Hakerzy z Korei Północnej wzięli na cel komputery Apple’a
Malware ObjCShellz zainstalowany na komputerach Apple’a wykonuje polecenia przesyłane za pośrednictwem serwera Command & Control. Wprawdzie badacze z firmy Jamf, którzy wykryli złośliwy program, nie do końca wiedzą, jak przebiega jego dystrybucja, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że jest ona bardzo podobna do poprzedniej kampanii Rustbucket, również wymierzonej przeciwko użytkownikom komputerów z systemem operacyjnym macOS.
Napastnik dociera do potencjalnej ofiary, próbując ją przekonać, że jest zainteresowany współpracą. Najczęściej podaje się za przedstawiciela agencji rekrutacyjnej bądź inwestora i przedstawia ciekawą ofertę pracy czy inwestycji w kryptowaluty. BlueNoroff często tworzy domeny, które wyglądają tak jakby należały do legalnych firm, a niczego nieświadoma osoba kuszona fałszywymi obietnicami, połyka haczyk i wchodzi w interakcję, przy okazji instalując na swoim komputerze ObjCShellz.
Jamf opisuje BlueNoroff jako "zmotywowaną finansowo grupę hakerską" znaną z ataków na giełdy kryptowalut, organizacje finansowe i banki na całym świecie. Wcześniejsze raporty opisują ją również jako departament wchodzący w skład Lazarus Group, sponsorowanej przez państwo północnokoreańskie grupy cyberprzestępczej, obwinianej za serię tegorocznych włamań przeprowadzonych w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi).
Użytkownicy komputerów Apple’a często są przekonani, że ich urządzenia są bezpieczne i nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Jednak według danych AV-TEST w 2022 roku wykryto 12 tysięcy złośliwych próbek szkodliwego oprogramowania na platformę macOS. To wciąż niewiele w porównaniu z systemem operacyjnym Windows, aczkolwiek nie można udawać, że problem nie istnieje. Dlatego rekomendujemy wszystkim właścicielom urządzeń z macOS aktualizować system operacyjny na bieżąco oraz korzystać z dodatkowej ochrony dedykowanego antywirusa. Przeglądarki aktualizowanie na bieżąco potrafią też rozpoznać czy strona, na której jesteśmy ma aktualne certyfikaty i w razie jego braku, zostaniemy ostrzeżeni przed przejściem dalej. Przeglądarki z takim mechanizmem, to np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge czy Opera - doradza Dawid Janduła IT Support Specialist z firmy Senetic.
Badacze opisali ObjCShellz jako stosunkowo proste, ale bardzo funkcjonalne złośliwe oprogramowanie, które poprawnie wykonuje swoją pracę. Wcześniej o grupie cyberprzestępczej BlueNoroff było głośno na początku lipca, kiedy cyberbezpieczeństwa z Elastic Security Labs znaleźli nową wersję Rustbucket, wirusa również atakującego komputery z systemem macOS.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.