FluBot zalewa Europę: nowa kampania uderza w użytkowników Androida oraz iOS
Bitdefender już w okresie Świąt Wielkanocnych wykrył na terenie Rumunii wzmożoną aktywność oszustów wykorzystujących smishing - jedną z odmian phishingu polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji za pośrednictwem SMS-ów. Użytkownicy smartfonów z system operacyjnym Android otrzymywali fałszywą informację - zazwyczaj wiadomość głosową. Najnowsza kampania FluBota, wykryta w ostatnich dniach przez systemy telemetryczne Bitdefendera, uderza zarówno w właścicieli telefonów z Androidem, jak i iPhone’ów.
Atak zaczyna się od wysłania do potencjalnej ofiary SMS-a zawierającego nieprawdziwą treść oraz link do specjalnie spreparowanej strony. Jeśli odbiorca połknie haczyk i kliknie na łącze, otrzyma komunikat z prośbą o zgodę na zainstalowanie nieznanej i – w tym przypadku fałszywej aplikacji poczty głosowej, która rzekomo jest wymagana do odsłuchania wiadomości.
Podstawowym celem napastników jest nakłonienie niczego nieświadomych użytkowników do zainstalowania trojana bankowego FluBot. To zapewnia hakerom pełen dostęp do smartfona ofiary. Trojan zbiera kontakty z książki adresowej i rozsyła SMS-y ze złośliwymi linkami. FluBot wykrada też informacje o kartach kredytowych oraz danych uwierzytelniających. Ponadto trojan wykorzystuje uzyskane uprawnienia, aby utrudniać użytkownikom odinstalowywania aplikacji.
Należy zaznaczyć, że malware podszywa się nie tylko pod aplikację poczty głosowej, ale również DHL, UPS, przeglądarkę Chrome czy Adobe Flash. Wprawdzie FluBot nie działa na iOS, ale kiedy użytkownik iPhone’a uzyska dostęp do linków wysyłanych przez oszustów jest natychmiast przekierowywany na strony phishingowe. Ofiara jest zachęcana do odpowiedzi na kilka pytań związanych z badaniem rynku, oszuści oferują za udział w ankiecie iPhone’a 13.
FluBot dotarł do Polski
Specjaliści z Bitdefendera zwracają uwagę na fakt, iż FluBot przemieszcza się pomiędzy europejskimi państwami. Po Rumunii, kolejna fala ataków była wymierzona przeciwko Finom. Co istotne, komunikaty wysyłane do użytkowników smartfonów są napisane poprawnie i na pierwszy rzut oka nie wzbudzają większych podejrzeń. To oznacza, że przestępcy stojący za FluBotem dopracowują szczegóły, aby zwiększyć zasięg swojego działania.
W ostatnich tygodniach FluBot jest szczególnie aktywny w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Wprawdzie wymienione państwa zostały zaatakowano mniej więcej w tym samym czasie, ale szczyty ataków miały miejsce w różnych dniach i nie pokrywają się ze sobą. Przykładowo, kiedy liczba incydentów zaczęła nasilać się w Polsce, to w Rumunii nastąpiło ich wyraźne osłabienie.
Pomimo aresztowania wielu osób podejrzewanych o celowe rozprzestrzenianie tego trojana, kampanie nie tylko nie ustały, ale wręcz nabrały rozpędu. Bitdefender dostrzega też pozytywną stronę FluBota - trojan w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu świadomości właścicieli smartfonów na temat smishingu.
Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl

EZVIZ z tytułem najbardziej innowacyjnej firmy technologicznej

IRIScan Desk 6 - nietypowy przenośny skaner nadal dostępny w bezkonkurencyjnej c

MasterMatch.Online – platforma networkingowa wymiany wiedzy w biznesie
Transmisje online
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Złoty w ostatnich tygodniach zyskał do euro i dolara, przełamując ważne poziomy. Może to być wstęp do dalszego umacniania się polskiej waluty
Choć w środę 17 sierpnia złoty lekko spadł po gorszych od spodziewanych danych o wzroście PKB, trudno nie zauważyć, że od miesiąca trend spadkowy polskiej waluty się zatrzymał, a nawet lekko odbił. To efekt zmiany sentymentu inwestorów, którzy zaczęli porzucać „bezpieczne przystanie” na rzecz bardziej ryzykownych, ale i oferujących wyższe stopy zwrotu aktywów. Zdaniem Andrzeja Stefaniaka z DMK złoty ma potencjał dalszego umocnienia.
Transport
Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na statkach dotyczą jednak nie tylko napędów.
Ochrona środowiska
Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru

Coraz częstsze w ostatnich latach huragany, susze, upały czy gwałtowne burze destabilizują działalność biznesową i powodują dotkliwe straty finansowe. Firmy są zmuszone uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach, co sprawia, że częściej sięgają po ubezpieczania z tego obszaru. Wybór takich polis na rynku jest coraz większy. Pojawiają się wśród nich także nietypowe ubezpieczenia pogodowe, niekoniecznie związane z ekstremalnymi zjawiskami. Przykładem jest polisa od złej pogody dla biur podróży, od ciepłej zimy dla elektrociepłowni albo od zbyt małej liczby godzin słonecznych dla farm fotowoltaicznych.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.