Komunikaty PR

Gangi ransomware zwiększają przychody

2023-10-24  |  01:00

Media przynajmniej raz w tygodniu informują o atakach ransomware uderzających w znane firmy oraz instytucje. W cieniu tych nagłaśnianych wydarzeń mają miejsce dramaty mniejszych, szerzej nieznanych przedsiębiorstw, które w wyniku cyberataku stają na skraju bankructw, a czasami znikają z rynku. Jak wynika z danych Chainanalys ofiary ataków ransomware przeprowadzonych w pierwszej połowie 2023 roku zapłaciły za odszyfrowanie danych okupy o łącznej wartości 449,1 miliona dolarów. Natomiast w całym roku 2022 kwota ta wynosiła około 500 milionów dolarów. Okupy wnoszone przez ofiary są bardzo zróżnicowane. Według raportu opracowanego przez Splunk większość organizacji płaciła poniżej 250 tysięcy dolarów, ale jedna na dziesięć przeznaczyła na tel cel ponad milion dolarów. Według badan przeprowadzonych przez Splunk, liczba ataków ransomware ma bezpośrednią korelację z częstotliwością wypłacania okupów. Więcej niż 4 na 5 ankietowanych szefów działów cyberbezpieczeństwa stwierdziło, że ich organizacja zapłaciła haracz.

 

Do kieszeni przestępców wpływa coraz więcej pieniędzy, zaś koszty przeprowadzenia ataków spadają, do czego w znacznym stopniu przyczynia się popularyzacja w światku cyberprzestępczym modelu „Ransomware as a Service” (RaaS). Umożliwia on przeprowadzenie ataków bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy na temat hakowania. Dostawca RaaS dostarcza kod złośliwego oprogramowania, który atakujący może dostosować adekwatnie do swoich potrzeb a sam model RaaS często działa na zasadzie podziału zysków między dostawcą a atakującym. Cyberprzestępcy w szybkim tempie zwiększają zyski i mogą pracować nad nowszymi wersjami malware’u, a także zwiększyć liczbę i częstotliwość ataków.

  • Ransomware staje się coraz bardziej lukratywnym biznesem napędzanym przez ofiary ataków. Odradzamy naszym klientom płacenie okupów, zresztą takie samo stanowisko zajmują w tej sprawie dostawcy systemów bezpieczeństwa IT. Jednocześnie rozumiemy też postępowanie organizacji, które mają nadzieję, że opłacając okup szybko powrócą do pracy i zapobiegną uwalnianiu się wrażliwych materiałów. Niestety, znane są przypadki, kiedy napastnicy przyjęli wpłatę, ale nie odszyfrowali plików – tłumaczy Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Działu Technicznego w firmie Senetic.

 

Gangi ransomware szybko przechodzą do dzieła

Rosnąca wysokość okupów to nie jedyny problem spędzający sen z powiek szefów działów IT.  Analitycy z Secureworks zwracają uwagę na tempo w jakim napastnicy uruchamiają złośliwe oprogramowania. W ponad 50 proc. przypadków hakerzy zrobili to w ciągu 24 godzin od włamania do sieci komputerowej ofiary, zaś w 10 proc. ransomware wdrożono w ciągu pięciu godzin od uzyskania dostępu do zasobów atakowanego podmiotu. W ubiegłym roku mediana określająca czas pomiędzy instalacją ransomware’u a włamaniem się do sieci wynosiła 4,5 dnia.

  • Walka z gangami ransomware nie może ograniczać się wyłącznie do inwestycji w nowoczesne oprogramowanie antywirusowe i firewalla. Niezwykłe ważna jest też odpowiednia ochrona backupu, bowiem jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez przestępców dostających się do firmowej sieci jest zniszczenie kopii zapasowych. Trzeba też edukować pracowników, pokazując im metody jakimi posługują się hakerzy, a także uzmysłowić jak ogromne straty finansowe niosą ze sobą cyberataki, a zwłaszcza ransomware – dodaje Bartosz Kwiatkowski z Senetic.

W nieodległej przyszłości większość małych i średnich firm stanie przed wyzwaniem jakim jest deficyt pracy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. W obliczu narastającej fali cyberataków mniejsze firmy, aby skutecznie walczyć z takimi zagrożeniami jak ransomware będą musiały sięgać po wsparcie ze strony firm zewnętrznych, oferujących usługi cyberbezpieczeństwa. Niewykluczone, że skuteczną odpowiedzią na „Ransomware as a Service” stanie się model „Cybersecurity as a Service”.

 

Źródło: White Magick

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.