Grupa Comp z kontraktem na System Dozoru Elektronicznego

Justyna Zielińska
Comp S.A.
Jutrzenki 116
02-230 Warszawa
justyna.zielinska|comp.com.pl| |justyna.zielinska|comp.com.pl
+48 224 650 700
www.comp.com.pl
ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. (spółka zależna Compu, Lider Konsorcjum) oraz ITM Poland S.A podpisały z Ministerstwem Sprawiedliwości kolejną umowę na usługę eksploatacji i rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego w Polsce (tzw. „e-kajdanki”). To już czwarta edycja projektu stanowiąca kontynuację i rozszerzenie obecnie realizowanej edycji SDE.
Umowa opiewa na łączną kwotę ok. 197 mln brutto i została zawarta na okres 53 miesięcy w zakresie zamówienia i jest realizowana w etapach, w szczególności: Etap Techniczny oraz Etap Przejściowy i Eksploatacji. Ponadto umowa przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w dowolnym momencie przed 31 grudnia 2025 r.
W ramach umowy zrealizowane mają być między innymi:
- Dostawa Infrastruktury techniczno-systemowej Systemu SDE, w tym część sprzętu w formie najmu.
- Instalacja oraz konfiguracja Infrastruktury techniczno-systemowej Systemu SDE.
- Najem (ew. dostawa w formie najmu) urządzeń monitorujących, pasków i narzędzi diagnostyczno-instalacyjnych.
- Rozbudowa aplikacji SDE24 i innych modyfikacji Systemu Dozoru Elektronicznego.
- Usługi eksploatacji Systemu Dozoru Elektronicznego.
- Wykonanie i dostarczenie niezbędnej dokumentacji.
- Serwis i gwarancja urządzeń, w tym utrzymanie aplikacji SDE24.
Projekt realizowany jest z udziałem najlepszych partnerów, w tym światowych producentów sprzętu, oprogramowania oraz usług telekomunikacyjnych.
System Dozoru Elektronicznego (SDE) to nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności. Polega na kontrolowaniu skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu urządzeń monitorujących. W czasie odbywania kary skazany ma obowiązek przebywania w określonych miejscach o ustalonym harmonogramie wskazanych przez sąd. O możliwość odbywania kary w systemie SDE mogą ubiegać się skazani z wyrokami pozbawienia wolności do 18 miesięcy. W ramach podpisanej umowy system będzie umożliwiał jednoczesny monitoring do 10 tys. skazanych. SDE to szansa dla skazanych na resocjalizację w warunkach wolnościowych.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.