w ten sposób wykorzystana może zostać do zasilania robotów oraz sprawić, że magazyn stanie się samowystarczalny. Przykładem takiego magazynu jest znajdujący się nieopodal Oslo magazyn Berggaard Amundsen. Zajmująca się hurtową sprzedażą elektroniki firma zainstalowała w swoim obiekcie 1050 paneli słonecznych na dachu oraz panele pokrywające 50m2 fasady, zapewniając sobie samowystarczalność w okresie od kwietnia do września. Budynek – mimo ubogich w słońce norweskich zim – generuje 230 000 kilowatogodzin czystej energii rocznie. Ekologiczny obiekt dopełniają samoładujące się roboty AutoStore, dostarczone przez Element Logic. Automatyczne rozwiązania pomagają Berggaard Amundsen ograniczyć zużycie energii w jeszcze większym stopniu. Firma została doceniona za uruchomienie przyjaznego dla środowiska magazynu i w efekcie otrzymała certyfikat „Eco-lighthouse”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:45

Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością wybranych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, firma Intel wprowadziła rozwiązanie znane jako „Intel Default Settings”,
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-17 | 12:00

Uber One dla studentów, miejsce w busie na koncert i wsparcie w opiece

W post pandemicznej erze cyfrowej utrzymywanie osobistych kontaktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego Uber zaprojektował nowe funkcje, które nie tylko umożliwią łączenie ludzi w prawdziwym świecie, ale
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.