Equinix po raz kolejny wspiera polskie firmy za pomocą technologii kwantowej
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
W obliczu upowszechniania się nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy zaawansowane urządzenia mobilne, rośnie ryzyko przechwycenia danych przez cyberprzestępców. Według najnowszego sprawozdania Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w 2023 roku o ponad 100% wzrosła liczba obsłużonych incydentów cyberbezpieczeństwa względem 2022 roku[1]. Equinix, światowa firma zajmująca się infrastrukturą cyfrową® i Quside firma zajmująca się technologią kwantową podjęły współpracę, aby dostarczyć rozwiązanie wspierające przedsiębiorców w budowaniu zabezpieczeń służących do obrony przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami.
Rozwiązanie opracowane przez Quside opiera się na koncepcji losowości, która w kryptografii znana jest jako entropia, z którą przeciętny użytkownik sieci styka się np. podczas tworzenia haseł do różnych internetowych kont. Odwołując się do powyższego przykładu – hasła składające się z nieuporządkowanych ciągów znaków np. małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, charakteryzują się wyższą entropią, zatem są dla cyberprzestępców trudniejsze do odszyfrowania.
Warto nadmienić, że podstawą bezpieczeństwa cyfrowego jest entropia generowana przez komponenty sprzętowe. W jej wyniku powstaje całkowicie nieprzewidywalny ciąg losowych liczb, dlatego przestępcom bardzo trudno jest odgadnąć wzorce i włamać się do zabezpieczonych za jej pomocą systemów. Z drugiej strony, jeśli entropia zostanie wygenerowana nieprawidłowo, efektem tego może być powstanie całkowicie niezabezpieczonych systemów podatnych na ataki przestępców.
Polskie firmy zdają się być świadome istniejących zagrożeń, bo z raportu KPMG wynika, że 72% badanych przedsiębiorstw opracowało oraz wprowadziło już formalne procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa[2]. Managerowie IT prawdopodobnie przygotowują się na wejście w życie dyrektywy NIS2, która zacznie obowiązywać już w październiku 2024 roku i obejmie bardzo dużą grupę podmiotów z różnych sektorów gospodarki. Z drugiej strony aż 59% ankietowanych firm nie posiada osobnego działu albo zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa[3], zatem wciąż jest wiele do zrobienia głównie w zakresie edukacji i inwestycji w najnowocześniejsze rozwiązania ochronne.
"Equinix odgrywa kluczową rolę dla klientów, zapewniając globalny dostęp do unikalnej technologii entropii kwantowej Quside. Aby w pełni wykorzystać zalety naszego rozwiązania podczas migracji do chmury, klienci potrzebują bezpiecznej, prywatnej i skalowalnej infrastruktury. Centra danych IBX firmy Equinix oferują właśnie takie rozwiązania. Ponadto można je łatwo dostosować do zmieniających się wymagań obliczeniowych, umożliwiając naszym klientom łatwe podłączenie i rozszerzenie możliwości entropii kwantowej, jeśli zajdzie taka potrzeba" – podkreśla Carlos Abellan, CEO i współzałożyciel Quside.
Firma Equinix dzięki swojej globalnej usłudze sieciowej Equinix Fabric umożliwia tysiącom firm na całym świecie poprawę cyberbezpieczeństwa za pomocą entropii dzięki szybkim, prywatnym połączeniom sieciowym o niewielkim opóźnieniu. Dzięki połączonym siłom Equinix i Quside, rozwiązanie umożliwia komunikację między systemami entropii kwantowej a operacyjną infrastrukturą przetwarzania danych.
„Mając bogate doświadczenie w obsłudze różnych firm kwantowych w ramach sieci ponad 10 000 klientów na całym świecie, jesteśmy przygotowani do wdrażania rozwiązań Quside. Aktywnie wspieramy postęp transformacji cyfrowej i rozwój technologii kwantowych dla wielu sektorów gospodarki, umożliwiających poprawienie bezpieczeństwa cyfrowego czy zwiększenie wydajności energetycznej. Dzięki licznym centrom danych IBX na całym świecie, Equinix umożliwia globalny dostęp do technologii kwantowej. Firmy będące częścią globalnego ekosystemu centrów danych Equinix nie będą musiały w tym celu inwestować w żaden dodatkowy sprzęt” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.
Ze względu na rosnącą rolę cyfryzacji, firmy poszukują dzisiaj coraz bardziej zaawansowanych sposobów, aby zabezpieczyć dane przedsiębiorstwa oraz jego klientów. Jednak do tej pory na rynku nie było powszechnie dostępnych rozwiązań, które w tak istotny sposób zwiększałyby bezpieczeństwo cyfrowe, dlatego firma Equinix zdecydowała się na wsparcie rozwoju i demokratyzację branży kwantowej. Otwarcie się na współpracę z Quside zapewnia przedsiębiorstwom dostęp do jednego z najbardziej innowacyjnych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa na świecie.
[1] https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/krajobraz-cyberprzestrzeni
[2] Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024 (kpmg.com)
[3] Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024 (kpmg.com)

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.