Hakerzy polują na dane uwierzytelniające
Menedżery haseł, czyli narzędzia generujące i zarządzające hasłami do różnych kont użytkownika, mające poprawiać poziom bezpieczeństwa i wygodę korzystania z usług online czy aplikacji. Jednak czy tego typu narzędzia są bezpiecznym rozwiązaniem dla klientów biznesowych? Można poddać to pewnej wątpliwości patrząc chociażby na przypadek LastPass, który to w sierpniu ubiegłego roku padł ofiarą hakerów, którzy przejęli adresy e-mail, loginy oraz klucze dostępu do danych przechowywanych w chmurze.
W ostatnich dniach października tego roku w mediach pojawiły się niepokojące sygnały dotyczące innego popularnego menedżera haseł Password1, z którego korzysta około 100 tysięcy klientów biznesowych. Istniały uzasadnione obawy, że powtórzy się historia LastPass, na szczęście czujność pracowników Password1 pozwoliła zapobiec groźnemu incydentowi bezpieczeństwa.
Co ciekawe, w październiku o podobnych problemach poinformowały dwie inne firmy - BeyondTrust oraz Cloudfare. W obu przypadkach udało się powstrzymać napastników. Całą trójkę łączy między innymi to, że korzystają z platformy do zarządzanie tożsamością i dostępem Okta. 19 października Okta oficjalnie poinformowała, że doszło do naruszenia danych uwierzytelniających wskutek włamania się hakerów do systemu obsługi klienta. Według serwisu Wired incydent dotyczył 200 firm obsługiwanych przez Oktę, w sumie 18 400 użytkowników. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż Okta otrzymała informację o występującym zagrożeniu od Cloudfare już 2 października. Przedstawiciele tej firmy odkryli niepokojącą aktywność polegającą na tworzeniu i wprowadzaniu zmian do kont administracyjnych.
- Takie firmy jak Okta stały się bardzo łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Jeśli atak się powiedzie mają oni dostęp do setek organizacji. Gra jest zatem warta świeczki - mówi Grzegorz Filarowski, CEO LOG Plus.
Jak wynika z danych Forrester 80 proc. wszystkich naruszeń bezpieczeństwa zaczyna się od nadużycia uprzywilejowanych poświadczeń. Według badania przeprowadzonego przez Identity Defined Security Alliance, 78 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że naruszenia oparte na tożsamości bezpośrednio wpłynęły na ich działalność biznesową, a 96 proc. z nich uważa, że mogłoby ich uniknąć, gdyby wcześniej przyjęli zabezpieczenia zerowego zaufania (zero trust) bazującego na tożsamości.
- W obecnych czasach jesteśmy skazani na wdrażanie polityki zero trust, która domyślnie definiuje wszystkie urządzenia tożsamości, systemy i użytkowników jako niewiarygodne. Wszystkie wymagają uwierzytelnienia, autoryzacji i ciągłej walidacji przed przyznaniem dostępu do aplikacji i danych. - wyjaśnia Grzegorz Filarowski, CEO LOG Plus.
Źródło: White Magick

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.