Komunikaty PR

Hitachi Energy: siódmy największy pracodawca wśród kobiet w kra-kowskim sektorze

2024-03-08  |  12:34
Biuro prasowe

Zaangażowanie Hitachi Energy w kulturę inkluzywności jest obchodzone w Międzynarodowym Dniu Kobiet, którego tematem przewodnim jest „Inwestuj w kobiety: przyspiesz postęp”, podkreślając, że osiągnięcie równości płci we wszystkich aspektach życia jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Ta równość jest integralną częścią dobrze prosperujących gospodarek i zrównoważonej planety, ale wciąż jest wiele do zrobienia. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu ostatniej dekady kobiety stanowiły prawie 60 proc. studentów na polskich uczelniach. To więcej niż średnia w Unii Europejskiej, gdzie kobiety stanowiły 54 proc. studiujących. Dzięki swoim wysokim kwalifikacjom, profesjonalistki w Polsce od kilku lat stanowią istotną część tak zwanego rdzenia zasobów ludzkich dla nauki i techniki (HRSTC)1.

Jednak pomimo ogromnych możliwości oferowanych przez sektory nauki, technologii, inżynierii i matematyki, kobiety wciąż są niedostatecznie reprezentowane w wymienionych obszarach, co negatywnie odbija się na całościowym potencjale tych specjalizacji. Średni udział kobiet w rynku IT w Polsce wynosi około 15,5 proc2. Na szczęście zaczynają pojawiać się oznaki pozytywnych zmian, a wysiłki mające na celu zaradzenie dysproporcjom przynoszą pozytywne rezultaty. Przykładowo, raport „Kobiety na Politechnikach 2023”3 wskazuje, że pomiędzy rokiem 2016 a 2022 liczba kobiet studiujących na kierunkach związanych z IT w Polsce wzrosła dwukrotnie.

Niedawno opublikowany raport firmy Motife wskazał Hitachi Energy jako jednego z największych krakowskich pracodawców IT wśród kobiet. Udział kobiet w rynku IT był również przedmiotem niedawnego badania przeprowadzonego przez Motife, krakowską firmę rekrutacyjno-doradczą specjalizującą się w branży technologicznej. Badanie wykazało, że Kraków wyrósł w ciągu ostatniej dekady na znaczący europejski ośrodek technologiczny. Raport „Krakow IT Market Map”4 przygotowany przez Motife dostarczył cenne dane dotyczące zatrudnienia na rynku IT pod względem płci i zapewnił wgląd w efekty starań na rzecz promowania różnorodności w branży.

– Wierzymy, że różnorodność i współpraca przekładają się na wspaniałe innowacje. Przykładowo, kobiety mają wyjątkowy dar do dostrzegania wielu niuansów na etapach tworzenia produktów i rozwiązań, projektowania doświadczeń klientów i współpracy z nimi. Dlatego zespoły IT zróżnicowane pod względem płci sprzyjają synergii kompetencji i osiąganiu świetnych wyników - mówi Krystyna Pietrzykowska, dyrektor Centrum Technologicznego Hitachi Energy w Krakowie. – W Hitachi Energy wspieramy wszystkich pracowników w budowaniu kariery i jesteśmy zaangażowani w tworzenie środowiska, w którym każdy może być liderem i się rozwijać. Zapewnianie sprzyjającego otoczenia, w którym kobiety mogą realizować się zawodowo, ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich.

W ramach swojej strategii Diversity 360, firma od lat dąży do zapewnienia, że jej działania na rzecz wyeliminowania nierówności pomiędzy płciami wykraczają poza statystyki zatrudnienia i stanowią holistyczne podejście do kwestii różnorodności i inkluzywności. Stawiając sobie wyraźny cel zwiększenia reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych z 19 do 25 proc. do 2025 roku, a także poprzez inicjatywy takie jak Female Talent Development Program i Global Women's Network, Hitachi Energy wspiera rozwój zawodowy kobiet i zachęca je do zajmowania stanowisk kierowniczych. Wraz z intensyfikacją dyskusji wokół nierówności między płciami, firma działa na rzecz tworzenia bardziej inkluzywnego sektora IT w Polsce, zgodnie ze swoją filozofią zakładającą, że różnorodność myśli i współpraca prowadzą do wielkich innowacji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 14:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.