FluBot zalewa Europę: nowa kampania uderza w użytkowników Androida oraz iOS
Bitdefender już w okresie Świąt Wielkanocnych wykrył na terenie Rumunii wzmożoną aktywność oszustów wykorzystujących smishing - jedną z odmian phishingu polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji za pośrednictwem SMS-ów. Użytkownicy smartfonów z system operacyjnym Android otrzymywali fałszywą informację - zazwyczaj wiadomość głosową. Najnowsza kampania FluBota, wykryta w ostatnich dniach przez systemy telemetryczne Bitdefendera, uderza zarówno w właścicieli telefonów z Androidem, jak i iPhone’ów.
Atak zaczyna się od wysłania do potencjalnej ofiary SMS-a zawierającego nieprawdziwą treść oraz link do specjalnie spreparowanej strony. Jeśli odbiorca połknie haczyk i kliknie na łącze, otrzyma komunikat z prośbą o zgodę na zainstalowanie nieznanej i – w tym przypadku fałszywej aplikacji poczty głosowej, która rzekomo jest wymagana do odsłuchania wiadomości.
Podstawowym celem napastników jest nakłonienie niczego nieświadomych użytkowników do zainstalowania trojana bankowego FluBot. To zapewnia hakerom pełen dostęp do smartfona ofiary. Trojan zbiera kontakty z książki adresowej i rozsyła SMS-y ze złośliwymi linkami. FluBot wykrada też informacje o kartach kredytowych oraz danych uwierzytelniających. Ponadto trojan wykorzystuje uzyskane uprawnienia, aby utrudniać użytkownikom odinstalowywania aplikacji.
Należy zaznaczyć, że malware podszywa się nie tylko pod aplikację poczty głosowej, ale również DHL, UPS, przeglądarkę Chrome czy Adobe Flash. Wprawdzie FluBot nie działa na iOS, ale kiedy użytkownik iPhone’a uzyska dostęp do linków wysyłanych przez oszustów jest natychmiast przekierowywany na strony phishingowe. Ofiara jest zachęcana do odpowiedzi na kilka pytań związanych z badaniem rynku, oszuści oferują za udział w ankiecie iPhone’a 13.
FluBot dotarł do Polski
Specjaliści z Bitdefendera zwracają uwagę na fakt, iż FluBot przemieszcza się pomiędzy europejskimi państwami. Po Rumunii, kolejna fala ataków była wymierzona przeciwko Finom. Co istotne, komunikaty wysyłane do użytkowników smartfonów są napisane poprawnie i na pierwszy rzut oka nie wzbudzają większych podejrzeń. To oznacza, że przestępcy stojący za FluBotem dopracowują szczegóły, aby zwiększyć zasięg swojego działania.
W ostatnich tygodniach FluBot jest szczególnie aktywny w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Wprawdzie wymienione państwa zostały zaatakowano mniej więcej w tym samym czasie, ale szczyty ataków miały miejsce w różnych dniach i nie pokrywają się ze sobą. Przykładowo, kiedy liczba incydentów zaczęła nasilać się w Polsce, to w Rumunii nastąpiło ich wyraźne osłabienie.
Pomimo aresztowania wielu osób podejrzewanych o celowe rozprzestrzenianie tego trojana, kampanie nie tylko nie ustały, ale wręcz nabrały rozpędu. Bitdefender dostrzega też pozytywną stronę FluBota - trojan w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu świadomości właścicieli smartfonów na temat smishingu.
Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.