Komunikaty PR

Hackathon informatyczny SOFTSWISS w Poznaniu: 3 idee, które mogą zmienić świat

2023-05-31  |  14:35
Biuro prasowe
Kontakt
Daryna Mihdal
SmartContent

ul. Walecznych 5
50-341 Wrocław
press|smart-content.pro| |press|smart-content.pro
726127344
https://smart-content.pro/
Do pobrania Prasówka ( 0.01 MB )

W Poznaniu dokonano podsumowania hackathonu dla studentów i specjalistów z branży IT, który zorganizowała firma produktowo-technologiczna SOFTSWISS wraz ze Smart City Poznań. Zgodnie z zasadami spróbować swoich sił w konkursie mogli studenci uczelni technicznych i specjaliści z przygotowaniem technicznym w wieku do 30 lat.

Ostatecznie rywalizowało między sobą 8 zespołów, do których weszli studenci Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Politechniki Gdańskiej, oraz młodzi specjaliści z firm informatycznych.

 

Przed uczestnikami, a było to około 30 osób, postawiono zadanie w twórczy sposób zająć się tematem ekologii i zaproponować swoje pomysły na opracowanie platformy online o sortowaniu odpadów komunalnych w Poznaniu. Na stworzenie koncepcji i przygotowanie do prezentacji uczestnicy mieli równe 24 godziny.

 

- My jako Miasto Poznań, które organizuje zbiórkę odpadów w mieście jesteśmy zainteresowani tym, by nasi mieszkańcy podchodzili do tego zagadnienia w sposób odpowiedzialny. Jeśli mogą powstać rozwiązania techniczne, nad którymi pracują dziś uczestnicy hackathonu, to jeszcze lepiej, ponieważ będzie to zarazem atrakcyjne i może zwiększyć zainteresowanie tematem także od strony edukacyjnej różnych grup wiekowych. Może podpowiedzą nam, jak to bardziej rozreklamować, – wyjaśnił Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.

 

Zespoły same określiły dla siebie format i grafik aktywnej pracy, ale każda z nich w procesie przygotowań otrzymała wsparcie mentorów. Specjaliści Smart City Poznań, którzy zajmują się edukacją ekologiczną w dziedzinie postępowania z odpadami komunalnymi, a także opracowaniem i wdrożeniem inteligentnych rozwiązań dla miasta oceniali, na ile pomysły uczestników są przydatne dla Poznania. Od strony technicznej z kolei czuwali programiści z SOFTSWISS, doradzając przy tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych.

 

Na podstawie zaprezentowanych projektów wytypowano trzy zwycięskie zespoły, którzy zdobyli nagrody pieniężne od firmy SOFTSWISS. Oceniano innowacyjność rozwiązania, możliwość jego praktycznego zastosowania, a także to, jaką wartość przedstawia ono dla biznesu i czy w zrozumiały sposób zostało przedstawione jury.

 

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 10 000 złotych zdobył projekt zespołu PUTrequest. Jego członkowie przedstawili prototyp aplikacji mobilnej, która pozwala za pomocą skanera prawidłowo określać, do którego z pojemników trzeba wyrzucić konkretny odpad. Żeby w naoczny sposób zademonstrować, w jaki sposób to działa, członkowie zespołu przygotowali 100 atrap produktów z kodami kreskowymi (takie jak butelkę i opakowanie od jajek) i przynieśli je na prezentację. Po zeskanowaniu kodu kreskowego otrzymuje się odpowiedź.

 

Taka aplikacja pomoże uniknąć błędów przy segregowaniu odpadów. To rozwiązanie pozwala także na śledzenie miejskiej statystyki dotyczącej segregowania odpadów i sprawdzanie, o ile procentów udało się uratować planetę od zanieczyszczenia.

 

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 7 500 złotych członkowie jury przekazali zespołowi Checkers, który zaproponował rozszerzyć istniejącą już aplikację Smart City Poznań o rozdział o nazwie ,,Oddaj – nie wyrzucaj”. Zgodnie z ich koncepcją ludzi należy zachęcić do tego, aby dawali drugie życie nie tylko ubraniom, ale także wszystkim innym rzeczom – lekarstwom, produktom spożywczym itp. Należy to robić w specjalnych punktach wymiany, do których mieszkańcy mogą przynosić to, czego sami nie potrzebują, ale co może się przydać innym. Ponadto, uczestnicy zaproponowali stworzenie chatbota do pomocy w segregowaniu odpadów. Mógłby on wskazywać prawidłowy pojemnik i podpowiadać, gdzie znajdują się punkty utylizacji określonych odpadów.

 

Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 5 000 złotych zdobył zespół WWSS. Jego członkowie zaproponowali naukę prawidłowej segregacji odpadów w formie wyszukiwarki. Jeśli się wpisze nazwę przedmiotu, dostanie się kilka pytań, które dotyczą ich charakterystyk. Po uzyskaniu odpowiedzi - wiadomo już, gdzie wyrzucać. Zespół wzbogacił także rozwiązanie o grę. Przykładowo, użytkownicy otrzymują nazwę przedmiotu i powinni zadecydować, gdzie powinni wyrzucić te odpady, wykorzystując ikonkę odpowiedniego koloru pojemnika na śmieci. Prawidłowa odpowiedź odsyła ich do planu Poznania z wskazanymi miejscami utylizacji, takimi jak PSZOK itp. W ten sposób człowiek może nie tylko sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, ale także uzupełnić jej braki.

- Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów zespołów oraz tego, w jak odpowiedzialny sposób podeszli do uczestnictwa w hackathonie. Maksymalnie zanurzyli się w tematyce, przeprowadzili mini-badania, wspaniale przygotowali się do prezentacji. Rzeczywiście w ciągu tych 24 godzin trzeba było zdążyć zrobić wiele, ale najważniejsze było zaprezentowanie takich idei, które nie tylko ładnie brzmią ze sceny, ale które można naprawdę wcielić w życie, i tym samym wpłynąć na sytuację z segregowaniem odpadów w mieście,komentuje jeden z mentorów hackathonu Alexander Samarin, Frontend Developer.

 

Pracownicy firmy produktowo-technologicznej SOFTSWISS przyznają, że są zadowoleni z wyników hackathonu i z tego, ilu utalentowanych ludzi wzięło w nim udział. Według organizatorów, w Poznaniu będą jeszcze prowadzone podobne inicjatywy, a w przyszłości geografia takich spotkań na pewno ulegnie rozszerzeniu.

 

DLA INFORMACJI

SOFTSWISS – międzynarodowa firma produktowo-technologiczna z 10-letnim doświadczeniem i z oficjalnymi oddziałami w Polsce, na Malcie, w Gruzji i na Białorusi. Liczba pracowników spółki wynosi ponad 1400 osób. SOFTSWISS jako pierwsza firma na świecie stworzyła rozwiązanie do pracy z kryptowalutami w branży rozrywek online.

W 2022 roku firma otrzymała nagrodę SIGMA Europe w kategorii „Miejsce pracy roku” i nagrodę SIGMA CIS w kategorii Best affiliate tracking software. W 2021 roku SOFTSWISS została wyróżniona nagrodami w kategoriach „Najlepsza firma roku pod względem obsługi klienta” na International Gaming Awards (IGA) i „Najlepsza obsługa klientów roku” na Starlet Awards. Pracownicy SOFTSWISS byli zwycięzcami w kategoriach „Liderstwo”, „Produkty i innowacje” i „Pracownik roku”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: SmartContent
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.