Halloween – chroń swoją sieć przed duchami, strzygami, trollami… i usterkami
Halloween to dzień, w którym potwory i zjawy wychodzą na ulice większości miast na całym świecie. Oprócz wycinania dyni i zbierania cukierków, tego dnia warto również zweryfikować poziomu bezpieczeństwa druku w domowej sieci i określić sposoby na wzmocnienie jej ochrony przed niechcianymi gośćmi.
Unikaj intruzów w domowej sieci, korzystając z 6 wskazówek podnoszących poziom bezpieczeństwa wydruku w sieci, przygotowanych przez Brother.
1. Chroń sieć Wi-Fi hasłem
Gdy drukarka znajduje się w niezabezpieczonej sieci, to tak jakbyśmy zostawili otwarte „wrota” z myślą o potwornym intruzie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz warzyć skomplikowanego eliksiru, ani zbierać składników do złożenia skomplikowanego miecza na konkretne potwory – po prostu upewnij się, że sieć Wi-Fi jest chroniona hasłem.
2. Ustaw silne hasło administratora
Drukarki posiadają zazwyczaj administracyjny interfejs WWW, który umożliwia konfigurację i kontrolę urządzenia – co jest bardzo przydatne nawet w domowych warunkach. Po wstępnej konfiguracji należy ustawić nowe, silne hasło, które uchroni sprzęt przed atakami „drapieżców”, a przy tym zapewni bezpieczeństwo danym, które pozostają na styku świata analogowego i cyfrowego.
„W dobie rozwoju pracy zdalnej, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem domowych urządzeń drukujących. Nieodpowiednie zabezpieczenie drukarki może prowadzić do wycieku wrażliwych danych nie tylko członków rodziny, ale również firmy – ponieważ podczas wykonywania obowiązków służbowych z domu część pracowników nie wypożycza z firmy drukarki, a jedynie laptop czy monitor. Dlatego szczególnie istotne jest ustawienie silnego hasła urządzenia, które zagwarantuje mu odpowiednią ochronę” – komentuje Robert Zając, Pre-Sales Specialist w Brother.
3. Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie sprzętowe
Luki w zabezpieczeniach druku można znacznie ograniczyć poprzez usuwanie błędów i „pajęczyn” internetowych. Regularnie aktualizuj oprogramowanie sprzętowe, aby mieć pewność, że masz najnowsze zabezpieczenia i funkcje.
4. Pamiętaj o ochronie firewalla sieciowego zaporze sieciowej
Ogranicz dostęp do swoich systemów za pomocą firewalla. Jest to urządzenie lub oprogramowanie, które chroni sieć użytkownika poprzez monitorowanie i blokowanie potencjalnie upiornego ruchu intruzów w Twojej sieci.
5. Przełącz urządzenie na wewnętrzny adres IP
Niektóre urządzenia drukujące są domyślnie wyposażone w zewnętrzny adres IP. Zmiana na wewnętrzny adres IP natychmiast zwiększa ochronę przed „potworami” w sieci publicznej. Zastanów się, czy nie należy jeszcze bardziej sprytnie ograniczyć dostępu do sieci lokalnych (LAN) lub podsieci, co spowoduje, że drukarki będą niedostępne z poziomu Internetu.
6. Wyłącz wszystko, co nieistotne
Urządzenia drukujące wyposażone są w wiele funkcji, które mają poprawić funkcjonalności, ale nie wszystkie będą odpowiadać Twoim potrzebom. Obrona przed intruzami może zostać wzmocniona poprzez wyłączenie wszelkich innych niż istotne usług, interfejsów, funkcji i portów fizycznych.
Jeżeli masz ochotę na spotkanie z potworami – zorganizuj wieczór Halloween lub zwyczajnie z sentymentem przypomnij sobie misje z Geraltem z Rivii i pokonaj zgraję utopców, ghuli i widm. Kontroluj jednak spotkania z tymi potwornymi, czy innymi niechcianymi gośćmi w realnym życiu dbając przy tym o bezpieczeństwo swoich danych.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.