Hitachi Capital Polska zoptymalizowało koszty i efektywność księgowania
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Hitachi Capital Polska to część Hitachi Capital – czołowego dostawcy usług finansowych z siedzibą w Tokio. Spółka oferuje swoim klientom rozwiązania flotowe i obecnie wdraża strategię ekspansji na Europę w zakresie leasingu i serwisowania pojazdów. Dzięki Exact Globe zyskała dostęp do swoich bieżących i kompletnych danych finansowych. Dostosowanie oprogramowania Exact do warunków i regulacji prawnych w różnych krajach umożliwiło również wygodne i sprawne rozszerzenie systemu na nowe rynki.
W ciągu ostatnich 3 lat, po wieloletniej obecności w Wielkiej Brytanii, spółka Hitachi Capital Polska wkroczyła na rynek duński, belgijski, niemiecki, austriacki, czeski, węgierski oraz słowacki i kieruje z Warszawy działaniami na teren Europy Środkowej i Wschodniej. Kluczowym wyzwaniem w tym obszarze było scalenie dwóch polskich podmiotów i zbudowanie platformy w Polsce pod kątem realizacji planów ekspansji w tym regionie. „W ciągu ostatnich kilku tygodni wdrożyliśmy oprogramowanie Exact na trzech nowych rynkach: w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Działaniami zarządzaliśmy częściowo z Polski, zważywszy na dodatkowe trudności wynikające z zastosowania środków zapobiegawczych przeciw COVID-19” – wyjaśnił Koen Meynants, dyrektor finansowy spółki HCPL.
Dane finansowe w zasięgu ręki
Firma Hitachi Capital Polska korzysta z oprogramowania Exact od 2019 roku. Dzięki systemowi Exact Globe zyskała dostęp do swoich bieżących i kompletnych danych finansowych. Możliwe było również zautomatyzowanie i usprawnienie rozliczeń podatkowych, niektórych czynności księgowych oraz zapewnienie pełnej zgodności z aktualnymi lokalnymi przepisami prawnymi. Grupa wykorzystuje system Globe na potrzeby prowadzenia finansów, raportów i rozliczeń z dostawcami i odbiorcami, a także do zarządzania przepływem środków pieniężnych.
„Faktury wpływające, przetwarzane lokalnie w naszym systemie operacyjnym na potrzeby księgowości analitycznej, są następnie przetwarzane w oprogramowaniu Exact pod kątem odpowiednich deklaracji VAT i CIT na rynkach lokalnych za pośrednictwem dostawcy usług firmy Hitachi. Są one kontrolowane centralnie w Warszawie na potrzeby sprawozdawczości Grupy. Za pomocą oprogramowania Exact możemy zarządzać zobowiązaniami bezpośrednio w swoich różnych systemach bankowych na czterech rynkach” – mówi Koen Meynants, dyrektor finansowy spółki HCPL.
Integracja z istniejącym oprogramowaniem
Hitachi korzysta również z oprogramowania do realizacji działań operacyjnych dedykowanego firmom leasingowym. Integracja obu systemów była więc istotną kwestią. „Rozwiązanie Exact było idealną platformą do realizacji wszystkich naszych finansowych procesów, w których oprócz złożonej księgowości obsługiwanej przez dedykowane oprogramowanie, podstawowymi procesami są windykacja i comiesięczna sprawozdawczość Grupy. W związku z tym musieliśmy zaprojektować w pełni kontrolowany przepływ procesów związanych z przychodzącymi fakturami, sprawozdawczość niemalże w czasie rzeczywistym, zautomatyzowane procesy windykacyjne (wraz z przypomnieniami) oraz dalsze działania” – mówi Koen Meynants. Wdrożenie obu systemów przebiegało równocześnie, konieczna była bieżąca komunikacja i działania koordynacyjne pomiędzy wszystkimi decydentami po stronie klienta i dostawcy. Oprogramowanie Exact zapewniło pełną integrację oraz dostosowanie systemu i pozwoliło osiągnąć maksymalną efektywność i skuteczność. W rezultacie system automatycznie pobiera niezbędne dane do celów finansowych i rachunkowych.
Możliwość ekspansji
W Exact Globe procesy w ramach zarządzania finansami są powiązane z jednym centralnym źródłem. Pozwala to na bezproblemowe koordynowanie i analizowanie danych finansowych, budżetów oraz innych informacji ze wszystkich oddziałów. Każdy okres obrotowy może być zamknięty szybko i ze 100% pewnością. Dzięki temu, że dane są przechowywane w jednym źródle, wszyscy pracownicy w każdej lokalizacji korzystają z tych samych informacji i w taki sam sposób. To sprawia, że mogą szybko i bez trudu tworzyć rzetelne raporty oraz analizy i przekazywać aktualne, ogólne informacje o kondycji międzynarodowej firmy. Jak powiedział Koen Meynants: „Zachowanie zgodności, stały nadzór i silny nacisk na windykację to główne wskaźniki KPI, według których jesteśmy monitorowani przez naszą zagraniczną centralę. Dla niej procesy finansowe mają kluczowe znaczenie. Ponieważ Japończycy nie są zaznajomieni z obsługą ksiąg rachunkowych w wielu walutach i przywiązują wagę do szczegółów, jestem przekonany, że platforma, którą stworzyliśmy z firmą Exact, była jednym z głównym czynników pozwalających nam otrzymać ’zielone światło‘ dla planu ekspansji jednocześnie w trzech krajach. Rozwiązanie Exact wsparło nas we wdrożeniu odgórnej strategii, a nawet pozwoliło nam na przyspieszenie realizacji naszych planów, ponieważ pierwotne koncepcje zakładały aktywowanie nowych krajów jeden po drugim”.
Wdrożenie systemu Exact w Hitachi zajęło ok. 2-3 miesiące, a firma zaczęła korzystać z pakietu Exact dla Finansów w czerwcu 2019 roku.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.