FluBot zalewa Europę: nowa kampania uderza w użytkowników Androida oraz iOS
Bitdefender już w okresie Świąt Wielkanocnych wykrył na terenie Rumunii wzmożoną aktywność oszustów wykorzystujących smishing - jedną z odmian phishingu polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji za pośrednictwem SMS-ów. Użytkownicy smartfonów z system operacyjnym Android otrzymywali fałszywą informację - zazwyczaj wiadomość głosową. Najnowsza kampania FluBota, wykryta w ostatnich dniach przez systemy telemetryczne Bitdefendera, uderza zarówno w właścicieli telefonów z Androidem, jak i iPhone’ów.
Atak zaczyna się od wysłania do potencjalnej ofiary SMS-a zawierającego nieprawdziwą treść oraz link do specjalnie spreparowanej strony. Jeśli odbiorca połknie haczyk i kliknie na łącze, otrzyma komunikat z prośbą o zgodę na zainstalowanie nieznanej i – w tym przypadku fałszywej aplikacji poczty głosowej, która rzekomo jest wymagana do odsłuchania wiadomości.
Podstawowym celem napastników jest nakłonienie niczego nieświadomych użytkowników do zainstalowania trojana bankowego FluBot. To zapewnia hakerom pełen dostęp do smartfona ofiary. Trojan zbiera kontakty z książki adresowej i rozsyła SMS-y ze złośliwymi linkami. FluBot wykrada też informacje o kartach kredytowych oraz danych uwierzytelniających. Ponadto trojan wykorzystuje uzyskane uprawnienia, aby utrudniać użytkownikom odinstalowywania aplikacji.
Należy zaznaczyć, że malware podszywa się nie tylko pod aplikację poczty głosowej, ale również DHL, UPS, przeglądarkę Chrome czy Adobe Flash. Wprawdzie FluBot nie działa na iOS, ale kiedy użytkownik iPhone’a uzyska dostęp do linków wysyłanych przez oszustów jest natychmiast przekierowywany na strony phishingowe. Ofiara jest zachęcana do odpowiedzi na kilka pytań związanych z badaniem rynku, oszuści oferują za udział w ankiecie iPhone’a 13.
FluBot dotarł do Polski
Specjaliści z Bitdefendera zwracają uwagę na fakt, iż FluBot przemieszcza się pomiędzy europejskimi państwami. Po Rumunii, kolejna fala ataków była wymierzona przeciwko Finom. Co istotne, komunikaty wysyłane do użytkowników smartfonów są napisane poprawnie i na pierwszy rzut oka nie wzbudzają większych podejrzeń. To oznacza, że przestępcy stojący za FluBotem dopracowują szczegóły, aby zwiększyć zasięg swojego działania.
W ostatnich tygodniach FluBot jest szczególnie aktywny w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Wprawdzie wymienione państwa zostały zaatakowano mniej więcej w tym samym czasie, ale szczyty ataków miały miejsce w różnych dniach i nie pokrywają się ze sobą. Przykładowo, kiedy liczba incydentów zaczęła nasilać się w Polsce, to w Rumunii nastąpiło ich wyraźne osłabienie.
Pomimo aresztowania wielu osób podejrzewanych o celowe rozprzestrzenianie tego trojana, kampanie nie tylko nie ustały, ale wręcz nabrały rozpędu. Bitdefender dostrzega też pozytywną stronę FluBota - trojan w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu świadomości właścicieli smartfonów na temat smishingu.
Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.